streda, 24 júla, 2024

Akcie Deutsche Bank klesajú, poistenie proti zlyhaniu je najvyššie od roku 2018

Akcie Deutsche Bank sa v piatok prepadli po tom, ako náklady na poistenie dlhu banky proti riziku nesplatenia vystrelili na viac ako štvorročné maximum, čo zvýraznilo obavy investorov o stabilitu európskych bánk, informoval Reuters.

Bankový sektor v regióne zažil v uplynulom týždni ťažké obdobie, keď štátom podporovaná záchrana Credit Suisse a otrasy v regionálnych bankách v USA zvýšili obavy o zdravie globálneho bankového sektora >tu<.

Akcie Deutsche, ktoré tento mesiac stratili viac ako pätinu svojej hodnoty, v piatok klesli až o 14,9 % a dostali sa najnižšie za posledných päť mesiacov. Akcie naposledy klesli o 13 % na 8,13 eura (9,16 USD).

Najväčšia nemecká banka v priebehu jediného týždňa zmazala zo svojej trhovej hodnoty 3 mld.

Swapy na úverové zlyhanie (CDS) Deutsche Bank – forma poistenia pre držiteľov dlhopisov – vystrelili nad 220 bázických bodov (bps) – najviac od konca roka 2018 – zo 142 bps len pred dvoma dňami, vychádzajúc z údajov spoločnosti S&P Market Intelligence.

Vo štvrtok zaznamenali CDS Deutsche najväčší jednodňový nárast v histórii, na základe údajov spoločnosti Refinitiv. Stále však zostávajú hlboko pod maximom takmer 300 bázických bodov zaznamenaným počas dlhovej krízy v eurozóne v roku 2011.

V piatok vzrástli swapy na úverové zlyhanie veľkých európskych bánk (tu), čo bolo odrazom neochoty investorov niesť cez víkend vo svojich portfóliách akékoľvek riziko.

“Deutsche Bank je už nejaký čas v centre pozornosti podobne ako Credit Suisse,” povedal Stuart Cole, hlavný makroekonóm spoločnosti Equiti Capital. “Prešla rôznymi reštrukturalizáciami a zmenami vo vedení v snahe dostať sa späť na pevný základ, ale zatiaľ sa zdá, že žiadna z týchto snáh skutočne nezabrala.”

Deutsche Bank sa odmietla vyjadriť, keď ju kontaktovala agentúra Reuters.

Nemecký regulátor finančného sektora BaFin sa k tomu nevyjadril.

Niektoré dlhopisy Deutsche Bank sa medzitým tiež vypredávali. Jej 7,5-percentné dolárové dlhopisy dodatočného kapitálu Tier 1 klesli o takmer 6 centov na 70,054 centov za dolár, čím sa výnos zvýšil na 27 %. . Tento výnos je takmer trojnásobne vyšší ako pred dvoma týždňami, vychádzajúc z údajov Tradewebu.

ŽE VRAJ TO NIE JE REPRÍZA Z ROKU 2008

Napriek turbulenciám pozorovatelia trhu zdôrazňujú, že európske regulačné orgány a centrálne banky opätovne potvrdili svoj zámer udržať stabilitu trhov a že samotné banky sú silnejšie kapitalizované a regulované ako v roku 2007 tesne pred globálnou finančnou krízou.

“Nemáme žiadne obavy o životaschopnosť Deutsche ani o značky aktív. Aby bolo úplne jasné – Deutsche NIE JE ďalšia Credit Suisse,” uvádza sa v správe nezávislého výskumného inštitútu Autonomous.

“Súdiac podľa pohybov CDS, AT1 a ceny akcií Deutsche sa investori obávajú o zdravie banky. My sme vzhľadom na silnú kapitálovú a likvidnú pozíciu Deutsche relatívne pokojní,” uvádza sa v správe.

Dlhopisy AT1 vydané bankami sa dostali pod tlak >tu<, odkedy bola Credit Suisse cez víkend nútená odpísať 17 miliárd USD zo svojich dlhopisov AT1 v rámci núteného prevzatia bankou UBS (UBSG.S).

“Dôsledky vyradenia dlhopisov AT1 v rámci záchrany CS vyvolali otázky týkajúce sa kľúčovej časti financovania bánk, čo ešte viac sťažuje prekonanie problémov, ktorým DB čelí,” povedal Cole.

Index európskych bánk STOXX 600, ktorý nezahŕňa akcie Credit Suisse ani UBS, zažil jeden z najvolatilnejších týždňov obchodovania za posledný rok. Index naposledy klesol o 5,1 % a smeroval k mesačnému poklesu o takmer 20 %.

Deutsche Bank samostatne oznámila, že splatí súbor dlhopisov druhého stupňa splatných v roku 2028 v hodnote 1,5 mld. Banka už vo februári vydala podobné nové dlhopisy, ktoré mali nahradiť dlhopisy, ktoré banka teraz odkupuje.

(1 USD = 0,9273 eura)

SourceReuters

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie