sobota, 18 mája, 2024

Banky vo Francúzsku čelia po raziách pokutám vo výške viac ako 1,1 miliardy dolárov

  • Približne 150 vyšetrovateľov sa zúčastnilo na zásahu proti veriteľom vo Francúzsku
  • Medzi prehľadávanými firmami sú aj HSBC, Natixis a Exane BNP

Francúzskym bankám vrátane Societe Generale SA a BNP Paribas SA hrozí v rámci vyšetrovania daňových podvodov a prania špinavých peňazí v súvislosti s vyplácaním dividend kolektívna pokuta vo výške viac ako 1 miliardy eur (1,1 miliardy USD).

Podľa prokuratúry v Paríži sú súčasťou vyšetrovania aj banky HSBC Holdings Plc, Natixis SA a jednotka BNP Exane, ktorá uviedla, že pokuty zahŕňajú penále a úroky z omeškania. Predbežné vyšetrovania súvisiace s raziou sa začali v decembri 2021, uviedla prokuratúra.

Razie sa týkajú stratégie dividendovej arbitráže známej ako Cum-Cum, pri ktorej akcionári na krátke obdobie previedli akcie na investorov so sídlom v zahraničí, aby sa vyhli dani z dividend. Investori držali akcie počas obdobia, keď boli dividendy vyplatené, a buď neboli zdanené, alebo im boli dane vrátené. Potom cenné papiere predali späť pôvodnému vlastníkovi a ušetrená suma sa rozdelila medzi obe strany.

Hodnoty akcií bánk sa prepadli po oznámení vyšetrovania; Zdroj: Bloomberg
Hodnoty akcií bánk sa prepadli po oznámení vyšetrovania; Zdroj: Bloomberg

Zástupcovia bánk BNP, HSBC a Natixis na žiadosti o komentár bezprostredne nereagovali. Hovorca SocGen potvrdil, že banka je súčasťou vyšetrovania.

Razie prispievajú k ďalším negatívnym náladám okolo bankového sektora v USA aj v Európe, kde investorov zasiahla mimoriadna záchrana Credit Suisse Group AG a zabavenie banky Silicon Valley Bank regulačnými orgánmi.

SocGen klesla až o 2,4 %, predtým ako vyrovnala zisky a od 13:03 v Paríži sa obchodovala o 1 % nižšie. BNP bola nižšia o 0,5 % a HSBC v Londýne klesla o približne 0,2 %.

Francúzke vyšetrovanie

Na francúzskom vyšetrovaní, ktoré sa podľa prokurátora pripravuje už niekoľko mesiacov, sa podieľa 16 miestnych sudcov, viac ako 150 vyšetrovateľov a 6 prokurátorov z Kolína nad Rýnom. Vyhýbanie sa plateniu daní z dividend v Nemecku je v tejto krajine škandálom, ktorý trvá už viac ako desať rokov. Podobná schéma, známa ako Cum-Ex, umožňovala predajcom nakrátko a skutočným držiteľom akcií žiadať o daňové úľavy z dividend vyplatených len raz.

Obchodník v nemeckom súdnom procese v prípade Cum-Ex v roku 2019 povedal súdu, že Cum-Ex bol päť až šesťkrát výnosnejší ako Cum-Cum. Cum-Cum bol však oveľa rozšírenejší, najmä v medzibankovom obchodovaní, keďže právne riziká sa považovali za oveľa nižšie.

Cum-Cum bol široko praktizovaný, pretože sa verilo, že nevyvoláva žiadne právne problémy oproti Cum-Exu. Toto dlhodobé vyšetrovanie zachytilo tisíce potenciálnych podozrivých v celom finančnom sektore a v Nemecku boli vykonané razie v takmer každej významnej medzinárodnej banke. Vyvolalo občianskoprávne a trestné konania v Nemecku, Spojenom kráľovstve a Dánsku.

Francúzsky prokurátor tiež vyzval každého, kto by chcel poskytnúť ďalšie informácie súvisiace s francúzskym vyšetrovaním, aby sa prihlásil.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie