sobota, 24 februára, 2024

Zvyšovanie sadzieb v Spojenom kráľovstve sa považuje za “holubičie, ako len môže byť”, zatiaľ čo BOE cúva

  • Stratégovia komentujú rozhodnutie BOE, kým libra predlžuje svoj prepad
  • Britská mena už zápasila s problémami po jastrabých komentároch Fedu

Veľké zvýšenie úrokových sadzieb Bank of England nedokázalo podporiť libru, ktorá tento týždeň zaznamenala najväčší prepad spomedzi hlavných mien, zatiaľ čo britskí tvorcovia menovej politiky spochybnili názor trhu na rozsah budúcich zvýšení potrebných na skrotenie inflácie.

Výbor pre menovú politiku hlasoval v pomere 7:2 za zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov na 3 %, čo je najvyššia úroveň za posledných 14 rokov. V nezvyčajne priamom komentári k predpovediam investorov o budúcom zvyšovaní sadzieb však uviedol, že najvyššie sadzby budú “nižšie, než sa predpokladalo na finančných trhoch”.

“Toto je tak holubičie zvýšenie, ako len môže byť,” povedal Axel Botte, globálny stratég spoločnosti Ostrum Asset Management. Podľa neho je “dosť nezvyčajné, aby centrálna banka komentovala trhové očakávania týkajúce sa sadzieb tak bezprostredne”.

Libra už vo štvrtkovej seanse klesla po tom, ako jastrabie komentáre predsedu amerického Federálneho rezervného systému Jeroma Powella v stredu pozdvihli americkú menu. Libra po rozhodnutí BOE rozšírila svoj pokles a obchodovala sa o viac ako 2 % nižšie na úrovni 1,1157 USD, teda najnižšie od 21. októbra. V priebehu týždňa sa mena prepadla o 3,7 %. Výnosy štátnych dlhopisov s krátkou splatnosťou po rozhodnutí klesli, zatiaľ čo výnosy dlhších splatností stúpli.

Libra rozširuje straty po znížení sadzieb BOE; Zdroj: Bloomberg
Libra rozširuje straty po znížení sadzieb BOE; Zdroj: Bloomberg

Čo na to hovoria stratégovia a ekonómovia:

Jane Foleyová, hlavná devízová strategička, Rabobank:

“Výsledkom je, že trhy dnešný krok vnímajú ako holubičie zvýšenie a GBP opäť reaguje skôr na pochmúrne prognózy banky než na skutočnosť, že sadzba banky je teraz vyššia – aj keď na úrovni, ktorá už bola ocenená.”

Jordan Rochester, menový stratég spoločnosti Nomura Holdings Inc:

"Na základe klesajúceho globálneho rastu máme do konca roka 1,05 USD a BOE tu pomáha. Rozdiel oproti Powellovi zo včerajšieho večera je markantný: Európa - 'sme nútení zvyšovať' a nepáči sa nám to, oproti USA - 'pls, prestaňte nám hovoriť, že sa otáčame! 

"Ak tu kupujete GBP, je to preto, lebo si myslíte, že 1) jadrový CPI v USA veľmi spomalí (rok prekvapení smerom nahor sa skončil) alebo sa rast odrazí, 2) ceny energií sa prepadnú (zemný plyn opäť stúpa), 3) mier na Ukrajine (ak sa niečo deje, hluk okolo jadrových zbraní sa zvyšuje), 4) britské aktíva vyzerajú lacno -- tu by som sa obával úverových rizík v Spojenom kráľovstve, insolvencie rastú na úroveň roku 2008."

Antoine Bouvet, hlavný stratég pre sadzby v ING Bank NV:

"Zdá sa, že zakaždým, keď dôjde k výpredaju britských štátmych dlhopisov, zaostáva ich zadná časť. Stále sa zdá, že ide o slabé miesto na krivke. A to aj napriek tomu, že BoE v rámci QT nepredáva štátne dlhopisy. Prinajmenšom to ospravedlňuje ich rozhodnutie zamerať sa na kratšie doby splatnosti."

Jamie Dutta, analytik trhu, Vantage:

"Rozdiel v rétorike medzi včerajším zasadnutím Fedu, ktorý tlačil najvyššiu sadzbu nahor, a dnešnými rozhodnutiami BOE, ktoré tlačili trhové ceny nadol, je výrazný. GBP/USD sa od začiatku tlačovej konferencie predsedu Fedu Powella prevrátil a klesol o tri veľké čísla. Cieľom medveďov bude v najbližšom období úroveň 1,10."

