sobota, 18 mája, 2024

Redfin zatvára podnikanie v oblasti obchodovania s domami a prepúšťa 13 % zamestnancov v dôsledku poklesu trhu s bývaním

Generálny riaditeľ hovorí, že spoločnosť Redfin má stovky miliónov dolárov viazaných v domoch, ktoré “by ste sami nechceli vlastniť.

The Wall Street Journal informoval, že realitná spoločnosť Redfin Corp. v stredu prepustila 13 % svojich zamestnancov a zatvorila svoju jednotku zaoberajúcu sa obchodovaním s nehnuteľnosťami (tu), pričom uviedla, že pokračovanie tejto činnosti je príliš nákladné a riskantné.

Spoločnosť so sídlom v Seattli, ktorá prevádzkuje realitnú kanceláriu a webovú stránku s ponukou nehnuteľností, uviedla, že tieto rozhodnutia boli prijaté, pretože podľa jej predpovedí bude trh s nehnuteľnosťami v budúcom roku menší a jej činnosť v oblasti home-flippingu je stratová. Predtým v júni tohto roka prepustila 8 % svojich zamestnancov.

Ukončenie činnosti spoločnosti Redfin v oblasti obchodovania s nehnuteľnosťami, RedfinNow, nasleduje po tom, ako spoločnosť Opendoor Technologies Inc. minulý týždeň vykázala rekordné straty (tu). Najväčšia spoločnosť zaoberajúca sa obchodovaním s domami predala príliš veľa domov za nižšiu cenu, ako bola ich kúpna cena. Spoločnosť Opendoor obvinila tempo zvyšovania úrokových sadzieb z toho, že trh s bývaním sa zadrhol rýchlejšie, ako spoločnosť dokázala predpovedať.

Opendoor a RedfinNow sú dve veľké mená v rámci malého kontingentu technologických firiem zaoberajúcich sa nehnuteľnosťami, ktoré sú známe ako iBuyers, alebo spoločnosti, ktoré používajú algoritmy na určenie ceny domov na kúpu (tu), rýchlu rekonštrukciu a následný predaj v priebehu niekoľkých mesiacov. Spoločnosť Redfin začala testovať iBuying pred piatimi rokmi, aby ponúkla predávajúcim domov rýchlejší spôsob predaja a rozšírila svoj podiel ponúk.

V stredajšom rannom e-maile zamestnancom uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Redfin Glenn Kelman ťažkosti spojené s meniacim sa trhom s bývaním, ktoré sa zhodujú s komentármi spoločnosti Zillow Group Inc. z minulého roka, keď sa rozhodla ukončiť činnosť svojej pobočky na obchodovanie s domami.

“iBuying je ohromujúce množstvo peňazí a rizika za teraz neistý prínos,” napísal Kelman. “Viazali sme stovky miliónov dolárov na domy, ktoré by ste vy sami teraz nechceli vlastniť.”

Podnikanie v oblasti home-flippingu predstavovalo v druhom štvrťroku približne 43 % celkových príjmov spoločnosti Redfin. Niektorí analytici však boli voči tomuto podniku od začiatku skeptickí a vyjadrili úľavu, že Redfin sa od flipovania odvracia.

“Myslíme si, že sa tým operácia [Redfinu] očistí,” napísali analytici spoločnosti Stephens Inc. v stredajšej rannej správe.

Spoločnosť Redfin v stredu popoludní oznámila svoje výsledky za tretí štvrťrok. Vykázala čistú stratu viac ako 90 miliónov USD, čo je viac ako štvornásobok čistej straty vykázanej v rovnakom štvrťroku pred rokom. Spoločnosť pravdepodobne stratí najmenej 22 miliónov USD z predaja domov za celý rok 2022, bez prevádzkových nákladov, uviedol pán Kelman v telefonickom rozhovore k výsledkom.

Cieľom spoločnosti Redfin je predať všetky domy, ktoré má ešte v účtovníctve, do konca druhého štvrťroka budúceho roka.

Kelman uviedol, že vyššie sadzby znamenajú, že spoločnosť Redfin nemôže ponúkať toľko domov ako kedysi, čo prispelo k rozhodnutiu spoločnosti ukončiť svoju činnosť v oblasti flippingu.

“Ceny domov sa v určitom okamihu stabilizujú, ale náklady na kapitál sa v dohľadnom čase nevrátia na úroveň z roku 2021,” povedal.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

Spoločnosť BlackRock bola najatá na predaj cenných papierov skrachovaných bánk v hodnote 114 miliárd USD

Spoločnosť BlackRock Inc. bola najatá ako poradca, aby pomohla vláde USA zorganizovať predaj cenných papierov v hodnote 114 miliárd USD.

najnovšie