utorok, 5 decembra, 2023

Komodity prudko stúpajú po správach o ruskom útoku na jadrovú elektráreň

  • Izolácia Ruska dusí dodávky energie, kovov a plodín
  • Medzinárodná agentúra varuje, že energetická bezpečnosť je ohrozená

Komodity rozšírili svoj masívny vzostup, zatiaľ čo ruská invázia na Ukrajinu naďalej burcuje globálne trhy a podnecuje obavy z nedostatku dodávok, informuje Bloomberg.

Napätie sa vystupňovalo v piatok po tom, ako Rusko vystupňovalo svoj útok na ukrajinskú jadrovú elektráreň (tu), najväčšiu v Európe. Ceny od ropy po hliník a pšenicu prudko vzrástli, keďže komodity zaznamenali najúžasnejší týždenný nárast od roku 1974 a dní ropnej krízy.

Rastúca izolácia Ruska dusí hlavný zdroj energie, kovov a plodín, čo vyvoláva obavy z dlhodobého nedostatku a prudšej globálnej inflácie. Obchodníci, banky a majitelia lodí sa už vyhýbajú obchodu s Ruskom kvôli ťažkostiam pri zabezpečovaní platieb, zatiaľ čo lodné linky rušia alebo neberú rezervácie z regiónu.

Prudko stúpajúce komodity

Surovinový index Bloombergu zaznamenal najlepší týždeň od roku 1970; Zdroj: Bloomberg
Surovinový index Bloombergu zaznamenal najlepší týždeň od roku 1970; Zdroj: Bloomberg

Ukrajinskí predstavitelia v piatok uviedli, že elektráreň Zaporizhzhia začala horieť, keď ruské jednotky začali ostreľovať zariadenie na východe Ukrajiny. Americký prezident Joe Biden hovoril s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, keď sa objavili správy o útoku na jadrovú elektráreň.

Americká ropa West Texas Intermediate (WTI) tento týždeň vyskočila takmer o 5 % a zvýšila zisky. Globálni kupujúci sa vyhýbajú ruskej rope a palivám, čo vyvolalo preteky o alternatívne dodávky.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) varovala (tu), že globálna energetická bezpečnosť je ohrozená a plánované uvoľnenie núdzových zásob ropy zo strany USA a ďalších veľkých ekonomík nedokázalo potlačiť obavy o dodávky. Americká ropa Brent by mohla ukončiť rok na úrovni 185 USD za barel, ak budú dodávky z Ruska naďalej narušené. Ceny sa v piatok vyšli na približne 114 dolárov.

Základné kovy tiež ďalej zosilneli po tom, ako index LMEX Metals Index, ktorý sleduje šesť hlavných kontraktov, vo štvrtok vzrástol na rekord. Rastúce ceny energií zvýšili dynamiku tým, že tlačili na rast nákladov. Hliník, jeden z najviac energeticky náročných kovov, vzrástol až o 3,6% na 3850 dolárov za tonu na londýnskej burze kovov, čo je nový rekord. Meď sa tiež blíži k svojmu historickému maximu.

Pšenica vyskočila na najvyššiu úroveň od roku 2008 aj kvôli prehlbujúcim sa obavám z globálneho nedostatku, keďže vojna na Ukrajine prerušila približne štvrtinu svetového vývozu komodity používanej vo všetkom od chleba až po sušienky a rezance. Futures vyskočili o burzový limit v Chicagu, keď vzrástli o 6,6% na 12,09 USD za bušel.

Medzitým futures na železnú rudu v Singapure smerujú tento týždeň k 16% nárastu – najväčšiemu za viac ako tri mesiace – uprostred rastúcich očakávaní oživenia dopytu zo strany čínskej ekonomiky.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Rusko oznámilo, že v marci znížilo ťažbu ropy o 700 000 barelov denne

Vláda sa zaviazala znížiť objem výroby o 500 000 barelov. Údaje ministerstva energetiky sa nezhodujú s vývozom po mori, prevádzkou rafinérií.

Čína už piaty mesiac rozširuje zlaté rezervy v centrálnej banke

Objem aktív v Ľudovej banke vzrástol na viac ako 2 000 ton. Vzácny kov dosiahol tento týždeň najvyššiu hodnotu za viac ako rok.

najnovšie