streda, 24 júla, 2024

Hedžové fondy odchádzajú z LME po spätnom zrušení obchodov vo výške 3,9 miliardy dolárov

  • LME v utorok pozastavila predaj niklu a zrušila vykonané obchody
  • Burza tvrdí, že zvyšovanie cien vytvorilo systémové riziko pre trh

Správca fondu Luke Sadrian obchoduje s kovmi už tridsať rokov, v titánoch hedžových fondov Brevan Howard a Moore Capital, teraz prevádzkuje svoj vlastný. Prvýkrát v kariére hovorí, že Londýnska burza kovov je na obchodovanie príliš riskantná, informuje Bloomberg.

Sadrian, rovnako ako mnohí veteráni trhu, bol šokovaný rozhodnutím LME pozastaviť obchodovanie s niklom v utorok ráno a zrušiť všetky transakcie z toho dňa. Teraz, uprostred horiaceho býčieho trhu, ktorý zdvihol ceny na rekordné maximá, sa niektorí v priemysle jednoducho rozhodujú skončiť.

Poznámka Winky – Informovali sme o tom tu.

“LME je môj chlieb a maslo už veľmi dlho, takže je to srdcervúce,” povedal Sadrian, ktorého fond Commodities World Capital tento rok vzrástol približne o 120%. “Vzhľadom na súčasnú neistotu opúšťam všetky svoje pozície na LME, napriek tomu, že som zúrivo býčí voči medi.”

Drastický zásah LME prišiel osem hodín od začiatku najvolatilnejšieho dňa vo svojej modernej histórii, keď rastúce ceny zanechali maklérov a klientov, ktorí čelili obrovským výzvam na maržu proti stratovým pozíciám. Ceny sa počas ázijských obchodných hodín viac ako zdvojnásobili, predtým, ako LME pozastavila trh a uviedla, že denné obchody – podľa výpočtov Agentúry Bloomberg v hodnote približne 3,9 miliardy dolárov – budú zrušené.

Poznámka Winky – O ich plánoch sme informovali tu.

Burza vo štvrtok obhajovala svoje rozhodnutia a uviedla, že rastúce ceny vytvorili “systémové riziko” pre trh, čo vytvorilo výzvy na marže oveľa vyššie, než kedy videla, a to značne zvýšilo riziko viacnásobného zlyhania. Generálny riaditeľ Matthew Chamberlain začiatkom týždňa povedal, že niekoľko predajcov by sa malo problém prežiť, ak by LME nevytiahlo zástrčku.

Tohto týždňové nepokoje boli najnovším zo série kontroverzií na LME, od obratu od plánu na uzavretie svojho otvoreného obchodného poschodia až po masívny tlak na trhu s meďou, ktorý videl, že jeho sklady boli takmer vyčerpané koncom minulého roka. Napriek tomu sa rozhodnutie zrušiť utorkové obchody môže ukázať ako zlomový moment pre niektorých z najoddanejších podporovateľov trhu.

Zrušením transakcií LME účinne zachránil držiteľov medvedích pozícií na úkor ich býčích náprotivkov na druhej strane obchodu.

A čo viac, spôsobilo to pohromu pre obchodníkov, ktorí boli aktívni v prvých hodinách utorkového rána. Niektorí predávali dlhé pozície so ziskom, len aby bol predaj zrušený; niektorí uzavreli stávky relatívnej hodnoty na nikel v porovnaní s inými kovmi, len aby im bola zrušená niklová časť obchodu; a niektoré banky použili výmenu na zabezpečenie pozícií so svojimi klientmi, a ich hedžing bol rozmetaný.

“Trh LME bol otvorený a užívatelia bona fide súhlasili so kontraktami v dobrej viere, mali by mať možnosť spoľahnúť sa na ne,” povedal David Lilley, spoluzakladateľ fondu Red Kite Metals Fund, ktorý teraz prevádzkuje Drakewood Capital Management. “To je celý účel regulovanej výmeny.”

Ceny niklu sa zvydvhli o viac ako 100% pred tým, ako bolo zastavené obchodovanie; Zdroj: LME cez Bloomberg
Ceny niklu sa zdvihli o viac ako 100% pred tým, ako bolo zastavené obchodovanie; Zdroj: LME cez Bloomberg

Lilley a Sadrian patria medzi starú gardu špecializovaných obchodníkov s kovmi, ktorí strávili svoju kariéru zdokonaľovaním idiosynkratických zručností potrebných na prosperitu na slávnej starobylej burze, ktorá je jednou z posledných na svete, ktorá stále vyrovnáva ceny prostredníctvom každodenného otvoreného kriku a ktorá prevádzkuje globálnu skladovú sieť, ktorá je kľúčovou súčasťou prepojenia trhov s fyzickými kovmi.

Rozhorčenie sa však neobmedzilo len na špecialistov na kovy, ale rozšírilo sa na všeobecnejších správcov fondov – samotných investorov, ktorým sa LME už roky snaží dvoriť v snahe zvýšiť objemy obchodovania. Cliff Asness, zakladateľ AQR Capital Management, sa na Twitteri vyjadril, že je rozhorčený.

"Robím to už nejaký čas," napísal na Twitteri. "Toto je jedna z najhorších vecí, aké som kedy videl."
“Robím to už nejaký čas,” napísal na Twitteri. “Toto je jedna z najhorších vecí, aké som kedy videl.” Originál tweet tu.

Hnev vyjadrený niektorými obchodníkmi nie je univerzálny a LME získal chválu od iných za to, že brzdili bezprecedentný cenový nárast, ktorý postihol spotrebiteľov niklu, ako sú oceliarne (tu). Poznámka Winky – Okrem tých, ktorých situácia na trhu mohla potopiť, ako napríklad Čínou ovládaného Tsingshan, ktorý situáciu spôsobil, by mali byť všetci rozhorčení z toho, že niektorí obchodníci nenesú zodpovednosť za svoje zlé obchody, a burza sa svojvoľne môže rozhodnúť anulovať niektoré časti obchodov. Úprava: a podľa najnovších zistení nielen Čína, ale aj veľké banky, ako sme informovali tu.

Mnohí fyzickí užívatelia burzy sa tiež spoliehajú na svojich maklérov, aby poskytli úver na zabezpečenie svojich cenových rizík, a ak by niektorý zlyhal, vlny následkov v celom priemysle by mohli byť vážne.

LME sa zaviazala, že záujmy svojich hlavných používateľov budú klásť na prvé miesto vo svojom strategickom rozhodovaní, nad záujmy hedžových fondov, algoritmických obchodníkov a bánk, ktoré tiež obývajú jeho ekosystém.

“Myslím si, že burza mala úplnú pravdu, keď zastavila obchodovanie, v skutočnosti si myslím, že to mali urobiť skôr,” povedal Mark Hansen, generálny riaditeľ obchodníka s fyzickými komoditami Concord Resources Ltd. “Každý má podiel na usporiadanom, fungujúcom trhu a už sme videli v dôsledku tohto kroku v nikle, že spotrebitelia zatvárajú oceliarne alebo likvidujú zásoby.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

FINRA udelila spoločnosti Goldman Sachs pokutu 3 milióny USD za nesprávne označovanie príkazov na predaj nakrátko

FINRA uložila spoločnosti Goldman Sachs Inc pokutu vo výške 3 milióny USD za označenie príkazov na predaj akcií ako "dlhých" namiesto "krátkych"

Záhadné “niklové” skaly spoločnosti JPMorgan: Pátranie po stopách sa začína kopaním

Spoločnosť JPMorgan vlastnila "nikel" z LME, ktorý bol v skutočnosti vrecami s kameňmi. Majiteľ skladu sa domnieva, že zlodeji nikel vymenili.

najnovšie