piatok, 7 októbra, 2022

Najhorší pokles v histórii globálnych fixných príjmov

  • Najhoršia inflácia za posledné desaťročia otriasa trhmi s pevnými príjmami
  • Riziká stagflácie spôsobujú, že úvery sú obzvlášť zraniteľné

Globálne dlhopisové trhy utrpeli bezprecedentné straty od vrcholu v minulom roku, zatiaľ čo centrálne banky vrátane Federálneho rezervného systému sa snažia sprísniť politiku boja proti rastúcej inflácii.

Bloomberg Global Aggregate Index, ktorý je meradlom celkových výnosov vládneho a firemného dlhu, klesol o 11% z maxima v januári 2021. To je najväčší pokles od vrcholu údajov siahajúceho až do roku 1990, ktorý prekonal 10,8% odliv počas finančnej krízy v roku 2008. To sa rovná poklesu trhovej hodnoty indexu o približne 2,6 bilióna dolárov, čo je horšie ako približne 2 bilióny dolárov v roku 2008.

Najhorší prepad dlhopisov v sledovanej histórii; Zdroj: Bloomberg
Najhorší prepad dlhopisov v sledovanej histórii; Zdroj: Bloomberg

To je rana pre správcov peňazí, ktorí sú zvyknutí na roky konzistentných ziskov, podporených uvoľnenou menovou politikou. Pokles tiež predstavuje osobitnú hrozbu pre rozširujúcu sa staršiu populáciu v mnohých veľkých ekonomikách, keďže dôchodcovia sú často silne závislí od fixných príjmov. Rastúci inflačný tlak na celom svete, uprostred rastúcich cien komodít po ruskej invázii na Ukrajinu, tiež oživuje obavy o schopnosť globálnej ekonomiky prekonať akékoľvek trvalé obdobie vyšších finančných nákladov, zatiaľ čo pandémia stále ovplyvňuje mnohé.

“Režim s vysokou volatilitou by mal zostať v platnosti aj v nasledujúcich mesiacoch, pretože situácia zostáva nestabilná na geopolitickom a ekonomickom fronte,” povedal Norman Villamin, hlavný investičný riaditeľ pre správu majetku v Union Bancaire Privee, a dodal, že investori by sa mali zamerať na kvalitu kreditu.

Fed minulý týždeň zvýšil úrokové sadzby o 25 bázických bodov a predseda Jerome Powell tento týždeň povedal, že je pripravený zvýšiť ich o pol percentuálneho bodu na svojom ďalšom zasadnutí (tu), ak to bude potrebné. Vyššie náklady na prijaté úvery a pôžičky riskujú ďalšie tlmenie návratnosti dlhu, ktoré je narušené najrýchlejším tempom rastu spotrebiteľských cien za posledné desaťročia. Podnikové dlhopisy sú obzvlášť citlivé na rastúce hrozby stagflácie, zatiaľ čo spomalenie hospodárskeho rastu tiež zvyšuje úverové riziká.

Akcie sa v posledných dňoch odrazili späť, popri tom, ako sa viac investorov stavia, že pomôžu zabezpečiť sa proti inflácii, ale akcie na celom svete stále v tomto roku dosahujú straty okolo 6%. Ústup na akciových trhoch s pevným výnosom a akciovými trhmi v roku 2022 prevracia dynamiku klasického portfólia 60/40, ktorého cieľom je vyvážiť akékoľvek straty z rizikovejších akciových trhov so stabilnejším peňažným tokom dlhopisov.

Kolaps na globálnych dlhových trhoch je pripomienkou sprísňovacieho cyklu Fedu v roku 2018, hoci široký globálny dlhopisový index za celý rok stratil iba 1,2%.

“Rozdiel bol v tom, že inflácia bola menej zvýšená a prerušenia na strane ponuky neboli také prevládajúce ako teraz,” povedal Ek Pon Tay, senior portfólio manažér BNP Paribas Asset Management. “Som short (mám pozíciu nakrátko) na 10-ročných futures na americké štátne dlhopisy ako hedžing proti tomu, že preceňovanie bude pokračovať.”

Údaje o Bloomberg Global Aggregate Index pred rokom 1999 sú skôr mesačné ako denné a zložky a trvanie agregovaných indexov kolíšu. Investori s pevným výnosom môžu stále zarábať peniaze stávkovaním proti dlhopisom.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Obchodníci s dlhopismi ohromení jastrabím Fedom bijú na poplach pre rast

Výnos 10 ročnej klesol pod 5-ročnú sadzbu, prvýkrát od roku 2020. Obchodníci s dlhmi sa pripravujú na nové straty, popri tom ako úradníci zvyšujú sadzby.

Futures stúpajú, Čína zlepšuje náladu: Rekapitulácia trhu

Čína sľubuje politiku, ktorá podporí rast a podporí finančné trhy. Európske akcie rastú; Štátne dlhopisy klesajú pred rozhodnutím Fedu o úrokových sadzbách.

najnovšie