pondelok, 30 januára, 2023

Cudzinci utekajú z čínskych akcií rekordným tempom, pričom situácia sa zhoršuje

  • Index Hang Seng China sa v pondelok prepadol najviac od roku 2008
  • Cudzinci v pondelok predali čistých 17,9 mld. jüanov, čo je rekord

Bloomberg informoval, že zahraniční investori sú na najlepšej ceste k tomu, aby sa po prvýkrát v tomto roku stali predajcami čínskych akcií, pričom obavy z nedostatku podporných politík zo strany straníckeho kongresu a z obnoveného tlaku na nulový Covid vyľakali trhy.

Podľa údajov agentúry Bloomberg zahraniční investori predali v pondelok prostredníctvom obchodných spojení s Hongkongom rekordných 17,9 mld. jüanov (2,5 mld. USD) pevninských akcií, čím sa ich celoročná úroveň preklopila do malého čistého odlevu. Ak sa tento stav udrží do konca roka, pôjde o prvý ročný pokles od spustenia programu prepojenia akcií v roku 2014.

V pondelok sa po politickej udalosti, ktorá sa v krajine odohrala dvakrát za desaťročie, na trhoch rozšíril výpredaj, pričom index Hang Seng China Enterprises klesol na najnižšiu úroveň od finančnej krízy v roku 2008. Upevnenie moci prezidenta Si Ťin-pchinga sa považovalo za hlavné riziko, pričom sa očakávalo, že zmena vedenia prinesie pokračovanie kľúčových politík, ako je Covid Zero.

“Zahraničná nálada v súvislosti s čínskymi akciami je teraz nízka,” vzhľadom na to, že stranícky kongres nenaznačil žiadne blížiace sa zmeny v politike Covid, uviedol Marvin Chen, analytik spoločnosti Bloomberg Intelligence. “Trhy si možno budú musieť počkať bližšie k decembrovej konferencii o centrálnej hospodárskej práci, aby zistili, ako bude nové vedenie riešiť hospodárske problémy Číny.”

Počet čínskych medveďov rastie každým dňom, pričom obchodníci sa stávajú skeptickými voči ekonomickému rastu krajiny v dôsledku jej politiky Covid-Zero a silne rozvráteného sektora nehnuteľností. Referenčný index CSI 300 v pondelok klesol o 2,9 % v rámci širšieho výpredaja napriek tomu, že krajina zverejnila lepšie ako očakávané údaje o hrubom domácom produkte za tretí štvrťrok >tu<.

Investori teraz s napätím očakávajú, či nové vedenie dokáže poskytnúť toľko potrebné stimuly na zastavenie ďalších strát. Dve hospodárske stretnutia koncom tohto roka – zasadnutie politbyra a ústredná konferencia o hospodárskej práci – budú z hľadiska takejto politiky pozorne sledované.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Si povedal Scholzovi, že Čína a Nemecko by mali zintenzívniť spoluprácu v nepokojných časoch

Čínsky prezident Si Ťin-pching v piatok na stretnutí s Olafom Scholzom zdôraznil potrebu väčšej spolupráce medzi Čínou a Nemeckom v "časoch zmien a nepokojov".

Generálny riaditeľ spoločnosti Virtu “znepokojený” snahou SECu o revíziu pravidiel obchodovania s akciami

Komisia SEC pod vedením Genslera navrhuje nové pravidlá pre trh s akciami. "Súčasné pripomienky SEC nás znepokojujú," hovorí Cifu.

najnovšie