streda, 24 júla, 2024

Denný vývoz plynu Gazpromu v januári klesol na najnižšiu úroveň od roku 2015

  • Vývoz dosiahol v prvej polovici januára v priemere 360 mcm/deň.
  • Priemerná produkcia 1,54 bcm /deň je najvyššia od roku 2014

Denný vývoz plynu Gazpromu na svoje hlavné trhy sa v prvých 15 dňoch nového roka znížil na najnižšiu úroveň od roku 2015, zatiaľ čo sa zvyšuje kritika, že zadržiava dodávky do Európy.

Ruský plynárenský gigant vyviezol 5,4 miliardy kubických metrov na svoje kľúčové trhy, medzi ktoré patrí väčšina Európy, Turecka a Číny. To sa rovná priemerným denným tokom 360 miliónov kubických metrov a je to takmer o 18% nižšie ako priemer z minulého mesiaca, podľa výpočtov Agentúry Bloomberg založených na vyhláseniach Gazpromu.

Dodávky ruského plynu do Európy boli pozorne sledované, pretože nedostatok paliva – a rastúce ceny – poškodili ekonomiky na celom kontinente. Šéfka európskej protimonopolnej komisie Margrethe Vestagerová minulý týždeň uviedla (tu), že “netrpezlivo čaká” na odpovede Gazpromu na nedostatočné dodávky. Deň predtým šéf Medzinárodnej energetickej agentúry Fatih Birol obvinil Rusko z energetickej krízy v regióne (tu).

“Ani Rusko, ani náš hlavný vývozca Gazprom s tým nemajú nič spoločné,” povedal v sobotu pre štátnu televíziu podpredseda vlády Alexander Novak. Rusko dodalo “podstatne viac” plynu klientom (tu), ako sú Nemecko a Turecko, ktoré vyčerpali svoje zmluvné objemy.

Spoločnosť v pondelok uviedla, že “dodáva plyn v súlade so žiadosťami spotrebiteľov a jej zmluvnými záväzkami”.

Gazprom neposkytuje rozdelenie vývozu pre každú krajinu, čo sťažuje hodnotenie dodávok do EÚ – najväčšieho nákupca ruského plynu, ale povedal, že toky do Turecka a Číny vzrástli v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom.

Denné zásielky spoločnosti cez hranice EÚ klesli v prvej polovici mesiaca v priemere na 250,5 milióna kubických metrov, čo je o niečo viac ako polovica objemu spred roka, podľa údajov na webovej stránke výrobcu.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Rusko oznámilo, že v marci znížilo ťažbu ropy o 700 000 barelov denne

Vláda sa zaviazala znížiť objem výroby o 500 000 barelov. Údaje ministerstva energetiky sa nezhodujú s vývozom po mori, prevádzkou rafinérií.

Poľsko si vybralo USA a Westinghouse pre prvú jadrovú elektráreň

Dohoda sa bude týkať prvých troch reaktorov: vysoký predstaviteľ USA. Rozhodnutie posilniť vzťahy medzi USA a Poľskom uprostred vojny na Ukrajine.

najnovšie