sobota, 18 mája, 2024

Predseda Saudskej národnej banky odstúpil po vyjadrení o Credit Suisse

  • Al Khudairy vylúčil nové investície do švajčiarskeho veriteľa
  • Investície SNB do Credit Suisse klesli približne o 1 miliardu USD

Ammar Al Khudairy, predseda najväčšieho akcionára Credit Suisse Group AG, odstúpil len niekoľko dní po tom, čo jeho komentáre pomohli vyvolať prepad akcií a dlhopisov, ktorý prinútil švajčiarsku vládu, aby zasiahla a zariadila jej prevzatie, informoval Bloomberg.

Al Khudairy, ktorý sa stal predsedom Saudi National Bank v roku 2021, keď vznikla zlúčením National Commercial Bank a Samba Financial Group, podľa pondelkového vyhlásenia odchádza “z osobných dôvodov”.

Jeho odchod prichádza dvanásť dní po tom, ako v rozhovore pre televíziu Bloomberg povedal, že Saudi National Bank “absolútne” nebude otvorená ďalším investíciám do Credit Suisse (tu), ak by sa objavila ďalšia výzva na dodanie dodatočnej likvidity.

Akcie švajčiarskej banky sa po jeho vyjadreniach prepadli na najnižšiu úroveň v histórii a jej úverové rozpätie prudko vzrástlo. To pomohlo stiahnuť všetky európske banky nižšie, keďže investori sa po krachu troch veriteľov v USA vyhýbali riziku.

“Predseda SNB sa stal obeťou toho, že vyjadril svoj úprimný názor v takom napätom čase pre Credit Suisse,” povedal Mohammed Ali Yasin, odborník na kapitálové trhy a investičný poradca. “Pri spätnom pohľade, keď videl mieru odkúpenia CS zo strany UBS, bola jeho odpoveď správna: počkať, kým sa kríza vyjasní.”

V dňoch po svojich komentároch pre televíziu Bloomberg sa Al Khudairy snažil upokojiť trh a pre CNBC povedal, že panika okolo prepadu akcií Credit Suisse bola “úplne neopodstatnená”.

Hoci jeho vyjadrenia boli v súlade s predchádzajúcim postojom saudskoarabskej firmy, Al Khudairyho komentáre boli zväčša považované za zlomový bod pre šance Credit Suisse na prežitie. O niekoľko dní neskôr sa UBS Group AG dohodla na kúpe Credit Suisse v historickej, vládou sprostredkovanej transakcii, ktorej cieľom bolo zastaviť krízu dôvery, ktorá sa začala šíriť na svetových finančných trhoch. UBS ponúkla za svojho konkurenta 3 miliardy frankov (3,3 miliardy USD) v rámci transakcie, ktorá zahŕňala rozsiahle vládne záruky a ustanovenia o likvidite >tu<.

Saudi National Bank, ktorú z 37 % vlastní kráľovský štátny investičný fond, zaznamenala v priebehu niekoľkých mesiacov pokles hodnoty svojej investície v Credit Suisse o približne 1 miliardu USD po tom, ako minulý rok získala približne 9,9 % podiel za 1,4 miliardy frankov. Počas tohto obdobia sa akcie Saudi National Bank prepadli približne o tretinu, čo z jej trhovej hodnoty pred dohodou Credit Suisse s UBS vymazalo viac ako 25 miliárd USD. Akcie sa v pondelok v Rijáde obchodovali s nárastom o 1 %.

Al Khudairy v októbri uviedol, že sa mu “páči” nové vedenie Credit Suisse a jeho odhodlanie realizovať plán premeny, ale že akýkoľvek ďalší kapitál v súčasnosti “neprichádza do úvahy”.

Podpora z Blízkeho východu

Investori z Blízkeho východu, ktorí majú hlboké vrecká, už mnoho rokov podporujú globálne banky, ako je Credit Suisse. Počas finančnej krízy vložili štátne fondy v Abú Dhabí, Katare a Kuvajte do firiem ako Barclays Plc, Merrill Lynch a Citigroup Inc. približne 69 miliárd USD, ako uvádza poradenská a dátová spoločnosť Global SWF.

Najnovšie straty Credit Suisse sú výraznou pripomienkou série investícií investorov z Perzského zálivu počas finančnej krízy v roku 2008 – mnohé z nich sa skončili finančnou stratou alebo súdnymi spormi. Regionálni investori sú čoraz opatrnejší pri nových investíciách do globálnych bánk po tom, čo sa ukázali ako jedni z najviac postihnutých v otrasoch v Credit Suisse.

Al Khudairy sa narodil v roku 1963 a svoju kariéru strávil vo finančnom sektore Saudskej Arábie, kde viedol niektoré z najlepších inštitúcií kráľovstva. V Saudskej Arábii bol predsedom predstavenstva spoločností Goldman Sachs Group Inc. a Morgan Stanley.

Al Khudairy založil aj spoločnosti Amwal AlKhaleej a Amwal Capital Partners, ktoré sa zaoberajú správou alternatívnych aktív a sídlia v Rijáde a Dubaji.

Nahradí ho výkonný riaditeľ SNB Saeed Mohammed Al Ghamdi. Banka zároveň vymenovala Talala Ahmeda Al Khereijiho za zastupujúceho generálneho riaditeľa. Ten bol predtým zástupcom generálneho riaditeľa a vedúcim oddelenia veľkoobchodného bankovníctva saudskoarabského veriteľa.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie