sobota, 18 mája, 2024

Schwabovo 7-miliardové impérium postavené na nízkych sadzbách vykazuje trhliny

  • Spoločnosť čelí tlaku v dôsledku strát z dlhopisov a rastúcich hotovostných výnosov
  • Vedenie tvrdí, že biznis je nepochopený, má dostatočnú likviditu

Na prvý pohľad nedáva zmysel, že spoločnosť Charles Schwab Corp. sa ocitla v najhoršej bankovej kríze v USA od roku 2008.

Firma, ktorá je polstoročnou oporou v maklérskom odvetví, nie je nadmerne vystavená vplyvu kryptomien ako Silvergate Capital a Signature Bank, ani startupom a rizikovému kapitálu, ktorý postihol Silicon Valley Bank. Menej ako 20 % vkladateľov spoločnosti Schwab presahuje poistný limit 250 000 USD stanovený FDIC (tu), v porovnaní s približne 90 % v SVB. S 34 miliónmi účtov, množstvom finančných poradcov a aktívami vo výške viac ako 7 biliónov USD vo všetkých svojich podnikoch prevyšuje regionálne inštitúcie.

Napriek tomu otázky okolo spoločnosti Schwab nezmiznú.

S pokračujúcou krízou začínajú investori skôr odhaľovať riziká, ktoré sa skrývali pred očami. Nerealizované straty v súvahe spoločnosti Westlake so sídlom v Texase, ktorá je zaťažená dlhopismi s dlhou splatnosťou, sa v minulom roku vyšplhali na viac ako 29 miliárd USD. Vyššie úrokové sadzby zároveň podnecujú zákazníkov, aby presunuli svoju hotovosť z niektorých účtov, ktoré sú základom podnikania spoločnosti Schwab a podporujú jej hospodársky výsledok.

Je to ďalší náznak toho, že rýchle sprísnenie politiky Federálneho rezervného systému zastihlo finančný svet po desaťročiach klesajúcich sadzieb nepripravený (tu). Akcie spoločnosti Schwab stratili od 8. marca viac ako štvrtinu svojej hodnoty (tu), pričom niektorí analytici z Wall Street očakávajú, že sa to dotkne aj zisku.

“Pri spätnom pohľade by zrejme mohli prijať obozretnejšie investičné rozhodnutia,” povedal analytik spoločnosti Morningstar Michael Wong.

Výkonný riaditeľ Walt Bettinger a zakladateľ a menovec maklérskej spoločnosti, miliardár Charles Schwab, uviedli, že firma je zdravá a pripravená odolávať širším otrasom.

Podnikanie je “nepochopené” a je “zavádzajúce” zameriavať sa na papierové straty, ktoré spoločnosť možno nikdy nebude musieť utrpieť, uviedli minulý týždeň vo vyhlásení (tu).

Charles Schwab
Fotograf: Daniel Acker
Charles Schwab Fotograf: Daniel Acker

“Máme dostatočné množstvo likvidity na to, aby sme pokryli prípad, že by sa vyčerpalo 100 % vkladov našej banky,” povedal Bettinger v rozhovore pre Wall Street Journal, ktorý bol uverejnený vo štvrtok, a dodal, že firma by si mohla požičať od Federal Home Loan Bank a vydať vkladové certifikáty, aby vyriešila prípadný nedostatok finančných prostriedkov.

Spoločnosť Bettinger sa prostredníctvom svojho zástupcu odmietla vyjadriť k tomuto článku. Hovorca spoločnosti Schwab sa odmietol vyjadriť nad rámec štvrtkového vyhlásenia.

Širšia kríza sa v pondelok začala zmierňovať po tom, ako spoločnosť First Citizens BancShares Inc. súhlasila s kúpou SVB >tu<, čo podporilo akcie finančných spoločností vrátane spoločnosti Schwab, ktoré o 14:29 v New Yorku vzrástli o 3,1 %. Akcie stále klesli o 42 % oproti svojmu maximu z februára 2022, mesiac pred tým, ako Fed začal zvyšovať úrokové sadzby.

Neobvyklá činnosť

Spoločnosť Schwab je medzi podobnými spoločnosťami nezvyčajná. Prevádzkuje jednu z najväčších amerických bánk, na ktorú je naviazaná najväčšia verejne obchodovaná maklérska spoločnosť. Obe divízie sú citlivé na výkyvy úrokových sadzieb.

Podobne ako SVB, aj Schwab pohltil dlhopisy s dlhšou splatnosťou pri nízkych výnosoch v rokoch 2020 a 2021. To znamenalo, že papierové straty narástli v krátkom čase, odkedy Fed začal zvyšovať sadzby, aby potlačil infláciu.