Valentin Marinov, vedúci oddelenia menového výskumu G10 v Credit Agricole:

BOE "vysiela jasný signál, že cesta bankových sadzieb, ktorú trhy očakávali pred zasadnutím, je príliš vysoká. Výsledok ostro kontrastuje so včerajším jastrabím posolstvom predsedu Fedu Powella a mohol by vyvolať ďalší pokles rozpätia sadzieb GBP/USD, čo by ešte viac zvýšilo nepriaznivé faktory pre GBP/USD."

Hugh Gimber, globálny trhový stratég spoločnosti J.P. Morgan Asset Management:

"Skromnejšie zvýšenie sadzieb dnes, keď sa inflácia posúva ďalej k dvojciferným hodnotám a po ráznych opatreniach Federálneho rezervného systému aj Európskej centrálnej banky, by znamenalo riziko opätovného vyvolania otázok o dôveryhodnosti banky a ďalšej volatility na šterlingových trhoch. Všetky oči sa teraz budú upierať na fiškálne vyhlásenie 17. novembra, v ktorom bude musieť kancelárka nájsť jemnú rovnováhu medzi podporou ekonomiky a dôveryhodným strednodobým plánom konsolidácie dlhu."

Axel Botte, globálny stratég spoločnosti Ostrum Asset Management:

"Ide o tak holubičie zvýšenie, ako len môže byť. Zdá sa, že BoE zavrhuje inflačný vplyv súčasného fiškálneho nastavenia (akokoľvek revidovaného, stále oveľa ľahšieho ako v auguste, keď vydala poslednú správu o inflácii). Je dosť nezvyčajné, aby centrálna banka komentovala očakávania trhových sadzieb tak bezprostredne. Príliš holubičí QT bude vyvíjať určitý tlak na strednodobé dlhopisy. Inflačné očakávania sa posunú ďalej nahor."

Dan Boardman-Weston, generálny riaditeľ a investičný riaditeľ spoločnosti BRI Wealth Management:

"Banka má však pred sebou náročné balansovanie, keďže súčasná kríza životných nákladov v kombinácii s vyššími úrokovými sadzbami a vyššími daňami znamená, že vyhliadky rastu Spojeného kráľovstva sú pochmúrnejšie ako od temných čias Covidu a v nasledujúcich mesiacoch budeme pravdepodobne svedkami pokračujúceho spomaľovania hospodárskej aktivity.

"Inflácia je naďalej do veľkej miery poháňaná ponukou a zvyšovanie úrokových sadzieb týmto faktorom, ktoré prispievajú k inflácii, nepomôže. Hoci máme väčšiu politickú stabilitu ako v posledných mesiacoch, hospodárska nestabilita, žiaľ, pretrváva."

Marc Ostwald, hlavný ekonóm a globálny stratég spoločnosti ADM Investor Services Int:

"Povedal by som, že prognózy sú ešte hrozivejšie, než väčšina očakávala, ale zatiaľ sa predpoklad trhovej špičky len mierne zmenšil 4,6 % špička oproti 4,7 % pred zasadnutím. Myslím si, že to odráža aj skutočnosť, že všetko ešte stále skutočne visí na tom, čo sa stane vo fiškálnej oblasti. Je veľmi pekné, že Sunak a Hunt hovoria o riešení finančnej medzery, ale či budú poslanci hlasovať za takúto úroveň úspor, keď do volieb zostávajú len dva roky."

Jeremy Batstone-Carr, európsky stratég spoločnosti Raymond James:

"Niet pochýb o tom, že sa teraz pozeráme do suda recesie, ktorá je, žiaľ, nevyhnutným vedľajším produktom politík potrebných na obnovenie fiškálnej dôveryhodnosti. Cieľom je stabilita v dlhodobom horizonte, čo banka ďalej zdôraznila začatím kvantitatívneho sprísňovania, pričom banka dúfa, že ekonomika sa do tohto obdobia budúceho roka dostane z recesie."

Tim Graf, vedúci makrostratégie pre región EMEA, State Street:

"Pochybujeme, že sa dočkáme ďalších zvýšení v takomto rozsahu. Údaje zachytávajúce spotrebiteľskú aktivitu už teraz vykazujú známky výraznej slabosti a mimoriadne dôležitý sektor bývania bude určite tým zraniteľnejší, čím ďalej a rýchlejšie sa budú sadzby zvyšovať. Koncová cena sadzieb bližšie k úrovni 4,00-4,25 % (zo 4,75 % pred zasadaním) sa teraz javí ako pravdepodobnejší konečný stav úrokových sadzieb, čo naznačuje, že nás čaká miernejšie sprísňovanie."
SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

Krachy, ktoré sa skrývajú pred očami, pália kupujúcich na rozvíjajúcich sa trhoch

Bolívijské a ekvádorské dlhopisy boli začiatkom roka 2023 najvyššie za posledné mesiace. Ceny sa prepadli v dôsledku politických a hospodárskych nepokojov.

najnovšie