streda, 24 júla, 2024

Cudzinci utekajú z čínskych akcií rekordným tempom, pričom situácia sa zhoršuje

  • Index Hang Seng China sa v pondelok prepadol najviac od roku 2008
  • Cudzinci v pondelok predali čistých 17,9 mld. jüanov, čo je rekord

Bloomberg informoval, že zahraniční investori sú na najlepšej ceste k tomu, aby sa po prvýkrát v tomto roku stali predajcami čínskych akcií, pričom obavy z nedostatku podporných politík zo strany straníckeho kongresu a z obnoveného tlaku na nulový Covid vyľakali trhy.

Podľa údajov agentúry Bloomberg zahraniční investori predali v pondelok prostredníctvom obchodných spojení s Hongkongom rekordných 17,9 mld. jüanov (2,5 mld. USD) pevninských akcií, čím sa ich celoročná úroveň preklopila do malého čistého odlevu. Ak sa tento stav udrží do konca roka, pôjde o prvý ročný pokles od spustenia programu prepojenia akcií v roku 2014.

V pondelok sa po politickej udalosti, ktorá sa v krajine odohrala dvakrát za desaťročie, na trhoch rozšíril výpredaj, pričom index Hang Seng China Enterprises klesol na najnižšiu úroveň od finančnej krízy v roku 2008. Upevnenie moci prezidenta Si Ťin-pchinga sa považovalo za hlavné riziko, pričom sa očakávalo, že zmena vedenia prinesie pokračovanie kľúčových politík, ako je Covid Zero.

“Zahraničná nálada v súvislosti s čínskymi akciami je teraz nízka,” vzhľadom na to, že stranícky kongres nenaznačil žiadne blížiace sa zmeny v politike Covid, uviedol Marvin Chen, analytik spoločnosti Bloomberg Intelligence. “Trhy si možno budú musieť počkať bližšie k decembrovej konferencii o centrálnej hospodárskej práci, aby zistili, ako bude nové vedenie riešiť hospodárske problémy Číny.”

Počet čínskych medveďov rastie každým dňom, pričom obchodníci sa stávajú skeptickými voči ekonomickému rastu krajiny v dôsledku jej politiky Covid-Zero a silne rozvráteného sektora nehnuteľností. Referenčný index CSI 300 v pondelok klesol o 2,9 % v rámci širšieho výpredaja napriek tomu, že krajina zverejnila lepšie ako očakávané údaje o hrubom domácom produkte za tretí štvrťrok >tu<.

Investori teraz s napätím očakávajú, či nové vedenie dokáže poskytnúť toľko potrebné stimuly na zastavenie ďalších strát. Dve hospodárske stretnutia koncom tohto roka – zasadnutie politbyra a ústredná konferencia o hospodárskej práci – budú z hľadiska takejto politiky pozorne sledované.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

FINRA uložila spoločnosti UBS Securities pokutu 2,5 milióna USD za 73 000 “nekrytých” predajov nakrátko

K porušeniam došlo v rokoch 2009 až 2018. Americký SEC nedávno uložil spoločnosti UBS Securities a 14 ďalším maklérom pokutu vo výške 125 miliónov USD.

Spoločnosť First Republic pozastavuje vyplácanie dividend z prioritných akcií

First Republic Bank v piatok uviedla, že pozastaví vyplácanie štvrťročných peňažných dividend z prioritných akcií.

najnovšie