pondelok, 24 júna, 2024

Sledovanie a stopovanie: Jedinečné identifikátory transakcií – čiarové kódy pre trh s hotovostnými cennými papiermi

Implementácia jedinečných identifikátorov transakcií (UTI) na trhu s hotovostnými cennými papiermi bude tento rok horúcou témou v Sibose, píše Matt Johnson, riaditeľ digitálnej stratégie ITP a riadenia platforiem a vzťahov s priemyslom v DTCC, ktorý verí, že iniciatíva v rámci celého odvetvia by nepochybne mala transformačný vplyv na úroveň efektívnosti po obchodovaní okrem iných výhod, informoval Global Custodian.

Poznámka Winky – Na článok upozornila Susanne Trimbath, Ph.D., bývalá manažérka DTCC a spolu s KPMG spoluzakladateľka burzy v Moskve a St. Petersburgu (tu), a autorka knihy ktorá odhaľuje temné stránky Wall Street: Naked, Short and Greedy: Wall Steet’s Failure to Deliver (tu)

Susanne Trumbath PhD informuje o článku o pripravovanej zmene, ktorá umožní spätné zrušenie obchodov s akciami; Zdroj: Twitter
Susanne Trumbath PhD informuje o článku o pripravovanej zmene, ktorá umožní spätné zrušenie obchodov s akciami; Zdroj: Twitter

Od očkovacích pasov a formulárov lokátorov cestujúcich až po virtuálne menu reštaurácií, svet zaznamenal šírenie maticových kódov – lepšie známych ako kódy rýchlej reakcie (QR) – obsahujúcich lokátor, identifikátor alebo sledovacie údaje, ktoré ukazujú na webovú stránku alebo aplikáciu. K tomuto digitálnemu dozrievaniu došlo aj v dôsledku dopytu po efektívnosti a presnosti.

Trh s hotovostnými cennými papiermi môže byť na pokraji podobného kroku, pretože účastníci trhu a infraštruktúry po obchodovaní zvažujú vytvorenie a prijatie jednotného identifikátora transakcií (UTI) v celom odvetví. Táto iniciatíva, ktorá bude predmetom môjho nadchádzajúceho prejavu v Sibose, by umožnila sledovanie obchodu, ktorý prechádza životným cyklom smerom ku konečnej dohode o urovnaní. Stručne povedané, UTI pre transakcie s hotovostnými cennými papiermi by priniesli výhody transparentnosti a vysledovateľnosti, čo by umožnilo všetkým stranám transakcie sledovať stav akéhokoľvek obchodu, uviedol Matt Johnson.

V súčasnosti je identifikácia stavu a miesta obchodu často silne manuálnym procesom, ktorý si vyžaduje značné zdroje, pretože si vyžaduje, aby sa poskytli všetky zložky obchodu vrátane ISIN a názvu/množstva obchodovaných cenných papierov. Aby sa veci ešte viac skomplikovali, v tom istom systéme môžu existovať aj identické obchody s hotovostným zabezpečením, pretože tie isté akcie sa mohli obchodovať medzi dvoma rovnakými protistranami za rovnakú cenu a veľkosť, čo ešte viac sťažuje identifikáciu akejkoľvek danej transakcie. S týmto procesom môže pomôcť UTI.

Pripravovaný režim disciplíny vyrovnania centrálnych depozitárov cenných papierov (CSDR), ktorý sa mal zaviesť vo februári 2022, tiež vytvoril potrebu vytvorenia UTI, čo by bolo kriticky dôležité v prípade obchodnej výnimky. Umožnilo by to, aby sa problémový obchod zistil a rýchlo zdôraznil s príslušnými protistranami a proces riadenia výnimiek by sa mohol urýchliť, čo by umožnilo efektívnejšie dosiahnuť konečnosť vyrovnania. Okrem toho sa vytvorenie UTI stane ešte dôležitejším, ak sa nakoniec zavedie pravidlo nákupu SDR, pretože použitie UTI umožní účastníkom trhu rýchlo a presne určiť, aký je stav konkrétneho obchodu, pomôže identifikovať neúspešný obchod a rýchlejšie objednať náhradný obchod. V tomto prípade by UTI tiež pomohlo centrálnym depozitárom cenných papierov (CDCP) určiť, ktoré obchody zlyhali, a teda čo je potrebné kúpiť.

Poznámka Winky – Alebo, ako nám ukázala LME (tu), vďaka novému systému sa môžu rozhodnúť zrušiť také obchody, ktoré nebudú v súlade so záujmami správcu systému. V prípade LME – vlastnenej Čínou (tu) – to bolo nielen zastavenie obchodovania keď sa najväčší čínsky producent ocele dostal do problémov, ale aj zrušenie obchodov ktoré ho do problémov dostali (tu). To zachránilo aj banku JP Morgan, ktorá bola obchodnou protistranou pre Tsingshan (tu).

Okrem regulačného imperatívu je ďalšou hnacou silou UTI v Európe vysoko roztrieštená povaha infraštruktúry trhu s hotovostnými akciami. Existuje viac ako 40 centrálnych depozitárov cenných papierov a viac ako 200 správcov / sub-správcov, čo ešte viac sťažuje sledovanie toho, kde sa obchod nachádza v systéme. To sa líši od postobchodnej infraštruktúry v USA a na niektorých trhoch v Ázii, kde sú systémy centralizovanejšie. Pre protistrany, ktoré obchodujú s európskymi akciami na týchto trhoch, je však imperatív rovnako silný.

Zatiaľ čo výhody, ktoré by UTI priniesol na trh s hotovostnými cennými papiermi, sú nepopierateľné, výzvou s vytvorením UTI je potreba dosiahnuť konsenzus o prijatí v celom odvetví. Zatiaľ čo používanie UTI je bežnou praxou na trhoch s derivátmi a financovaním v dôsledku vykonávania vykazovania transakcií, na trhu s hotovostnými cennými papiermi existuje oveľa väčšia sieť po obchodovaní, prostredníctvom ktorej transakcia prechádza po vykonaní obchodu. Aby bol systém UTI funkčný a poskytoval zamýšľanú efektívnosť, každý z týchto subjektov po obchodovaní by musel byť schopný prijať UTI. To by mohlo potenciálne znamenať rekonfigurácie systémov a aktualizácie pre správcov, subdodávateľov a CDCP, ako aj platformy systémov správy objednávok (OMS) a poskytovateľov middleware, čo nie je malá úloha.

Implementácia TCI na trhu s hotovostnými cennými papiermi bude v tomto roku horúcou témou v Sibose, pretože prijatie iniciatívy v rámci celého odvetvia by nepochybne malo transformačný vplyv na úroveň efektívnosti po obchodovaní. Tu sa však výhody nekončia. Aj keď to nebude ľahká úloha vykonať, výhody široko prijatého UTI na trhu s hotovostnými cennými papiermi sú významné a mali by vytvoriť stimul, ktorý priemysel potrebuje na jeho realizáciu, dodal Matt Johnson.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie