streda, 17 apríla, 2024

Historický prepad čínskeho trhu v štátnych novinách chýba

Bloomberg informoval, že pondelňajší epický výpredaj čínskych aktív bol na prvých stránkach novín od Hongkongu po Londýn a New York.

Ale čínske štátne médiá sa tvária, akoby sa táto udalosť nikdy nestala.

Namiesto toho hlavné finančné noviny v krajine venovali väčšinu svojich titulných strán oficiálnym článkom o prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Tie zahŕňali jeho stretnutie s najvyššími vojenskými predstaviteľmi a interpretáciu Siovej hlavnej správy na straníckom kongrese zo strany predstaviteľov komunistickej strany.

Noviny Shanghai Securities News mali na štvrtej strane krátky článok o poklese domácich akcií bez uvedenia dôvodu. Nebola tam zmienka o prepade zahraničných čínskych akcií ani o prepade meny. China Securities Journal, hlavné noviny o cenných papieroch v krajine, a Securities Times so sídlom v Šen-čene sa reakcii trhu na výsledky straníckeho kongresu nevenovali.

Čínske akcie sa v pondelok v Hongkongu prepadli najviac od roku 2008 a jüan klesol na 14-ročné minimum aj v dôsledku obáv, že väčšia Siova dominancia nad najvyššími politickými orgánmi krajiny bude mať negatívny vplyv na hospodárstvo a súkromné podniky. Zahraniční investori predali prostredníctvom obchodných prepojení s Hongkongom akcie pevninskej Číny v rekordnej čistej hodnote 17,9 mld. jüanov (2,5 mld. USD).

Dôvody tohto výpadku sa ťažko hľadali aj na prísne kontrolovaných čínskych sociálnych médiách. Na WeChate používatelia zverejňovali snímky obrazovky s padajúcimi cenami akcií internetových spoločností. Hoci niektorí spájali prepad s “politikou”, väčšina z nich vysvetlenie neponúkla.

V utorok ráno sa v zozname 50 najväčších trendov na Weibo neobjavila žiadna zmienka o výpredaji. Medzi tri najsledovanejšie položky na platforme sociálnych médií patrilo vysvetlenie významu spoločnej prosperity, oficiálne komentáre o boji proti korupcii a propagandistické video o pláne rozvoja Číny stanovenom na zjazde strany.

Akákoľvek zmienka o recesii pod hashtagom “A shares”, ktorý sa vzťahuje na akcie kótované na pevnine, sa na Weibo podobnom Twitteru zdala byť cenzurovaná.

“Nedovolia vám zverejniť nič, pokiaľ hovoríte pravdu,” napísal jeden používateľ.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

FINRA uložila spoločnosti UBS Securities pokutu 2,5 milióna USD za 73 000 “nekrytých” predajov nakrátko

K porušeniam došlo v rokoch 2009 až 2018. Americký SEC nedávno uložil spoločnosti UBS Securities a 14 ďalším maklérom pokutu vo výške 125 miliónov USD.

Spoločnosť First Republic pozastavuje vyplácanie dividend z prioritných akcií

First Republic Bank v piatok uviedla, že pozastaví vyplácanie štvrťročných peňažných dividend z prioritných akcií.

najnovšie