streda, 24 júla, 2024

EÚ podporuje naliehavé kroky v oblasti energetiky, zatiaľ čo Nemecko ustupuje v otázke obmedzenia cien plynu

  • Nemecko čelilo tlaku ostatných krajín, aby preskúmalo limit
  • Európa pod silným tlakom, aby riešila vysoké ceny energie

Európska únia sa dohodla, že bude pokračovať v prijímaní súboru núdzových opatrení na riešenie energetickej krízy v bloku, pričom Nemecko ustúpilo tlaku ostatných členských štátov, aby pripravilo pôdu pre dočasné obmedzenie cien zemného plynu.

“Vyslali sme aj jasný signál trhu,” povedal predseda Európskej rady Charles Michel na tlačovej konferencii v piatok skoro ráno. “Znamená to, že sme pripravení konať spoločne, že sme schopní spolupracovať a že existuje silná politická vôľa. Som presvedčený, že sa to čoskoro prejaví.”

Nemecký kancelár Olaf Scholz sa na stretnutí dôrazne postavil proti radikálnejším zásahom do trhu s plynom, aj keď väčšina z 27 krajín bloku sa snažila získať politickú podporu pre stanovenie maximálnej ceny.

Po hodinách intenzívnych rokovaní lídri požiadali výkonný orgán EÚ, aby navrhol “dočasný dynamický cenový koridor pre transakcie so zemným plynom s cieľom okamžite obmedziť prípady nadmerných cien plynu”, ako uviedli v spoločných záveroch zo samitu. Uviedli tiež, že budú presadzovať dočasný rámec na obmedzenie cien plynu pri výrobe elektriny vrátane analýzy nákladov a prínosov.

“Vypracujeme doplnkový nový index, ktorý bude lepšie odrážať situáciu v oblasti cien LNG, a zatiaľ zavedieme mechanizmus trhovej korekcie na obmedzenie epizód nadmerných cien plynu,” uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na tlačovej konferencii. “V spolupráci s ministrami energetiky predložíme právny návrh na sfunkčnenie trhového mechanizmu.”

Ursula von der Leyenová na zasadnutí lídrov EÚ v Európskej rade v Bruseli 20. októbra. 
Fotograf: Valeria Mongelli/Bloomberg
Ursula von der Leyenová na zasadnutí lídrov EÚ v Európskej rade v Bruseli 20. októbra.
Fotograf: Valeria Mongelli/Bloomberg

Lídri tiež požiadali o prijatie opatrení na zabránenie extrémnym cenovým skokom a o využitie ich spoločnej kúpnej sily ako páky pri rokovaniach s globálnymi dodávateľmi plynu. Spoločné nákupy by boli dobrovoľné, ale s požiadavkou, aby sa 15 % objemu potrebného na naplnenie zásobníkov plynu nakupovalo ako blok.

Lídri EÚ sa v piatok stretnú na druhom dni samitu, na programe ktorého budú hospodárske otázky. Ministri energetiky bloku sa stretnú na budúci týždeň, aby sa pokúsili doladiť podrobnosti rôznych plánov.

Krajiny vrátane Francúzska, Talianska a Poľska tvrdo presadzovali obmedzenie nákladov na plyn, ktoré otriasajú ekonomikami a podnecujú infláciu, zatiaľ čo región čaká zima s drasticky zníženými dodávkami z Ruska po jeho invázii na Ukrajinu. Ak sa blok nedokáže dohodnúť na dostatočne významných krokoch, hrozí, že národné vlády sa pri riešení tohto problému vydajú odlišnými cestami.

Cenové špičky

Cenové špičky

“Je toho veľa, čo treba urobiť, aby sme to konkretizovali, ale musíme nájsť konkrétny spôsob, ako ich obmedziť,” povedal Scholz po stretnutí, pričom mal na mysli prudké nárasty cien.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že cieľom je stanoviť explicitné mechanizmy v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch.

“Skutočnosť, že sme dnes večer našli dohodu a ukázali naše odhodlanie, ukazuje trhom jasný signál nášho odhodlania,” povedal novinárom.

Holandský premiér Mark Rutte však povedal, že je “veľmi ťažké predpokladať”, že by cenový strop mohol byť pripravený v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov. “Musíme naozaj posúdiť všetky pre a proti a dôsledky,” povedal novinárom. “Ak by to napríklad nespĺňalo požiadavky, mohlo by to viesť aj k vyššej základnej cene alebo k odplávaniu plynu z Európy.”

Vedúci predstavitelia tiež zdôraznili, že je potrebné, aby Európa pokračovala v spoločných opatreniach na zmiernenie vplyvu krízy na spoločnosti a spotrebiteľov, zachovala rovnaké podmienky a zabránila narušeniu jednotného trhu bloku.

Plán Nemecka v hodnote 200 miliárd EUR (195 miliárd USD) na ochranu svojich národných spoločností a domácností pred vysokými cenami energií sa stal terčom kritiky zo strany členských štátov, ktoré sa obávajú, že by spôsobil nenapraviteľnú nerovnováhu v rámci bloku.

Michel pred začiatkom samitu uviedol, že pre Európu je to “okamih pravdy”, keďže čelí najťažšej zime za posledné desaťročia, keď sa ekonomiky potácajú pod dvojitým náporom vysokej inflácie a rekordných cien energií.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Poľsko si vybralo USA a Westinghouse pre prvú jadrovú elektráreň

Dohoda sa bude týkať prvých troch reaktorov: vysoký predstaviteľ USA. Rozhodnutie posilniť vzťahy medzi USA a Poľskom uprostred vojny na Ukrajine.

Prvý nemecký terminál na skvapalnený zemný plyn plánuje rozšírenie o potrubia NS2

Kapacity FSRU sú už plne rezervované na roky dopredu. Projekt využíva jedno potrubie Nord Stream a plánuje aj Nord Stream 2.

najnovšie