streda, 24 júla, 2024

UBS sa pridáva k zboru z Wall Street, ktorý varuje pred ďalšími úverovými zlyhaniami v USA

  • Miera zlyhania dlhopisov s vysokým výnosom môže v roku 2023 vzrásť na 6,5 %
  • Rizikové prémie sa podľa UBS zvýšia v celom úverovom spektre

Bloomberg informova, že podľa UBS Group AG sa zvyšuje pravdepodobnosť, že podnikoví dlžníci budú mať problémy so splácaním svojich dlhov, keďže Federálny rezervný systém sa v boji proti inflácii rozhodol pre prudké zvýšenie úrokových sadzieb (tu).

Miery nesplácania úverov s pákovým efektom v USA by mohli na budúci rok vzrásť na 9 %, pokiaľ Fed zostane na svojej agresívnej ceste menovej politiky, napísali stratégovia pod vedením Matthewa Misha v piatkovej poznámke. Očakávajú, že miera zlyhania dlhopisov s vysokým výnosom dosiahne v roku 2023 maximálnu úroveň 6,5 %.

“Perspektíva vyššej koncovej sadzby federálnych fondov na dlhšie obdobie podľa nášho názoru zvyšuje riziko vážnejšieho úverového cyklu,” napísali stratégovia. “Riziká rozšírenia spreadov a zníženia ratingu nie sú v cenách zahrnuté.”

UBS sa pripája k varovaniu Wall Street, že platobná neschopnosť by sa mohla stať bežnejšou, vzhľadom na to, že peňažné rezervy spoločností sa zmenšujú a náklady na pôžičky rastú. Analytici Moody’s Investors Service a Citigroup Inc. začiatkom mesiaca zvýšili svoje prognózy nesplácania.

Fed je pod ešte väčším tlakom, aby zvládol najhorúcejšiu infláciu za posledných 40 rokov po tom, čo septembrový údaj o spotrebiteľských cenách prekonal očakávania (tu). Vyššie úrokové sadzby spôsobujú, že pre spoločnosti s úvermi s pohyblivou úrokovou sadzbou je nákladnejšie pokryť úroky z dlhu.

Zároveň sa v Amerike hromadí rizikový dlh. Podľa údajov agentúry Bloomberg sa k 7. októbru hromada podnikových dlhopisov a úverov denominovaných v dolároch, s ktorými sa obchoduje na problémovej úrovni, zvýšila na 246,6 miliardy USD, čo predstavuje 21 % nárast oproti predchádzajúcemu týždňu.

UBS očakáva, že spready na prémiových dlhopisoch sa do konca roka rozšíria; Zdroj: Bloomberg
UBS očakáva, že spready na prémiových dlhopisoch sa do konca roka rozšíria; Zdroj: Bloomberg

V prípade UBS sa nárast rizika týka celého úverového spektra. Podľa UBS sa spready pri dlhu investičného stupňa do konca roka pravdepodobne zvýšia na 170 bázických bodov zo súčasných 163 bázických bodov.

Stratégovia odporúčajú alokovať hotovosť skôr do superbezpečných spoločností s ratingom A než do spoločností na konci skupiny investičného stupňa. Zvyšuje sa riziko, že firmy so stupňom BBB by mohli byť v dôsledku zhoršenia podmienok preradené do kategórie “junk”. Najväčšie riziko zníženia ratingu BBB hrozí spoločnostiam v sektoroch spotrebiteľských cyklických produktov, spotrebiteľských financií a telekomunikácií.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

Spoločnosť BlackRock bola najatá na predaj cenných papierov skrachovaných bánk v hodnote 114 miliárd USD

Spoločnosť BlackRock Inc. bola najatá ako poradca, aby pomohla vláde USA zorganizovať predaj cenných papierov v hodnote 114 miliárd USD.

najnovšie