utorok, 5 decembra, 2023

Ako Európa dúfa, že sa odstaví od ruského zemného plynu

Medzinárodné snahy o sankcionovanie Ruska za jeho inváziu na Ukrajinu zväčšili pre Európsku úniu dlhodobú dilemu: jej pokusy odstaviť sa od uhlia ju zanechali viac závislou od Moskvy na zemný plyn. Táto závislosť spôsobila, že sa zdráhala podporiť druh prísnych sankcií na vývoz energie, ktoré sú podľa niektorých nevyhnutné na zmarenie ruskej agresie, informoval Wall Street Journal

V rámci svojho úsilia o zníženie emisií skleníkových plynov EÚ znížila svoju závislosť od uhlia, ktorého spaľovanie produkuje viac oxidu uhličitého ako ropa alebo zemný plyn.

Zemný plyn pomohol vyplniť medzeru v dodávkach obnoviteľnej energie, ako je slnečná a veterná, ale nestačí úplne nahradiť zníženie spotreby uhlia. To viedlo k zvýšenému využívaniu zemného plynu na výrobu elektrickej energie, elektrární a tepelných domov.

Podiel zdrojov energie EU podľa typu paliva; Zdroj: Eurostat cez WSJ
Podiel zdrojov energie EU podľa typu paliva; Zdroj: Eurostat cez WSJ (od hora: Iné, Nukleárna, Ropa, Plyn, Obnoviteľné zdroje, Uhlie)

Niektoré krajiny, ako napríklad Nemecko, sa tiež snažia o postupné ukončenie jadrovej energie, čo je proces, ktorý sa urýchlil po havárii vo Fukušime v Japonsku v roku 2011. Francúzsko naopak udržiava robustný program jadrovej energie, ktorý mu umožnil menej sa spoliehať na fosílne palivá.

Podiel zdrojov energie podľa typu paliva; Zdroj: Eurostat cez WSJ
Podiel zdrojov energie podľa typu paliva; Zdroj: BP statistical review cez WSJ (z ľava: Plyn, Uhlie, Ropa, Nukleár, Obnoviteľné)

Celkovo EÚ získava približne 40 % svojho dovozu zemného plynu z Ruska. Nemecko, ktoré je najväčším dovozcom bloku, sa v roku 2020 spoliehalo na Rusko, ktoré dodávalo viac ako dve tretiny jeho spotreby zemného plynu. Taliansko, ktoré je druhým najväčším nákupcom v bloku, dostalo takmer polovicu svojho dovozu z Ruska.

Najväčší dodávatelia a odberatelia zemného plynu do EU v roku 2020; Zdroj: Eurostat cez WSJ
Najväčší dodávatelia a odberatelia zemného plynu do EU v roku 2020; Zdroj: Eurostat cez WSJ

Ruská invázia na Ukrajinu vyvolala výzvy na potrestanie Moskvy sankcionovaním jej vývozu energie (tu). Vzhľadom na závislosť EÚ od ruského zemného plynu sú však možnosti bloku obmedzené.

V znamení rastúceho tlaku na nezávislosť však Nemecko minulý mesiac zastavilo certifikáciu plynovodu Nord Stream 2 (tu), od ktorého sa očakávalo zdvojnásobenie dovozu ruského zemného plynu.

Zatiaľ čo potreba znížiť závislosť od ruskej energie sa stáva naliehavejšou, európske krajiny hľadajú spôsoby, ako zlepšiť využívanie alternatívnych zdrojov (tu). Jedným z nich je skvapalnený zemný plyn. LNG je bežný zemný plyn, ktorý bol ochladený do kvapalného stavu pri mínus 260 stupňoch Fahrenheita (mínus 162 stupňov Celzia). Vo svojom kvapalnom stave zaberá palivo asi 600-krát menej objemu, čo umožňuje jeho efektívnu prepravu na miesta, ktoré nie sú obsluhované potrubím.

LNG predstavoval v roku 2020 približne štvrtinu dovozu plynu z EÚ, zvyšok bol cez plynovod. Zatiaľ čo Rusko dominuje obchodu s plynovodmi, iné krajiny, ako sú USA a Katar, dodávajú väčšie podiely LNG.

Podiel dovozu plynu do EU podľa metódy dovozu za rok 2020; Zdroj: Eurostat cez WSJ
Podiel dovozu plynu do EU podľa metódy dovozu za rok 2020; Zdroj: Eurostat cez WSJ

Na zvýšenie dovozu LNG budú musieť európske krajiny vybudovať zariadenia na prijímanie plynu, ako aj nájsť nové zdroje na jeho získanie.

LNG vyžaduje špecializovanú infraštruktúru vrátane zariadení na chladenie plynu, dvojvrstvových lodí na jeho prepravu a zariadení na opätovné splyňovanie na prijímajúcom konci, aby sa kvapalina vrátila späť do plynného stavu. To všetko zvyšuje cenu LNG, ktorá je tradične drahšia ako bežný plyn.

Nemecko nedávno schválilo plány na výstavbu dvoch nových terminálov LNG, ale ich dokončenie môže trvať viac ako tri roky. Mnohé kapacity z existujúcich terminálov LNG v EÚ sú vyčerpané.

Okrem technických výziev pri prijímaní LNG je otázkou, odkiaľ bude pochádzať. Austrália, Katar a USA sú najväčšími vývozcami LNG na svete. Ale veľká časť ich dodávok teraz ide ázijským dovozcom, ako je Čína a Japonsko. Európa by musela konkurovať týmto krajinám, aby zabezpečila spoľahlivé dodávky.

Najväčší dodávatelia a odberatelia LNG vo svete v roku 2020; Zdroj: BP statistical review cez WSJ
Najväčší dodávatelia a odberatelia LNG vo svete v roku 2020; Zdroj: BP statistical review cez WSJ

Od začiatku ukrajinskej krízy mala Európa určitý krátkodobý úspech pri presmerovaní dodávok LNG z USA do svojich prístavov. Krajiny EÚ však pravdepodobne budú musieť podpísať dlhodobejšie zmluvy o plyne, aby zabezpečili dopyt a pomohli dodávateľom zabezpečiť financovanie výstavby ďalších terminálov na skvapalňovanie plynu (tu).

Usa neustále budujú zariadenia LNG od roku 2016 a predpokladá sa, že do konca roka budú mať najväčšiu vývoznú kapacitu na svete, podľa amerického úradu pre energetické informácie. Do roku 2025 sa plánujú ďalšie zariadenia, z ktorých niektoré by mohli pomôcť uspokojiť rastúce potreby Európy v oblasti LNG.

Maximálna vývozná kapacita LNG v USA, v kubických stopách za deň; Zdroj: U.S. Energy Information Administration cez WSJ
Maximálna vývozná kapacita LNG v USA, v kubických stopách za deň; Zdroj: U.S. Energy Information Administration cez WSJ

Avšak Európa pokračuje, vzhľadom na výzvy na dosiahnutie energetickej nezávislosti, odstavenie sa od Ruska nebude ľahké.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Poľsko si vybralo USA a Westinghouse pre prvú jadrovú elektráreň

Dohoda sa bude týkať prvých troch reaktorov: vysoký predstaviteľ USA. Rozhodnutie posilniť vzťahy medzi USA a Poľskom uprostred vojny na Ukrajine.

Prvý nemecký terminál na skvapalnený zemný plyn plánuje rozšírenie o potrubia NS2

Kapacity FSRU sú už plne rezervované na roky dopredu. Projekt využíva jedno potrubie Nord Stream a plánuje aj Nord Stream 2.

najnovšie