sobota, 18 mája, 2024

Spoločnosť First Citizens kupuje banku Silicon Valley po bankrote veriteľa

  • Veriteľ preberá vklady vo výške 56 miliárd USD a úvery vo výške 72 miliárd USD
  • FDIC uvádza, že odhadované náklady na zlyhanie SVB predstavujú 20 miliárd USD

Spoločnosť First Citizens BancShares Inc. sa dohodla na kúpe banky Silicon Valley Bank, ktorú po hromadnom vyberaní úverov zabavili regulačné orgány, informoval Bloomberg.

Banka so sídlom v meste Raleigh v Severnej Karolíne uzavrela dohodu o kúpe a prevzatí všetkých vkladov a úverov SVB, uvádza sa vo vyhlásení Federálnej korporácie pre poistenie vkladov. Dohoda zahŕňa kúpu aktív SVB v hodnote približne 72 miliárd USD so zľavou 16,5 miliardy USD, uviedla FDIC.

Približne 90 mld. dolárov v cenných papieroch a iných aktívach zostane v nútenej správe, s ktorými bude FDIC disponovať, pričom federálna inštitúcia získala aj práva na zhodnotenie akcií First Citizens v hodnote až 500 mil. dolárov. Odhadované náklady Fondu poistenia vkladov v dôsledku krachu predstavujú približne 20 miliárd USD, hoci presný rozsah sa podľa vyhlásenia určí po ukončení nútenej správy.

“Išlo o pozoruhodnú transakciu v spolupráci s FDIC, ktorá by mala vzbudiť dôveru v bankový systém,” uviedol vo vyhlásení Frank Holding Jr, výkonný riaditeľ First Citizens.

Veriteľ uviedol, že prevezme vklady vo výške 56 miliárd USD a 17 starších pobočiek začne prevádzkovať Silicon Valley Bank, divízia First Citizens. Na účtoch klientov nedôjde k žiadnym okamžitým zmenám.

Banka Silicon Valley sa začiatkom tohto mesiaca náhle stala najväčším americkým veriteľom, ktorý skrachoval za viac ako desaťročie, a zanikla za menej ako 48 hodín po tom >tu<, ako načrtla plán na posilnenie kapitálu. Banka zaznamenala obrovskú stratu z predaja svojich cenných papierov v prostredí rastúcich úrokových sadzieb, čo znervóznilo investorov a vkladateľov, ktorí rýchlo začali sťahovať svoje peniaze. Len 9. marca sa investori a vkladatelia pokúsili vybrať približne 42 miliárd USD.

Regulačné orgány sa snažili uzavrieť dohodu o predaji celej banky alebo jej časti v snahe pokryť nepoistené vklady jej začínajúcich klientov, ale predchádzajúci pokus o aukciu prebehol bez kupca.

Potom FDIC predĺžil ponukový proces po tom, čo dostal “značný záujem” od viacerých potenciálnych nadobúdateľov. S cieľom zjednodušiť proces a rozšíriť okruh záujemcov FDIC umožnil stranám predložiť samostatné ponuky na dcérsku spoločnosť Silicon Valley Private Bank a Silicon Valley Bridge Bank NA – firmu, ktorú FDIC vytvoril po tom, ako SVB vstúpila do nútenej správy.

Americké úrady po krachu banky prijali mimoriadne opatrenia na posilnenie dôvery vo finančný systém, pričom zaviedli nový ochranný mechanizmus pre banky, ktorý je podľa predstaviteľov Federálneho rezervného systému dostatočne veľký na to, aby ochránil vklady celej krajiny.

Akcie SVB prudko klesli po tom, ako spoločnosť so sídlom v kalifornskej Santa Clare načrtla plány na ponuku akcií, zverejnila, že utrpela stratu 1,8 miliardy USD z predaja cenných papierov a spomalenia financovania vo firmách podporovaných rizikovým kapitálom, ktorým poskytuje služby. Banka bola nútená upustiť od svojho plánu na získanie kapitálu, keďže fondy vrátane Founders Fund, Coatue Management, Union Square Ventures a Founder Collective začali radiť svojim portfóliovým spoločnostiam, aby presunuli peniaze zo SVB.

Podľa ľudí oboznámených s touto záležitosťou spoločnosť First Citizens predtým predložila ponuku na kúpu SVB hneď po jej krachu.

Jej záujem o akvizíciu zarazil niektorých pozorovateľov, ktorí spochybňovali, či má First Citizens dostatok prostriedkov na to, aby prevzala banku, ktorá bola druhou najväčšou bankou v histórii USA, ktorá zlyhala s finančným zásahom FDIC. First Citizens so sídlom v Raleighu v Severnej Karolíne bola podľa údajov Federálneho rezervného systému na konci roka 2022 30. najväčšou komerčnou bankou v USA podľa aktív.

Banka však má skúsenosti s nákupom neúspešných konkurentov. Od roku 2009 získala viac ako 20 bánk s podporou FDIC, pričom po finančnej kríze uskutočnila sériu transakcií od Washingtonu cez Wisconsin až po Pensylvániu.

First Citizens vlani dokončila aj akvizíciu CIT Group Inc. v transakcii v hodnote viac ako 2 mld.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie