streda, 24 júla, 2024

Riskantná likvidácia dlhopisov Credit Suisse rozvracia trh v hodnote 275 miliárd USD

  • Držitelia dlhopisov AT1 nedostanú nič, zatiaľ čo akcionári dostanú miliardy
  • Investori v kľúčovom rohu trhu s bankovým financovaním zostali otrasení

Medzi najväčších porazených pri bleskovom predaji Credit Suisse Group AG patria investori do najrizikovejších dlhopisov tejto firmy, známych ako AT1, v hodnote 17 miliárd USD.

Dlhopisy týchto správcov peňazí budú zlikvidované (tu), čo môže spôsobiť, že trh s bankovým financovaním v hodnote 275 miliárd dolárov sa rozpadne, a zároveň hrozí, že sa to vráti európskym politikom, ktorí bojujú s krízou.

Veritelia horúčkovito študujú drobné písmená týchto takzvaných cenných papierov dodatočného stupňa 1, aby pochopili, či by orgány v iných krajinách mohli zopakovať to, čo v nedeľu urobila švajčiarska vláda: Zrušili ich a zachovali hodnotu 3,3 miliardy dolárov pre investorov do akcií. Takto by to nemalo vyzerať, trvajú na tom niektorí držitelia dlhopisov.

“To jednoducho nedáva zmysel,” povedal Patrik Kauffmann, portfólio manažér s pevným výnosom v spoločnosti Aquila Asset Management, ktorý tieto dlhopisy vlastní. “Akcionári by mali dostať nulu”, pretože “je úplne jasné, že AT1 sú nadradené akciám”.

Jeden z generálnych riaditeľov britskej banky to vyjadril ešte priamočiarejšie: Povedal, že Švajčiari zničili tento kľúčový kút financovania pre veriteľov, pričom požiadal, aby nebol menovaný, pretože situácia je citlivá. Jeho komentáre zdôrazňujú, že svetová finančná komunita je po prevzatí Credit Suisse bankou UBS, ktoré sa uskutočnilo po krachu troch regionálnych bánk v USA, na nohách.

Ceny dlhopisov AT1 v Ázii v pondelok klesli (tu), pričom dlhové cenné papiere niektorých veriteľov v regióne zaznamenali rekordný pokles. Podľa údajov agentúry Bloomberg sa 5,825 % perpetuálny dolárový dlhopis Bank of East Asia Ltd. prepadol o 9,4 centu za dolár na približne 80 centov, čo by bol rekordný pokles, ak by sa udržal do konca pondelkového obchodovania.

Podľa obchodníkov s cennými papiermi klesol v pondelok 8-percentný dlhopis AT1 banky HSBC Holdings Plc o približne 5 centov na úroveň pod 90 centov. To by bol jeho najväčší denný pokles od začiatku obchodovania začiatkom tohto mesiaca.

Nie je to tak, že by dlhopisy nemali prevziať časť bremena z krachu Credit Suisse. V skutočnosti boli do veľkej miery vytvorené práve na tento účel, keď ich po prvýkrát vymysleli európske regulačné orgány po globálnej finančnej kríze, ako spôsob, ako uplatniť straty na veriteľov, keď banky začnú krachovať, bez toho, aby sa museli uchýliť k peniazom daňových poplatníkov.

Tým, že sa uprednostnili kapitáloví investori pred držiteľmi najrizikovejších bankových cenných papierov, však v komunite dlhopisov vznikol zmätok a rozpaky nad tým, kto je na prvom mieste, keď príde na hierarchiu nárokov investorov, keď sa nabudúce nejaký veriteľ dostane do problémov.

Vzhľadom na možný súdny spor sa obchodníci Goldman Sachs Group Inc. pripravovali na prijatie ponúk na pohľadávky voči najrizikovejším dlhopisom Credit Suisse pre investorov, ktorí sa spoliehali (tu), že nakoniec získajú späť určitú hodnotu.

“Vyradenie držiteľov AT1 a zároveň vyplatenie značných súm akcionárom je v rozpore so všetkými zásadami a pravidlami riešenia krízových situácií, ktoré boli dohodnuté na medzinárodnej úrovni po roku 2008,” tvrdí Jérôme Legras, vedúci výskumu v spoločnosti Axiom Alternative Investments, ktorý uviedol, že firma vlastní dlhopisy AT1 vydané Credit Suisse.

Z pohľadu švajčiarskych predstaviteľov si vláda mohla vynútiť odpísanie cenných papierov, pretože potrebovala zvýšiť kapitál Credit Suisse a vyriešiť jej problémy s likviditou. Tieto dlhopisy zvyčajne čelia zníženiu hodnoty vždy, keď je veriteľovi, ktorý má problémy so solventnosťou, ponúknutá vládna podpora.

Účastníci trhu však tvrdia, že tento krok pravdepodobne povedie k rušivému preceneniu celého odvetvia. Trh s novými dlhopismi AT1 bude pravdepodobne hlboko zmrazený a hrozí, že náklady na rizikové financovanie bánk prudko stúpnu, keďže regulačné rozhodnutie zaskočilo niektorých veriteľov, tvrdia obchodníci.

To by pokladníkom bánk poskytlo menej možností na získanie kapitálu v čase napätia na trhu, keď Federálny rezervný systém a päť ďalších centrálnych bánk v nedeľu oznámili koordinované kroky na zvýšenie dolárovej likvidity >tu<.

“Trh AT1 bude teraz pre nové emisie na nejaký čas uzavretý,” povedal Luke Hickmore, investičný riaditeľ spoločnosti abrdn Plc, ktorá vlastní malý počet dlhopisov Credit Suisse. “Všetci budeme analyzovať, ktoré cenné papiere v priestore AT1 majú podobný spúšťací mechanizmus ako CS a ktoré nie, ktoré banky potrebujú emitovať AT1 a ktoré nie.”

Ešte pred likvidáciou spôsobili rastúce obavy o finančný systém, že priemerná hodnota dlhopisov AT1 sa v posledných dvoch týždňoch prepadla, pričom cena bola uvedená takmer 20 % pod nominálnou hodnotou, čo je jeden z najvýraznejších diskontov v histórii.

Zle navrhnuté

AT1 boli vymyslené regulačnými orgánmi (tu), aby slúžili ako dodatočný kapitálový nárazník medzi akcionármi a držiteľmi dlhopisov. Právny rámec bol však vždy predmetom neistoty a určitých sporov.

Najnovší krok tvorcov politiky ukazuje, že “táto štruktúra sa ukázala ako zle navrhnutá a pravdepodobne bude postupne zrušená,” povedal Francesco Castelli, vedúci oddelenia pevných výnosov v Banor Capital.

Rozhodnutie švajčiarskeho úradu pre dohľad nad finančným trhom je podľa neho “pravdepodobne legálne” a dodal, že očakáva, že zajtra sa záväzky Credit Suisse AT1 budú obchodovať za cenu blízku nule. “Držitelia budú mať určitú šancu na obnovu len na súde.” Castelli vlastní dlhopisy vydané bankou, ale odmietol povedať, či má pozíciu v dlhopisoch AT1.

Napriek tomu rozhodnutie o vymazaní držiteľov týchto dlhopisov podporuje John McClain, portfólio manažér spoločnosti Brandywine Global Investment Management.

“Je to absolútne správny krok, aby sa zabránilo morálnemu hazardu, ktorý sa vkráda do tejto časti trhu. Tieto dlhopisy boli vytvorené pre takéto momenty – podobne ako katastrofické dlhopisy.”

Riziko protistrany

Riziko protistrany

Akvizícia Credit Suisse prichádza po tom, ako tento mesiac zlyhali viaceré americké regionálne banky, čo vyvolalo obavy vo finančnom systéme. Dlhopisy a akcie veriteľa so sídlom v Zürichu prudko klesli a protistrany obchodov začali nakupovať ochranu proti možnému zlyhaniu.

Krach banky by spôsobil obrovské vedľajšie škody švajčiarskemu finančnému sektoru a riziko nákazy pre UBS a ďalšie banky, uviedla v nedeľu na tlačovej konferencii ministerka financií krajiny Karin Kellerová-Sutterová.

“Bankrot globálnej systematicky významnej banky by spôsobil nenapraviteľné hospodárske otrasy vo Švajčiarsku a na celom svete,” povedala.

Obchodníci dali rýchlo najavo, že majú voči dohode určitú skepsu. Podľa osôb oboznámených so situáciou sa swapy úverového zlyhania UBS, deriváty často používané na meranie úverového rizika dlžníka, rozšírili o najmenej 40 bázických bodov na 215 bázických bodov pri päťročných kontraktoch. Žiadali, aby neboli menovaní, pretože tieto informácie sú súkromné.

Švajčiarska centrálna banka v rámci prevzatia ponúka UBS likviditnú pomoc vo výške 100 miliárd frankov >tu< a vláda poskytuje záruku vo výške 9 miliárd frankov na prípadné straty z prevzatých aktív. K tomu dochádza po tom, čo Credit Suisse bola hlboko poškodená v dôsledku všetkých udalostí, od krachu spoločnosti Archegos až po zrútenie balíka fondov, ktoré riadila spolu s Greensill Capital.

“Pohľad späť je úžasný,” povedal predseda predstavenstva Credit Suisse Axel Lehmann na nedeľňajšej tlačovej konferencii. “Predbehli nás zdedené situácie, riziká, ktoré sa naplnili minulý rok. Ovplyvnil nás trhový model, ktorý už v tomto prostredí nefunguje.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

FINRA uložila spoločnosti UBS Securities pokutu 2,5 milióna USD za 73 000 “nekrytých” predajov nakrátko

K porušeniam došlo v rokoch 2009 až 2018. Americký SEC nedávno uložil spoločnosti UBS Securities a 14 ďalším maklérom pokutu vo výške 125 miliónov USD.

Spoločnosť First Republic pozastavuje vyplácanie dividend z prioritných akcií

First Republic Bank v piatok uviedla, že pozastaví vyplácanie štvrťročných peňažných dividend z prioritných akcií.

najnovšie