streda, 24 júla, 2024

Futures stúpajú, Čína zlepšuje náladu: Rekapitulácia trhu

 • Čína sľubuje politiku, ktorá podporí rast a podporí finančné trhy
 • Európske akcie rastú; Štátne dlhopisy klesajú pred rozhodnutím Fedu o úrokových sadzbách

Americké futures a európske akcie v stredu posilnili po tom, ako Kremeľ naznačil pokrok v mierových rozhovoroch s Ukrajinou (tu), čo prispelo k pozitívnemu sentimentu vyvolanému sľubom Číny stabilizovať svoje zbité trhy. Štátne dlhopisy boli stabilné a dolár klesol pred rozhodnutím Federálneho rezervného systému.

Ukrajinský návrh stať sa neutrálnou krajinou, ale ponechať si vlastné ozbrojené sily ,by sa mohol považovať za určitý druh kompromisu,” povedal v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, čo podporilo optimizmus, že dohodnuté riešenie môže byť možné. Čína predtým sľúbila, že vytvorí politiky na podporu hospodárskeho rastu a podporu finančných trhov ktoré čiastočne stratili aj kvôli špekuláciám (tu), že vzťahy Pekingu s Ruskom zvyšujú riziko odporu USA.

Kontrakty na technologicky silný Nasdaq 100 vyskočili o 1,8 %, zatiaľ čo kontrakty na indexe S&P 500 posilnili o 1 %. Čínske akcie kótované v USA prudko vzrástli, pričom Alibaba Group Holding Ltd. a Baidu Inc. vzrástli najmenej o 20% v predmarketovom obchodovaní, zatiaľ čo Didi Global Inc. vyskočila o viac ako 40%. Index Stoxx Europe 600 vyskočil až o 2,6 %, pričom akcie technologických spoločností viedli k pokroku, keďže prosus NV sa zotavil o 20 % z rekordného minima.

Denný pohyb najväčších svetových spoločností bez USA; Zdroj: Finviz
Denný pohyb najväčších svetových spoločností bez USA; Zdroj: Finviz

Ukazovateľ akcií v Ázii a Tichomorí vzrástol najviac od roku 2020, index sledujúci kontinentálne spoločnosti kótované v Hongkongu zaznamenal najväčší zisk od globálnej finančnej krízy a čínsky technologický index pridal rekordných 20%.

Čínsky index po správe vystrelil najšilnejšie od roku 2008; Zdroj: Bloomberg
Čínsky index po správe vystrelil najsilnejšie od roku 2008; Zdroj: Bloomberg

“Trh bol skutočne prepredaný, iracionálny, v dramatickom poklese, takže skutočné peniaze sú späť pri rybolove na dne,” povedal Castor Pang, vedúci výskumu v Core Pacific Yamaichi.

Ropa West Texas Intermediate zvrátila zisky a pohybovala sa okolo 94 dolárov za barel. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) v stredu uviedla, že produkcia ropy v Rusku môže na budúci mesiac klesnúť približne o štvrtinu (tu). Štátne dlhopisy sa znížili, čím sa výnosy 10-ročných a 30-ročných dlhopisov dostali na najvyššiu úroveň od roku 2019.

Štvorbodové zvýšenie sadzieb Fedu, prvé od roku 2018, na boj proti vysokej inflácii, sa všeobecne očakáva, ale okrem toho je tam už len málo istoty. Zatiaľ čo trhy očakávajú v tomto roku celkovo sedem takýchto krokov, tvorcovia politík musia tiež zohľadniť riziká rastu vyplývajúce z ruskej invázie na Ukrajinu.

Denný pohyb najväčších ETF; Zdroj: Finviz
Denný pohyb najväčších ETF; Zdroj: Finviz

“Budeme pozorne sledovať Fed, ktorý očakávame, že v tomto roku signalizuje päť alebo šesť zvýšení úrokových sadzieb, čo je viac ako decembrové prognózy, ale v súlade s očakávaniami trhu,” napísala Lauren Goodwinová, portfóliová stratégka spoločnosti New York Life Investments.

Rusko začalo proces vyplácania úrokov vo výške 117 miliónov dolárov splatných v stredu z dolárových dlhopisov. Krajina by bola v platobnej neschopnosti, ak by nezaplatila kupóny v americkej mene v rámci 30-dňového odkladu (tu), podľa ratingového hodnotiteľa Fitch Ratings. Rubeľ posilnil v moskovskom obchodovaní.

Výnosy nemeckých bundov medzitým vzrástli po tom, čo kabinet schválil dodatočné pôžičky vo výške najmenej 200 miliárd eur v tomto roku na financovanie fondu na modernizáciu armády spolu s už plánovaným dlhom na ochranu klímy a ďalšími iniciatívami (tu).

Londýnska burza kovov zastavila obchodovanie s niklom niekoľko minút po tom, čo ho otvorili, s odvolaním sa na technický problém s novým denným limitom, pretože ceny okamžite klesli, keď sa obchodovanie obnovilo po týždňovom pozastavení.

Markets Live organizuje inauguračný týždenný prieskum na trhoch vrátane inflačných hedžov, ropy, akcií a ďalších. Kliknite sem, aby ste sa zúčastnili.

Čo sledovať tento týždeň

 • Rozhodnutie FOMC o sadzbách a tlačová konferencia predsedu Fedu Jeroma Powella, streda
 • Rozhodnutie Bank of England o úrokových sadzbách, štvrtok
 • Prezidentka ECB Christine Lagardeová, členka Výkonnej rady Isabel Schnabelová, člen Rady guvernérov Ignazio Visco a hlavný ekonóm Philip Lane hovoria na konferencii vo štvrtok.
 • Rozhodnutie Bank of Japan o úrokových sadzbách, piatok

Jedny z najväčších pohybov na trhu:

Akcie

 • Futures na S&P 500 stúpli o 1,3% k 7:01 ráno v New Yorku
 • Futures na Nasdaq 100 stúpli o 1,8%
 • Futures na Dow Jones Industrial Average stúpli o 1,1%
 • Stoxx Europe 600 stúpol o 2,6%
 • Index MSCI World stúpol o 1,1%

Meny

 • Bloomberg Dollar Spot Index klesol o 0,3%
 • Euro stúplo o 0,4% na 1,1 USD/EUR
 • Britská libra stúpla o 0,1% na 1,3057 USD/EUR
 • Japonský jen zostal nezmenený pri 118,3 JPY/USD

Dlhopisy

 • Výnos 10-ročných amerických štátnych dlhopisov stúpol o jeden bázický bod na 2,16%
 • Výnosy 10-ročných nemeckých dlhopisov stúpli o päť bázické body na 0,39%
 • Výnosy 10-ročných britských dlhopisov stúpli o tri bázické body na 1,61%

Komodity

 • Americká ropa West Texas Intermediate (WTI) klesla o 0,6% na 95,84 USD za barel
 • Futures na zlato klesli o 0,3% na 1 924,40 USD za uncu
Denný pohyb indexu S&P500; Zdroj: Finviz
Denný pohyb indexu S&P500; Zdroj: Finviz
SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

FINRA uložila spoločnosti UBS Securities pokutu 2,5 milióna USD za 73 000 “nekrytých” predajov nakrátko

K porušeniam došlo v rokoch 2009 až 2018. Americký SEC nedávno uložil spoločnosti UBS Securities a 14 ďalším maklérom pokutu vo výške 125 miliónov USD.

Spoločnosť First Republic pozastavuje vyplácanie dividend z prioritných akcií

First Republic Bank v piatok uviedla, že pozastaví vyplácanie štvrťročných peňažných dividend z prioritných akcií.

najnovšie