streda, 24 júla, 2024

LME zastavila obchodovanie s niklom po bezprecedentnom 250% náraste

  • Top producent Tsingshan pod tlakom, aby splnil výzvu na dodatkovú úhradu (margin call)
  • Ceny vzrástli, keď sa držitelia krátkych pozícií snažili uzavrieť svoje pozície (short sqeeze)

Londýnska burza kovov pozastavila obchodovanie na svojom trhu s niklom po bezprecedentnom náraste cien, ktorý zanechal maklérov, ktorí sa snažili platiť výzvy na dodatkové úhrady kvôli nerentabilným krátkym pozíciám, v masívnom tlaku, ktorý zasiahol najväčšieho výrobcu niklu, ako aj veľkú čínsku banku, informoval Bloomberg.

Nikel, ktorý sa používa v batériách elektrických vozidiel a nehrdzavejúcej ocele, vzrástol za dva dni až o 250%, aby sa v utorok skoro ráno na krátku dobu obchodoval nad 100 000 dolárov za tonu. Šialený skok – najväčší na LME – prišiel v čase, keď investori a priemyselní používatelia, ktorí predali kov, sa snažili kúpiť kontrakty späť po tom, čo ceny spočiatku vzrástli pre obavy z dodávok z Ruska.

Debakel pripomína spomienky na najtemnejšie obdobie LME, “Cínovú krízu” z roku 1985, v ktorej burza pozastavila obchodovanie s cínom na štyri roky a vytlačila mnohých maklérov z podnikania. To bolo spôsobené kolapsom Medzinárodnej rady cínu, orgánu podporovaného 22 vládami, ktoré sa zrútilo, keď už nedokázali ďalej zvyšovať ceny.

“Toto je podobné jedine cínovej kríze,” povedal Malcolm Freeman, maklér z Kingdom Futures, ktorý začal svoju kariéru na LME v roku 1974. “Bola to správna vec a môj dobrý pocit je, že sa pravdepodobne budú zaoberať aj zrušením dnešného obchodovania.”

Obchodníci, baníci a spracovatelia často zastávajú pozície nakrátko na burze ako hedge pre svoje fyzické zásoby kovu. Teoreticky, akékoľvek cenové pohyby vo fyzických akciách a burzovej pozícii by sa mali navzájom zrušiť. Ale keď ceny prudko stúpajú, každý, kto zastáva pozíciu nakrátko na burze, musí nájsť stále väčšie sumy kolaterálu na zaplatenie výziev na dodatočné úhrady.

Obchodníci a makléri musia pravidelne ukladať hotovosť a cenné papiere, známe ako “margin”, aby pokryli potenciálne straty na svojich pozíciách. Ak sa trh pohybuje proti týmto pozíciám, dostanú “výzvu na maržu” (margin call), ktorá požaduje ďalšie finančné prostriedky – a ak nezaplatia, môžu byť nútení uzavrieť svoju pozíciu.

Čínsky podnikateľ Xiang Guangda – známy ako “Big Shot” – má už mesiace veľkú krátku pozíciu na LME prostredníctvom svojej spoločnosti Tsingshan Holding Group Co., najväčšieho svetového výrobcu niklu a nehrdzavejúcej ocele, podľa ľudí oboznámených s touto záležitosťou. V posledných dňoch bol Tsingshan pod rastúcim tlakom svojich maklérov, aby splnil výzvy na maržu na túto pozíciu – dynamiku trhu, ktorá pomohla zvýšiť ceny (tu).

Jednotka China Construction Bank Corp., ktorá je jedným z Tsingshanových maklérov, dostala od LME dodatočný čas na zaplatenie stoviek miliónov dolárov v maržových výzvach, ktoré zmeškala v pondelok. CCB International Holdings neodpovedala okamžite na žiadosti o pripomienky, zatiaľ čo zástupcovia spoločnosti Tsingshan sa k tomu v utorok bezprostredne nevyjadrili.

Nikel sa dostal na hodnotu vyššiu ako 100 000$ za tonu uprostred historického stlačenia pozícií nakrátko (short sqeezu); Zdroj: LME cez Bloomberg
Nikel sa dostal na hodnotu vyššiu ako 100 000$ za tonu uprostred historického stlačenia pozícií nakrátko (short sqeezu); Zdroj: LME cez Bloomberg

Nikel pred pozastavením znížil niektoré zisky na obchodovanie o 66% vyššie na 80 000 dolárov za tonu. Ostatné kovy na LME po oznámení klesli.

LME uviedla, že zvažuje “možné viacdňové uzavretie vzhľadom na geopolitickú situáciu, ktorá je základom nedávnych cenových pohybov”.

Pozastavenie je minimálne do konca utorka. LME uviedla, že počíta výzvy na maržu “pre súčasnosť” na základe pondelňajšej uzatváracej ceny okolo 48 000 dolárov. Uviedla, že zvažuje, či upraviť alebo zrušiť obchody, ktoré sa uskutočnili medzi pondelkovým uzavretím a pozastavením, keď ceny vyskočili až na 101 365 dolárov za tonu.

Úplné nedodržanie záväzku by mohlo mať katastrofálne dominový efekt pre burzu, jej členov a priemyselných používateľov na celom svete, ktorí sa spoliehajú na jej referenčné ceny. Naposledy, keď burzová zúčtovacia spoločnosť vyhlásila platobnú neschopnosť v roku 2011, jej člen MF Global zbankrotoval (tu).

Tento krok však neriešil kľúčovú hnaciu silu za stlačením – že účastníci trhu s pozíciami nakrátko boli nútení ich zatvoriť, pretože nemohli splniť výzvy na maržu.

Nikel sa už pred ruskou inváziou na Ukrajinu zvyšoval kvôli obmedzeným dodávkam, čo bolo ešte zhoršené obavami z rozsiahleho nedostatku komodít. Vyššie ceny niklu, ak sa udržia, hrozia zvýšením nákladov na batérie elektrických vozidiel a skomplikovaním prechodu na elektrickú energiu. Rusko produkuje 17% špičkového niklu na svete.

Hovorca spoločnosti Trafigura, jedného z najlepších fyzických obchodníkov s kovom, uviedol, že podporuje rozhodnutie LME.

Ceny niklu boli kótované na úrovni 80 000 dolárov za tonu, keď bolo obchodovanie pozastavené. Ostatné kovy po oznámení vymazali zisky. Hliník klesol až o 6,9 % na 3 483 USD za tonu, čo je najväčší pokles od roku 2018.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

FINRA udelila spoločnosti Goldman Sachs pokutu 3 milióny USD za nesprávne označovanie príkazov na predaj nakrátko

FINRA uložila spoločnosti Goldman Sachs Inc pokutu vo výške 3 milióny USD za označenie príkazov na predaj akcií ako "dlhých" namiesto "krátkych"

Jadrová inflácia v eurozóne dosahuje rekordné hodnoty, čo podporuje dôvody na zvýšenie sadzieb ECB

Spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 6,9 %, jadrová inflácia o 5,7 %. Tvorcovia sadzieb ECB sa zamerali na základné cenové trendy.

najnovšie