utorok, 5 decembra, 2023

Čína sľubuje, že udrží stabilné trhy a podporí zahraničné akcie

  • Kľúčový výbor vedený vicepremiérom Liou Heom spravil vyhlásenie
  • Akcie vzrástli po oznámení prísľubu podpory

Peking dal silný sľub politiky na podporu finančných trhov a stimuláciu hospodárskeho rastu, keď reagoval na výpredaj trhu kvôli rizikám z trhu s nehnuteľnosťami, zámorských akcií kótovaných na jeho burzách a internetových spoločností, informoval Bloomberg.

Vládne ministerstvá by mali “aktívne zavádzať politiky, ktoré sú prospešné pre trhy”, podľa stretnutia najvyššieho čínskeho výboru pre finančnú politiku vedeného vicepremiérom Liou Che, ktorý je zodpovedný za celkovú hospodársku politiku. Na stretnutí sa dospelo k záveru, že v prvom štvrťroku je potrebné “podporiť ekonomiku”, uvádza sa v správe štátnych médií (tu).

Zasadnutie Výboru pre finančnú stabilitu a rozvoj prisľúbilo investorom úľavu v súvislosti s mnohými obavami, ktoré viedli k výpredaju čínskych akcií začiatkom tohto týždňa. “Každá politika, ktorá má významný vplyv na kapitálové trhy, by mala byť vopred koordinovaná s oddeleniami finančného riadenia, aby sa zachovala stabilita a konzistentnosť politických očakávaní,” uvádza sa na stretnutí.

Akcie po oznámení vzrástli. Index hang Seng China Enterprises Index vyskočil v Hongkongu až o 13 %, čo je najviac od roku 2008, po tom, ako tento rok do utorka klesol o 26 %. Index CSI 300 stúpol o 4,6 % (tu).

Zámorské spoločnosti

Čína podporuje zahraničné spoločnosti kótované na jej burzách a dosiahla pozitívny pokrok v diskusiách s Washingtonom o čínskych akciách kótovaných na amerických trhoch, uviedla správa a dodala, že obe strany pracujú na formulovaní podrobného plánu spolupráce.

Čína podporuje zahraničné spoločnosti kótované na jej burzách a dosiahla pozitívny pokrok v diskusiách s Washingtonom o čínskych akciách kótovaných na amerických trhoch, uviedla správa a dodala, že obe strany pracujú na formulovaní podrobného plánu spolupráce.

V roku 2020 americkí zákonodarcovia prijali návrh zákona, ktorý pohrozil vyradením čínskych firiem, ktoré nesplnili pravidlá kontroly auditu. Americkí regulátori v utorok uviedli, že sú “aktívne zapojení” a stretli sa s čínskymi vládnymi orgánmi, aby dosiahli dohodu, ktorá im umožní prístup k audítorským spoločnostiam v Hongkongu a Číne.

Čínsky index po správe vystrelil najšilnejšie od roku 2008; Zdroj: Bloomberg
Čínsky index po správe vystrelil najsilnejšie od roku 2008; Zdroj: Bloomberg

Platformové spoločnosti

Úsilie o “nápravu” spoločností internetových platforiem by malo byť ukončené “čo najskôr”, uvádza sa vo vyhlásení.

Peking sa minulý rok zameral na najcennejšie spoločnosti v krajine a varoval, že prevádzkovatelia platforiem môžu zneužívať svoju moc a podkopávať hospodársku súťaž. Regulačné orgány sa zaoberali najmä spoločnosťami, ako je líder elektronického obchodu Alibaba Group Holding Ltd., ktorý nakoniec zaplatil rekordnú pokutu, a gigantom na doručovanie potravín Meituan, ktorý bol nútený znížiť poplatky, ktoré účtuje reštauráciám za doručenie a zlepšiť zaobchádzanie so svojimi vodičmi.

Trh s nehnuteľnosťami

V súvislosti s pokračujúcim poklesom na čínskych trhoch s nehnuteľnosťami, ktorý tlačil veľkých developerov nehnuteľností blízko kolapsu, vyhlásenie vyzvalo na zavedenie účinného plánu na prevenciu a riešenie rizík okolo developerov, ako aj politík, ktoré pomôžu odvetviu transformovať sa na nový model rozvoja. Menová politika bude v prvom štvrťroku proaktívna a nové úvery budú primerane rásť, dodala správa.

“Vyhlásenie sa zaoberalo veľa otázkami na rôznych frontoch, čo je naozaj zriedkavé,” povedal Ding Shuang, hlavný ekonóm pre Väčšiu Čínu a severnú Áziu v spoločnosti Standard Chartered Plc. “Trhy boli veľmi pesimistické a výpredaje mali tendenciu byť seba naplňujúce sa, čiastočne kvôli nedostatočnej reakcii vlády – čo sa týka ocenenia, nemalo dôjsť k takej veľkej korekcii. Cieľom vládneho kroku je pravdepodobne prelomiť túto zotrvačnosť a stabilizovať očakávania trhu,” povedal.

Stretnutie sa nezaoberalo o Ruskov inváziou na Ukrajinu, ktorá podnietila prudký nárast cien ropy a obavy investorov, že čínske spoločnosti by mohli podliehať sankciám.

Ďalšie body zo stretnutia:

  • Regulácia spoločností internetových platforiem by mala byť “štandardizovaná, transparentná a predvídateľná”
  • Finančné inštitúcie by mali “zvážiť celkový obraz” a pevne podporovať rozvoj reálnej ekonomiky
  • Dlhodobí inštitucionálni investori sú vítaní zvýšiť podiely v čínskych spoločnostiach
  • Peking a Hongkong by mali posilniť komunikáciu o stabilite finančných trhov v Hongkongu
  • Pokračujúci hospodársky rozvoj je prvou prioritou čínskej komunistickej strany
  • Kontroly koronavírusu by sa mali koordinovať s hospodárskym rozvojom
  • Hospodárstvo by malo fungovať v primeranom rozsahu
  • Fungovanie kapitálových trhov by malo zostať stabilné
SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

China Evergrande Group podala v New Yorku návrh na vyhlásenie konkurzu podľa kapitoly 15

Developer podal žiadosť o kapitolu 15 pred schôdzami o ďaľšom postupe. Medzinárodná reštrukturalizácia často zahŕňa podanie žiadosti podľa kapitoly 15.

Čína už piaty mesiac rozširuje zlaté rezervy v centrálnej banke

Objem aktív v Ľudovej banke vzrástol na viac ako 2 000 ton. Vzácny kov dosiahol tento týždeň najvyššiu hodnotu za viac ako rok.

najnovšie