streda, 24 júla, 2024

Na trh prenikli reči o skrytej intervencii, keď sa jen priblížil k 150

  • Dolár-jen zaznamenal v utorok ďalší nevysvetliteľný nárast obchodovania
  • Japonská mena oslabuje smerom ku kľúčovej psychologickej úrovni 150

Jen pokračoval v zdanlivo nevyhnutnom pohybe smerom k 150 za dolár, keďže obchodníci hľadali dôkazy o skrytej intervencii Japonska.

Dvakrát v priebehu necelého týždňa investori zaznamenali náhle výbuchy posilnenia jenu, keď sa dostal na nové minimá, čo podnietilo špekulácie, že úradníci nenápadne intervenujú na podporu meny. V stredu sa jen obchodoval okolo úrovne 149,20 po tom, ako v utorok počas volatilnej seansy, ktorej súčasťou bol aj takýto prudký nárast, oslabil na 149,38.

“Zdá sa, že tento pohyb bol spôsobený skôr elektronickými tokmi než tokmi riadenými ‘hlasom’, čo poukazuje na ‘skrytú’ intervenciu,” napísal v utorkovej poznámke Brad Bechtel, globálny vedúci devízového oddelenia spoločnosti Jefferies LLC. “Možno sa zahrievajú, aby bránili 150,00 ako ďalšiu veľkú psychologickú úroveň vyššie.”

Pozorovatelia trhu očakávajú, že Japonsko sa sústredí skôr na tempo poklesu jenu než na konkrétne číslo. Hodnota 150 sa však v Japonsku považuje za dôležitú psychologickú úroveň a jej prelomenie môže zvýšiť tlak na úrady, aby prijali ďalšie opatrenia.

Jen sa tento rok prepadol voči zelenej bankovke približne o 23 % vďaka zívajúcemu rozdielu v menovej politike medzi USA a Japonskom. Mena zmazala minulomesačné zisky spôsobené intervenciami napriek výdavkom vo výške 19,5 miliardy USD a prívalu varovaní zo strany úradov, ktoré sa snažili odradiť obchodníkov od testovania ich odhodlania.

Minister financií Šuniči Suzuki v stredu varoval, že Japonsko zintenzívňuje monitorovanie trhov a v prípade potreby je naďalej pripravené prijať opatrenia.

“Zvyšujeme frekvenciu našich podrobných kontrol pohybov na trhu,” povedal Suzuki novinárom. “Zachovávame naše doterajšie úvahy o tom, ako reagovať na trhy.”

Guvernér BOJ Haruhiko Kuroda v prejave v parlamente zopakoval svoj názor, že slabý jen je celkovo dobrý pre ekonomiku, ak sa zmierňuje stabilným spôsobom, ale povedal, že nedávne náhle a jednostranné pohyby nie sú dobré.

“Takýto pohyb jenu sťažuje podnikom plánovanie do budúcnosti, zvyšuje neistotu v budúcnosti a je negatívny pre ekonomiku,” povedal Kuroda. “Je to nežiaduce.”

Najvyšší predstaviteľ menovej politiky Masato Kanda minulý mesiac uviedol, že skrytá intervencia je jednou z možných variantov vlády a že nemusí nevyhnutne potvrdiť, kedy sa uskutoční. Takýto krok zvyčajne zahŕňa vstup na trh v menšom rozsahu, ktorý je ťažšie odhaliť, namiesto prudkých náhlych veľkých zmien spojených s pravidelnejšími intervenciami.

Podľa jedného z odhadov mohli úrady vo štvrtok na podporu meny v rámci skrytého kroku vynaložiť približne 1 bilión jenov (6,7 mld. USD). Predstaviteľ ministerstva financií sa k tomuto kroku odmietol vyjadriť.

“Odhadovaná pravdepodobnosť intervencie je v súčasnosti vysoká, keďže sa obnovila rastová dynamika dolárového jenu,” napísal vo svojej poznámke Adam Cole, hlavný menový stratég spoločnosti RBC Capital Markets. “Naša prognóza maximálnej hodnoty 150 pre dolárový jen sa už začína javiť ako konzervatívna.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Krachy, ktoré sa skrývajú pred očami, pália kupujúcich na rozvíjajúcich sa trhoch

Bolívijské a ekvádorské dlhopisy boli začiatkom roka 2023 najvyššie za posledné mesiace. Ceny sa prepadli v dôsledku politických a hospodárskych nepokojov.

Japonsko ohrozuje globálne finančné trhy sumou 3 bilióny USD

Guvernér japonskej centrálnej banky Haruhiko Kuroda zmenil smerovanie globálnych trhov, keď do investičného sveta vypustil 3,4 bilióna dolárov v hotovosti.

najnovšie