utorok, 5 decembra, 2023

Český politik vidí sadzby “vysoko nad” 5%, aby ochladili dopyt

  • Mora “veľmi váha” s predajom rezerv ako nástroja menovej politiky
  • České sadzby by mali ísť “tak vysoko, ako je potrebné” na zastavenie inflácie

Česká republika bude pravdepodobne musieť zvýšiť úrokové sadzby na “vysoko nad 5%”, aby spomalila infláciu, aj keď vojna na Ukrajine prináša riziká pre hospodársky rast v Európe, informoval Bloomberg.

Viceguvernér Marek Mora povedal, že 31. marca pravdepodobne podporí aspoň polpercentné zvýšenie kľúčovej sadzby zo súčasných 4,5 % a potom podporí jej zvýšenie na “tak vysoko, ako je to potrebné”.

Keďže ruská invázia zvyšuje náklady na energiu a spúšťa “stagflačný šok”, tvorcovia politík musia viac ochladiť domáci dopyt, zatiaľ čo nedostatok pracovníkov podnecuje tlak na vyššie mzdy a núti Čechov, aby utrácali viac, povedal v utorok v rozhovore.

“Očakávam diskusiu o ďalšom zvýšení sadzieb a jedinou otázkou je, o koľko,” povedal Mora o budúcotýždňovom stretnutí. “V konečnom dôsledku verím, že okolnosti nás prinútia ísť so sadzbami vysoko nad 5%.”

Česká koruna po Moraho komentároch posilnila o 0,8% voči euru, čím prekonala všetkých 31 hlavných mien sledovaných agentúrou Bloomberg na celom svete s výnimkou ruského rubľa. Výnos 10-ročných vládnych dlhopisov vyskočil o 15 bázických bodov na 3,97 %, čo je najvyššia hodnota za viac ako desaťročie.

Českí tvorcovia menovej politiky boli medzi prvými na svete, ktorí varovali pred dlhodobými inflačnými rizikami spôsobenými obmedzením pandémie a narušením dodávateľského reťazca. Ale aj po zvýšení nákladov na pôžičky o kumulatívnych 4,25 percentuálneho bodu od júna, centrálna banka tvrdí, že rast spotrebiteľských cien sa môže v lete zrýchliť na približne 13 až 14 % z 11,1 % vo februári.

Predtým, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu, tvorcovia politík signalizovali, že takmer skončili so sprísnením a mohli by začať znižovať sadzby okolo konca tohto roka. Rovnako ako mnohí z ich rovesníkov, teraz čelia dileme riešenia inflácie v čase negatívnych rizík rastu (tu).

“Hoci riziko stagnácie je reálne, spomalenie ekonomiky nemusí byť také zlé, hlavne preto, že máme veľmi napätý trh práce,” povedal. “Ľudia majú stále obrovské úspory a stále míňajú.”

Guvernér Jiří Rusnok v nedeľu uviedol, že predstavenstvo bude diskutovať o tom, či predať časť svojich obrovských devízových rezerv, aby dočasne posilnila korunu ako pomocnú metódu na obmedzenie rastu cien. Banka začiatkom tohto mesiaca začala zasahovať na trhu (tu), aby zabránila nadmernému oslabeniu koruny.

Mora je otvorený diskusii o rozšírení intervencií, ale povedal, že by bol “veľmi váhavý” s použitím takéhoto nástroja na účely menovej politiky, pretože by bolo ťažké ich implementovať a dôveryhodne vysvetliť.

Česko má jdnu z najväčších rezerv zahraničných mien vzhľadom na svoje HDP na svete; Zdroj: World Bank cez Bloombeg
Česko má jdnu z najväčších rezerv zahraničných mien vzhľadom na svoje HDP na svete; Zdroj: World Bank cez Bloombeg

“Použitím výmenného kurzu môžete dosiahnuť svoje ciele rýchlejšie, ale poškodíte svoju transparentnosť a predvídateľnosť,” povedal Mora. Vidím viac nákladov ako prínosov takejto politiky.”

50-ročný viceguvernér tiež vidí ďalší účinok vyšších sadzieb, ktoré pomáhajú korune zosilnieť, čo by zosilnilo sprísnenie.

Keďže domácnosti majú viac úspor ako dlhov a výrobný priemysel uvádza nedostatok materiálov a pracovníkov ako svoje najväčšie obmedzenia, ekonomika môže odolať ešte vyšším úrokovým sadzbám.

“Centrálnej banke sa nakoniec podarí znížiť infláciu,” povedal. “Jedinou otázkou je, za akú cenu. Samozrejme, nesmieme zabiť ekonomiku, ale nemyslím si, že to urobíme.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie