streda, 24 júla, 2024

Obchodníci s dlhopismi ohromení jastrabím Fedom bijú na poplach pre rast

  • Výnos 10 ročnej klesol pod 5-ročnú sadzbu, prvýkrát od roku 2020
  • Obchodníci s dlhmi sa pripravujú na nové straty, popri tom ako úradníci zvyšujú sadzby

Vzdorujúc svojim náprotivkom na akciovom trhu (tu), obchodníci so štátnymi dlhopismi nekupujú optimistické vyhlásenia Jeroma Powella o raste. V skutočnosti, po stredajšom rozhodnutí, jeden ukazovateľ ekonomických ťažkostí na dlhopisovom trhu prvýkrát od najtemnejších dní pandémie bliká na červeno, informoval Bloomberg.

Po tom, čo Federálny rezervný systém zvýšil úrokové sadzby a signalizoval zvýšenie na všetkých šiestich zostávajúcich zasadnutiach v tomto roku, časť krivky štátnej pokladnice – rozdiel medzi výnosmi na päť- a 10 rokov – sa prvýkrát od marca 2020 obrátila. Medzitým pokračoval trend sploštenia medzi 2 a 10-ročnými výnosmi.

To sú časovo overené indikátory blížiacich sa bolestí rastu, zatiaľ čo dôsledky ruskej invázie na Ukrajinu, ktoré podporujú infláciu, pokračujú. Keďže úradníci predpokladajú zvýšenie úrokových sadzieb až na 2,8% do konca roka 2023, obchodníci s dlhopismi sa čoraz viac obávajú, že ekonomika by sa mohla pod ťarchou normalizácie menovej politiky oslabiť.

“Trh oceňuje vyššie riziko recesie a môžete to vidieť pri inverzii medzi výnosmi medzi piatimi a 10 rokmi,” povedal Andrzej Skiba, vedúci amerického fixného príjmu v RBC Global Asset Management. “Fed vysiela silný záväzok bojovať proti inflácii.

Na stretnutí, ktoré je z mnohých uhlov pohľadu vnímané ako jastrabie, predseda Fedu Powell zopakoval, že centrálna banka ponecháva na stole všetky možnosti, ako bojovať proti najsilnejšiemu tempu inflácie za posledné desaťročia. Na druhej strane obchodníci tlačili dvojročný výnos na novú výšku len mierne pod 2% a v jednom bode ocenili viac ako dvoj tretinovú šancu na zvýšenie o 50 bázických bodov v máji.

Všetko jasne naznačuje, že volatilné obchodné výkyvy, ktoré tento rok poznačili obchodovanie s pevnými príjmami, nevyblednú tak skoro.

Zatiaľ čo obchodníci s akciami sa upokojili v železnom odhodlaní Fedu obnoviť cenovú stabilitu (tu), investori do dlhopisov – ktorí už zápasia s najhorším výkonom indexu Bloomberg Treasury za posledné desaťročia – sa pripravujú na nové straty.

“Je to, ako keby Powell chcel znieť optimisticky, ale zároveň tvrdo na infláciu bez toho, aby signalizoval, že to nakoniec skončí politickou chybou a rizikom recesie na zadnej strane,” povedal George Goncalves, vedúci americkej makro stratégie v MUFG. “Čas ukáže.” (tu)

Prognózy Fedu týkajúce sa agresívneho zvyšovania boli niektorými považované za priznanie, že politika sa ukázala výrazne oneskorená, vzhľadom na zvýšenú infláciu. Zároveň na tlačovej konferencii, ktorá nasledovala po rozhodnutí o úrokových sadzbách, Powellove jastrabie signály predstavovali výzvu aj pre tých na dlhopisovom trhu, ktorí očakávali miernejšie sprísnenie tempa vzhľadom na neisté globálne ekonomické pozadie.

Powell zároveň bagatelizoval riziko recesie v USA v budúcom roku a zároveň uviedol, že menová politika sa môže sprísniť bez obetovania hospodárskeho rastu.

Obchodníci s dlhopismi neveria že FED dokáže skrotiť infláciu a udržať rast; Zdroj: Bloomberg
Obchodníci s dlhopismi neveria že FED dokáže skrotiť infláciu a udržať rast; Zdroj: Bloomberg

Štátne dlhopisy sa po strmom výpredaji v stredu zotavili cez krivku v ázijskom obchodovaní. Päťročné výnosy klesli o päť bázických bodov na 2,14 %, rovnako ako ich 10-ročné ekvivalenty.

Ázijská referenčná hodnota akcií vzrástla o viac ako 3% po rally amerických akcií , čo zatienilo obavy, ktoré sa objavili na dlhopisovom trhu. Zatiaľ čo ekonomické údaje poukazujú na robustný investičný a spotrebný cyklus – a zdravý trh práce k tomu na dôvažok – veľa stratégov z Wall Street našľapuje opatrne.

“Sú v plnom režime snahy o zníženie inflácie,” povedala Diane Swonková, hlavná ekonómka Grant Thornton v televízii Bloomberg. “Fed teraz naháňa infláciu,” dodal Swonk, ktorý predpovedal, že americká ekonomika sa v druhom polroku spomalí a hrozí mu recesia vzhľadom na dvojitý úder sprísnenia Fedu a vyšších cien ropy.

Či by sprísnenie finančných podmienok vyvolané Fedom podstatne podkopalo hospodársky rast a opäť poškodilo akcie, je otvorenou otázkou. Ďalšia otázka: Vyzvali by menoví úradníci na pozastavenie zvyšovania do polovice roka, ak by volatilné globálne pozadie pretrvávalo – obdobie, keď sa očakáva, že centrálna banka tiež začne zmenšovať svoju súvahu vo výške takmer 9 biliónov dolárov?

Kým sa na týchto frontoch a viac nevyskytne jasnosť, veľké výkyvy na dlhopisovom trhu zostanú na dennom poriadku.

Volatilita trhu je vždy vyššia, keď nemáte odpovede,” povedal Skiba spoločnosti RBC.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie