pondelok, 27 marca, 2023

Euro klesá k parite s dolárom

  • Mena za posledný mesiac klesla o 3,7%, keď sa začala vojna na Ukrajine
  • “Naďalej vidím väčší tlak na euro”: K2 Asset

To, čo sa pred niekoľkými mesiacmi zdalo takmer nemožné, sa teraz stáva skutočnosťou: euro sa tento rok môže prepadnúť na rovnakú úroveň ako dolár.

Stratégovia pred tým varujú, zatiaľ čo ruská invázia na Ukrajinu hrozí, že vykoľají európske hospodárske oživenie z pandémie a ešte viac oddiali pomalý pokrok Európskej centrálnej banky smerom k normalizácii politiky.

Euro bolo jedným z najhorších spomedzi svetových mien v počiatočných fázach vojny na Ukrajine, keď za posledný mesiac voči doláru kleslo o 3,7% na 1,1010 USD/EUR. Obchodníci predali spoločnú menu, zatiaľ čo sada sankcií uvalených na Rusko poškodzuje ekonomiky európskych národov, ktoré sú najviac prepojené s Moskvou.

Riziko parity

Euro sa naposledy obchodovalo v parite s dolárom v decembri 2002; Zdroj: Bloomberg
Euro sa naposledy obchodovalo v parite s dolárom v decembri 2002; Zdroj: Bloomberg

“Práve teraz je euro najlikvidnejším obchodom na krátko dostupným pre investorov,” povedal Stephen Miller, investičný konzultant spoločnosti GSFM, ktorá je súčasťou kanadskej spoločnosti CI Financial Corp v Sydney. “Dôsledky tohto konfliktu budú trvať dlho, a nie je nepredstaviteľné, že by sme videli paritu eura s dolárom počas horizontu 12 až 18 mesiacov.”.

Pravdepodobnosť, že euro tento rok klesne pod paritu, sa podľa bloombergového modelu prognózy fx rate zvýšila na 9,6%. To je porovnateľné s kurzom len 2,4% pred mesiacom, keď väčšina pozorovateľov stále považovala vyhliadky na plnohodnotnú vojnu na Ukrajine za nepravdepodobné.

Spoločná mena si v piatok pripísala ďalšiu stratu po tom, ako ukrajinskí predstavitelia uviedli, že ruskí vojaci ostreľovali najväčšiu európsku jadrovú elektráreň (tu), ktorá sa nachádza vo východnej časti ich krajiny. To poslalo menu na dosah úrovne 1,10 USD, ktorej sa naposledy dotkla v máji 2020.

K oslabeniu eura pridáva rozdiel medzi holubičou ECB a jastrabím Federálnym rezervným systémom, ktorý má začať cyklus zvyšovania úrokových sadzieb na svojom marcovom zasadnutí.

“Vojna na Ukrajine a rozdielny spôsob menovej politiky medzi EÚ a Fedom vážne podkopávajú euro,” povedal Qi Gao, menový stratég Scotiabank v Singapure. “Ak sa táto vojna bude ťahať ďalej, existuje vážne riziko, že euro sa priblíži k parite voči doláru.”

Obchodníci sa v súčasnosti zameriavajú na 1,10 USD – aby zistili, ako dlho bude táto úroveň podpory trvať a zabrániť ďalšiemu poklesu (tu).

“Dlhodobosť v tomto konflikte bude výzvou pre širšiu Európu a slabosť eura má tendenciu byť prirodzeným vývojom, ktorý s tým súvisí,” povedal George Boubouras, vedúci výskumu hedžového fondu K2 Asset Management v Melbourne. “Stále vidím väčší tlak na euro.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Svetové centrálne banky otvárajú denné dolárové kohútiky, aby pomohli bankám

Popredné centrálne banky, čeliac rozvíjajúcej sa straty dôvery v stabilitu finančného systému, v nedeľu pristúpili k posilneniu toku hotovosti po celom svete.

Kazaks z ECB hovorí, že teraz nie je možné určiť vrchol sadzieb

Úrokové kroky sa môžu zmenšiť, ak budú doplnené inými opatreniami. Kazaks hovorí, že prvý štvrťrok by bol vhodným časom na spustenie QT.

najnovšie