pondelok, 28 novembra, 2022

Investori skáču do komodít, zatiaľ čo sledujú inflačné riziká: Nasledujúci týždeň

Investori sa ponáhľajú prekalibrovať svoje portfóliá na potenciálne dlhšie obdobie zvýšených cien komodít, zatiaľ čo ruská invázia na Ukrajinu vyvoláva obrovské pohyby v surovinách, ktoré hrozia zhoršením inflácie a poškodením rastu, informoval Reuters.

Divoké pohyby boli v posledných týždňoch normou v komoditách, popri tom ako vojna na Ukrajine a následné sankcie voči Rusku pomohli zvýšiť ceny ropy na 14-ročné maximá a ceny zemného plynu k blízkosti rekordov. Ceny pšenice a medi sa nachádzajú v blízkosti historických maxím, zatiaľ čo zdvojnásobenie ceny niklu začiatkom tohto týždňa prinútilo Londýnsku burzu kovov zastaviť obchodovanie s kovom.

Týždenný pohyb najväčších spoločností; Zdroj: Finviz
Týždenný pohyb najväčších spoločností; Zdroj: Finviz

Keďže americká ekonomika už pociťuje stres zo širokého nárastu dopytu po pandémii COVID-19 a rýchlosti riešenia patovej situácie Západu s Ruskom, niektorí investori vsádzajú na to, že vysoké ceny komodít pravdepodobne zostanú v dohľadnej budúcnosti.

Investori poslali od začiatku roka do ETF a podielových fondov zameraných na komodity 10,5 miliardy dolárov, vrátane zisku vo výške 2,8 miliardy dolárov v týždni, ktorý sa skončil 2. marca, čo bol najväčší jednotýždňový pozitívny prílev od júla 2020, podľa údajov ICI.

“Je to veľmi jedinečné prostredie, v ktorom sa nachádzame, pretože máte dopytové aj ponukové šoky v systéme súčasne,” povedal Eric Marshall, portfólio manažér spoločnosti Hodges Capital.

Marshall sa domnieva, že dopyt po komoditách pravdepodobne zostane silný, aj keď geopolitické napätie bude pretrvávať, poháňané faktormi, ako je výroba batérií pre elektrické autá, čo si vyžaduje kovy, ako je meď a nikel. Americký zákon o infraštruktúre vo výške 1 bilión dolárov, ktorý bol schválený v novembri, zvyšuje dopyt po oceli, cemente a iných komoditách.

Očakávané pohyby spoločností po finančných výsledkoch v týždni začínajúcom 14. Marca; Zdroj: Earnings Whispers
Očakávané pohyby spoločností po finančných výsledkoch v týždni začínajúcom 14. Marca; Zdroj: Earnings Whispers

Zvyšuje svoj podiel vo výrobcovi ocele Cleveland Cliffs Inc a poľnohospodárskych spoločnostiach Tyson Foods Inc a Archer Daniels Midland Co, zatiaľ čo znižuje pozície v spotrebiteľských spoločnostiach, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou pocítia nápor vyšších nákladov na plyn a materiály.

Masívne rally v komoditách zvýšili tlak na Federálny rezervný systém a ďalšie centrálne banky, aby sprísnili menovú politiku a bojovali proti inflácii. To zvýšilo obavy, hospodársky rast bude poškodený, keďže rastúce ceny už tak zaťažujú spotrebiteľov.

Investori vo všeobecnosti očakávajú, že Fed oznámi prvé zvýšenie sadzieb od roku 2018 na konci svojho zasadania o menovej politike na budúci týždeň a tento rok pri sprísnení cien o 1,75 percentuálneho bodu. Údaje z tohto týždňa ukázali, že spotrebiteľské ceny rástli minulý mesiac najrýchlejším tempom za 40 rokov.

Týždenný pohyb najväčších svetových spoločností bez USA; Zdroj: Finviz
Týždenný pohyb najväčších svetových spoločností bez USA; Zdroj: Finviz

Matthew Schwab, portfólio manažér spoločnosti Harbor Capital All-Weather Inflation Focus ETF, zvýšil svoju expozíciu futures na ropu a kovy. Ceny priemyselných kovov pravdepodobne zostanú vysoké v dôsledku nedostatočnej produkcie počas pandémie koronavírusu, zatiaľ čo ropné spoločnosti sa zdajú byť spokojné s obchodovaním s nižšou produkciou za vyššie ceny.

“Ste schopní vidieť známky rastu cien komodít v nedostatku investícií v poslednom desaťročí,” povedal Schwab.

Mark Khalamayzer, vedúci manažér Kolumbijského fondu pre komoditnú stratégiu, zvýšil svoju expozíciu voči rope a poľnohospodárskym komoditám na najvyššie limity povolené prospektom jeho fondu a stavil sa, že konflikt na Ukrajine povedie k zvýšeniu cien.

Týždenný pohyb najväčších ETF; Zdroj: Finviz
Týždenný pohyb najväčších ETF; Zdroj: Finviz

Ropa Brent sa v piatok nachádzala na úrovni 112,67 USD za barel a od začiatku roka vzrástla o 44 %.

Aj keď sa investori snažia zosúladiť svoje portfóliá s očakávaniami vyšších cien surovín, obávajú sa toho, ako by rally komodít mohla poškodiť rast.

Riziko recesie vedenej prudkým znížením spotrebiteľských výdavkov sa zvyšuje, čím dlhšie ceny ropy zostanú vysoké, povedal Robert Schein, hlavný investičný riaditeľ Blanke Schein Wealth Management.

“Ak ceny ropy zostanú niekoľko mesiacov vysoko nad úrovňou 100 dolárov za barel, spotrebiteľ a ekonomika to môžu vydržať, ale ak ceny ropy trvajú viac ako šesť mesiacov, vtedy uvidíme nárast rizika recesie,” povedal.

Týždenný pohyb indexu S&P500; Zdroj: Finviz
Týždenný pohyb indexu S&P500; Zdroj: Finviz
SourceReuters

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie