pondelok, 30 januára, 2023

Európa plánuje uvoľniť bankové záruky, aby zmiernila chaos v oblasti energetických marží

Bloomberg informoval, že najvyšší európsky orgán pre dohľad nad trhmi navrhol opatrenia na zmiernenie napätia v súvislosti s výzvami na dodatočné vyrovnanie na trhoch s energiou, čím otvoril cestu k tomu, aby sa ako kolaterál mohli používať nezabezpečené bankové záruky.

Európsky orgán pre cenné papiere a trhy uviedol, že dočasne povolí akreditívy pre obchodníkov s energiou s fyzickou expozíciou na obdobie 12 mesiacov. Uviedol tiež, že umožní záruky vlád a rozvojových bánk pre všetky typy protistrán vrátane tých, ktoré nemajú fyzickú expozíciu.

Obmedzenie tokov ruského plynu do Európy spôsobilo, že ceny energií sa dostali do obdobia bezprecedentnej volatility, ktorá niekedy vyvolala masívne výzvy na doplnenie marže, ktoré odčerpali hotovosť a znížili objemy obchodovania.

Nórsky ropný a plynárenský gigant Equinor ASA začiatkom tohto roka uviedol, že výzvy na doplnenie marží v hodnote najmenej 1,5 bilióna USD zaťažujú toto odvetvie. To viedlo k snahám regulačných orgánov o zmiernenie hotovostného zaťaženia obchodovania (tu).

“ESMA bude naďalej pracovať na ďalších možných opatreniach, ktoré by reagovali na extrémnu volatilitu na trhoch s energiou,” uvádza sa vo vyhlásení.

Odporúčania orgánu boli zaslané Európskej komisii na schválenie a následne budú predmetom kontrolného postupu Európskeho parlamentu a Európskej rady, uviedla.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Credit Suisse nie je na predaj, tvrdí predseda predstavenstva

Švajčiarsky veriteľ nie je otvorený rokovaniam o prevzatí: Lehmann. Lehmann hovorí s televíziou Bloomberg v Hongkongu.

Credit Suisse údajne využije 20 bánk na navýšenie kapitálu

Goldman, Citi, JPMorgan, Santander, BNP sa pridávajú ku konzorciu. Emisia práv na získanie 4 miliárd USD na nový plán reštrukturalizácie.

najnovšie