pondelok, 30 januára, 2023

Ako ruská invázia na Ukrajinu ničí globálny potravinový systém

Vojna v európskej sýpke si vyberá svoju daň na svetových dodávkach potravín, informuje Bloomberg.

Globálny potravinový systém je ohrozený, zatiaľ čo ruská invázia na Ukrajinu ohrozuje jednu z najväčších svetových sýpiek. Tu sú najnovšie trendy a ich ďalekosiahle vplyvy:

Potravinová inflácia

Ukrajinská vojna ohrozuje základné plodiny z kľúčových európskych regiónov pestovania obilia, čo znamená, že zvyšovanie cien potravín, ktoré už tak trápi spotrebiteľov na celom svete, by sa mohlo zhoršiť, čo zvyšuje hrozbu veľkej hladovej krízy. Organizácia Spojených národov varovala, že už aj tak rekordné globálne náklady na potraviny by mohli vzrásť o ďalších 22 %, zatiaľ čo vojna potláča obchod a znižuje budúcu úrodu.

Zrná sú základom, ktorý kŕmi svet, pričom pšenica, kukurica a ryža predstavujú viac ako 40% všetkých spotrebovaných kalórií. Vyššie náklady na dopravu, inflácia energie, extrémne počasie a nedostatok pracovnej sily sťažili výrobu potravín. A ponuka sa zmenšuje: zásoby obilia sú pripravené na piaty po sebe idúci ročný pokles, podľa Medzinárodnej rady pre obilniny. Vojna na Ukrajine len tlačí ceny ďalej nahor a posiela hlad na bezprecedentnú úroveň.

Globálne ceny potravín sú na historických maximách, pričom referenčný index OSN za posledné dva roky vzrástol o viac ako 40%. Potravinová neistota sa za toto obdobie zdvojnásobila a odhaduje sa, že 45 miliónov ľudí je na pokraji hladomoru. Rastú aj poľnohospodárske trhy. Pšeničný rekord dosiahol v utorok v Chicagu rekord. Kukurica a sójové bôby sa obchodujú v blízkosti viacročných maxím.

Potravinový protekcionizmus

Vlády podnikajú kroky na udržanie dodávok potravín bližšie k domovu, čo pravdepodobne prehĺby infláciu potravín. Maďarsko, Indonézia a Argentína patria medzi skupinu krajín, ktoré zaviedli obchodné bariéry na vývoz poľnohospodárskych výrobkov od pšenice až po kuchynské oleje v snahe potlačiť domáce ceny a chrániť miestne dodávky potravín po tom, čo ruská invázia viedla k rozšírenej panike z nedostatku. Rusko sa pridalo k protekcionizmu, keď signalizovalo plány na obmedzenie obchodu s niektorými surovinami. Hlavný ukrajinský vývozca potravín, MHP SE, sa obrátil na zásobovanie ukrajinskej armády a civilistov v zbombardovaných mestách (tu).

Obchodné obmedzenia by mohli spôsobiť, že medzinárodné ceny porastú ešte vyššie v dôsledku sprísnenia globálnych dodávok, tvrdí Steve Mathews, vedúci stratégie spoločnosti Gro Intelligence. “Výrazne to zvyšuje inflačné obavy,” povedal.

Ostatní globálni dodávatelia môžu podniknúť kroky na vyplnenie nedostatkov zásob. Napríklad India v posledných rokoch zvýšila dodávky pšenice a mohla by zvýšiť vývoz na rekordných 7 miliónov ton, ak by sa konflikt natiahol. Ale mnohé krajiny, ktoré by mohli zvyčajne kompenzovať nedostatok, sami čelia problémom s výrobou. V Brazílii, ktorá je hlavným dodávateľom kukurice a sójových bôbov, má ochromujúce sucho vplyv na plodiny. Suché počasie vlani zvädlo polia aj v Kanade a častiach USA. Severoamerickí poľnohospodári by mohli vidieť súčasné ceny ako dôvod na väčšiu výsadbu v nasledujúcich týždňoch, ale bude trvať mesiace, kým sa tieto akre zožnú.

Krajiny Afriky a Ázie patria medzi najviac závislé od ukrajinského obilia; Zdroj: UN FAO cez Bloomberg
Krajiny Afriky a Ázie patria medzi najviac závislé od ukrajinského obilia; Zdroj: UN FAO cez Bloomberg

Vstupy pre poľnohospodárske podniky

Všetko, čo ide do pestovania potravín, sa stáva drahším. Rusko, ktoré je veľkým dodávateľom všetkých hlavných druhov živín na plodiny, vyzvalo domácich výrobcov hnojív, aby začiatkom tohto mesiaca znížili vývoz, čo vyvolalo obavy z nedostatku vstupov plodín, ktoré sú pre pestovateľov životne dôležité. Krok Ruska zvyšuje neistotu na svetovom trhu, keď poľnohospodári v Brazílii – najväčšom dovozcovi hnojív na svete – už majú problémy so získavaním živín pre plodiny. Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že jeho krajina bude dodávať hnojivá krajinám, ktoré majú “priateľské vzťahy” s Ruskom, hoci najprv musí zaručiť dodávky hnojív pre domáci trh.

Ceny hnojív na celom svete stúpajú v dôsledku problémov s dodávkami a výrobných problémov. V Európe rastúce ceny zemného plynu, ktorý je kľúčovým vstupom pre výrobu dusíkatých hnojív, už prinútili niektoré zariadenia obmedziť výrobu. Prudko stúpa aj cena paliva, ktoré poľnohospodári používajú na vykurovanie stodôl a prevádzkovanie zariadení používaných na výrobu potravín. K stresu pridávajú sankcie voči Rusku, ktoré je jedným z hlavných dodávateľov energie do sveta, pričom USA a Veľká Británia sa snažia zakázať dovoz ruskej ropy a iných ropných produktov.

Severoamerický ukazovateľ hnojív stúpa na rakerd pri stlačení dodávok; Zdroj: Green Markets cez Bloomberg
Severoamerický ukazovateľ hnojív stúpa na rekord pri stlačení dodávok; Zdroj: Green Markets cez Bloomberg

“V súčasnom prostredí s vysokými cenami budú poľnohospodári čeliť ťažkostiam s platením a / alebo získavaním úveru, ktorý potrebujú na nákup vstupov,” povedal Alexis Maxwell, analytik spoločnosti Bloomberg pre Green Markets. “Akýkoľvek nedostatok riskuje obmedzenie výnosov a kvality obilia, čo zvyšuje tlak na ceny plodín.”

Zásoby z Čierneho mora

Zdá sa, že lode prevážajúce obilie sa opäť pohybujú z Azovského mora, vodnej cesty, ktorá je ohraničená Ruskom a Ukrajinou a spojená s Čiernym morom. Ruský útok spočiatku uvrhol svetové dodávky pšenice a rastlinného oleja do chaosu, keď sa v regióne zastavila lodná doprava. Čierne more je tiež vývozným trhom pre hlavné hnojivá. Napriek tomu obavy o bezpečnosť posádky a poistné odradzujú majiteľov lodí od ich posielania na Ukrajinu alebo do Ruska a zákaz letov sťažil ruským námorníkom dostať sa na svoje lode alebo sa vrátiť domov. Ukrajina a Rusko spolu predstavujú viac ako štvrtinu svetového obchodu s pšenicou, ako aj pätinu predaja kukurice.

Rusko a Ukrajina tvoria štvrtinu svetového obchodu s obilninami; Zdroj: International Grains Council cez Bloomberg
Rusko a Ukrajina tvoria štvrtinu svetového obchodu s obilninami; Zdroj: International Grains Council cez Bloomberg

Nákupná horúčka

Zápasiť so závratnou rally na poľnohospodárskych trhoch nie je ľahká úloha, najmä pre krajiny závislé od zahraničných dodávok. Šokové vlny sa šíria na pulty obchodov, pričom obavy z rastúcich cien slnečnicového oleja spôsobujú v Turecku silné nákupy (tu). Dokonca aj Indonézia, najväčší svetový vývozca kuchynských olejov, cíti napätie: Supermarkety obmedzili nákup oleja na jedno balenie na jedného zákazníka a rodiny prinášajú svoje malé deti, aby sa postavili do rady, aby si mohli kúpiť viac.

Obavy kvôli dodávkam potravín rastú aj v dvoch najľudnatejších krajinách sveta – Číne a Indii. Čínski kupujúci skupujú americkú kukuricu a sójové bôby (tu), aby si zabezpečili dodávky, pretože Peking zvyšuje svoj dôraz na potravinovú bezpečnosť. V Indii prudký nárast rastlinného oleja odrádza kupujúcich a znamená ničenie dopytu, pred ktorým varovali niektoré banky a analytici. Krajina je najväčším dovozcom jedlých olejov a spotrebitelia sú mimoriadne citliví na ceny.

Ak by dodávky obilia z Čierneho mora zostali prerušené, vyžadovalo by si to ešte výraznejšie presmerovanie globálneho poľnohospodárskeho obchodu, povedal Mathews z Gro Intelligence.

“Toto preskupenie bude bolestivé a bolesť bude rozdelená podľa toho, koľko je váš rozpočet na potraviny v porovnaní s vašim celkovým príjmom alebo bohatstvom,” povedal.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Kazaks z ECB hovorí, že teraz nie je možné určiť vrchol sadzieb

Úrokové kroky sa môžu zmenšiť, ak budú doplnené inými opatreniami. Kazaks hovorí, že prvý štvrťrok by bol vhodným časom na spustenie QT.

Lagardeová hovorí, že ECB musí zabezpečiť, aby inflácia dosiahla 2 %

Prezidentka ECB tvrdí, že inflácia v eurozóne je príliš vysoká. Lagardeová hovorí v rozhovore pre lotyšský denník Delfi Bizness.

najnovšie