Pred tromi rokmi hlavná banka Schwab nemala žiadne nerealizované straty z dlhodobého dlhu, ktorý plánovala držať až do splatnosti. V marci minulého roka mala firma takéto papierové straty vo výške viac ako 5 miliárd USD, pričom na konci roka sa táto suma vyšplhala na viac ako 13 miliárd USD.

V minulom roku presunula vo svojej súvahe cenné papiere kryté hypotekárnymi úvermi v hodnote 189 miliárd USD z kategórie “k dispozícii na predaj” do kategórie “držané do splatnosti”, čo je krok, ktorý účinne chráni tieto nerealizované straty pred vplyvom na vlastné imanie akcionárov.

“Stephen Ryan, profesor účtovníctva na Stern School of Business na Newyorskej univerzite, povedal v telefonickom rozhovore: “V podstate videli, že sa blížia vyššie úrokové sadzby. “Nevedeli, ako dlho budú trvať alebo aké veľké budú, ale prevodom ochránili vlastné imanie.”

Pravidlá upravujúce takéto bilančné presuny sú prísne. Znamená to, že Schwab plánuje držať dlh do splatnosti v hodnote viac ako 150 miliárd USD s váženým priemerným výnosom 1,74 %. Leví podiel týchto cenných papierov – 114 miliárd USD na konci roka 2022 – bude splatný až po viac ako desiatich rokoch.

Referenčný výnos 10-ročných štátnych pokladničných poukážok v súčasnosti: 3.5%.

Hotovostný biznis

Ďalší problém, ktorý Schwab trápi v súvislosti s vyššími úrokovými sadzbami, súvisí s hotovosťou.

Základom príjmov spoločnosti Schwab sú neaktívne peniaze klientov. Firma “zametá” hotovostné vklady z maklérskych účtov do svojej banky, kde ich môže reinvestovať do produktov s vyšším výnosom. Rozdiel medzi tým, čo Schwab zarobí, a tým, čo vyplatí klientom na úrokoch, predstavuje čistý úrokový príjem, ktorý patrí medzi najdôležitejšie ukazovatele banky.

Čisté úrokové výnosy tvorili v minulom roku 51 % celkových čistých príjmov spoločnosti Schwab.

“Schwab sa spolieha na zotrvačnosť,” povedal Allan Roth, zakladateľ spoločnosti Wealth Logic, ktorá sa zaoberá finančným plánovaním.

Po roku rýchleho rastu sadzieb je väčšia motivácia vyhnúť sa stagnácii hotovosti. Zatiaľ čo mnohé fondy peňažného trhu vyplácajú viac ako 4-percentný úrok, Schwabove zametacie účty ponúkajú len 0,45 %.

Hoci je otvorenou otázkou, koľko peňazí by mohli zákazníci presunúť z jeho zametacích nástrojov, vedenie spoločnosti Schwab priznalo, že toto správanie sa vlani zvýšilo.

“V dôsledku rýchlo rastúcich krátkodobých úrokových sadzieb v roku 2022 spoločnosť zaznamenala nárast tempa, akým klienti presúvali určité peňažné zostatky” do alternatív s vyšším výnosom, uviedla spoločnosť Schwab vo svojej výročnej správe. “Keďže tieto presuny pokračovali, prevyšovali prebytok hotovosti v pokladni a hotovosť získanú splatnosťou a výplatou z našich investičných portfólií.”

Bettinger a Schwab vo svojom vyhlásení napísali, že “vklady klientov sa môžu presúvať, ale neopúšťajú firmu”.

FHLB pôžičky

Na zaplátanie tejto medzery si bankové jednotky makléra požičali od systému FHLB 12,4 miliardy dolárov do konca roka 2022 a podľa výročnej správy predloženej regulačným orgánom mali kapacitu požičať si 68,6 miliardy dolárov.

V tomto roku si spoločnosť Schwab od FHLB požičala ďalších 13 miliárd USD, vyplýva z podania.

Analytici tieto faktory zvažovali, pričom spoločnosti Barclays Plc a Morningstar v posledných týždňoch znížili svoje cieľové ceny akcií spoločnosti Schwab.

Bettinger a Schwab uviedli, že dlhá história a konzervativizmus firmy pomôžu zákazníkom prekonať súčasný cyklus, ako to robia už viac ako 50 rokov.

“Sme naďalej presvedčení o našom prístupe zameranom na klientov, výkonnosti nášho podnikania a dlhodobej stabilite našej spoločnosti,” napísali v minulotýždňovom vyhlásení. “Sme iní ako ostatné banky.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie