streda, 24 júla, 2024

Rastúci dolár testuje čínske kapitálové opatrenia, zatiaľ čo peniaze utekajú z krajiny

Reuters informoval, že peniaze opúšťajú čínske finančné trhy najrýchlejším tempom za posledné roky, zatiaľ čo investori utekajú pred klesajúcou menou a slabnúcou ekonomikou, a analytici poukazujú na náznaky, že ďalšie peniaze sa z krajiny presúvajú zadnými cestami, čo je ďalším znakom slabnúcej dôvery.

Tieto toky, väčšinou z trhu dlhopisov, odrážajú príťažlivosť vyšších úrokových sadzieb inde.

Ich rozsah a náznaky, že sa šíria aj mimo portfólií cudzincov, však poukazujú na krehkosť domácej dôvery – potenciálnu brzdu pre jüan v budúcnosti – a magnetický účinok rastúceho amerického dolára na globálne kapitálové toky.

“Všetci trpia búrkou zvyšovania amerických úrokových sadzieb,” povedal správca majetku Liu Yuan. “Aktíva v amerických dolároch sú v oku búrky. Je to oáza vánku a slnka, (zatiaľ čo) na periférii je život ťažký.”

Oficiálne čínske národné finančné účty, ktoré zahŕňajú akciové a dlhopisové trhy a toky priamych investícií, ukazujú, že za šesť mesiacov do júna bolo z Číny stiahnutých 101 miliárd USD v čistom vyjadrení, čím rok 2022 zaznamenal najväčší ročný odlev takýchto prostriedkov od roku 2016.

Mesačné údaje z trhu s dlhopismi ukazujú, že zahraniční investori boli čistými predajcami sedem mesiacov po sebe až do augusta, zatiaľ čo lukratívna výnosová prémia v Číne sa vytratila v dôsledku nárastu úrokových sadzieb v USA.

Vývoz však znamená, že saldo bežného účtu Číny je stále kladné a nie každá trieda aktív zaznamenáva odlev – akcie v skutočnosti priťahujú mierny prílev.

Ale značný čistý odlev 45,2 miliardy USD v platobnej bilancii v kategórii “chyby a opomenutia” vyvoláva u niektorých ekonómov podozrenie, že peniaze sa z krajiny presúvajú nelegálnymi alebo pololegálnymi kanálmi.

“Chyby a opomenutia v podstate odrážajú odchod peňazí rezidentov neoficiálnou cestou,” povedala Alicia García Herrero, hlavná ázijská ekonómka francúzskej banky Natixis.

“Nejde len o to, že zahraniční správcovia aktív už neinvestujú v Číne, ale zhoršuje sa aj nezaznamenaný odlev,” povedala v súvislosti s oslabením dôvery. “Ľudia chcú svoje peniaze vyviesť von.”

Jüan sa tento rok voči doláru znehodnotil o viac ako 11 %.

Na rozdiel od väčšiny svojich globálnych partnerov, ktorí rýchlo sprísňujú politiku, aby skrotili prudko rastúcu infláciu, Čína znižuje sadzby úverov (tu), aby podporila svoje prudko spomaľujúce sa hospodárstvo (tu). Trh s bývaním, na ktorom má väčšina Číňanov najväčšie aktíva, sa prudko prepadol a nezamestnanosť mladých ľudí dosiahla rekordné hodnoty.

Hľadanie útočiska

Na pozadí odlivu zahraničných investorov sa objavujú náznaky, že miestni investori ich nasledujú tak rýchlo, ako to dovoľujú kapitálové kontroly, ktoré boli sprísnené po predchádzajúcom období silného odlivu v roku 2016.

Odchádzajúce investície v rámci cezhraničného systému Bond Connect, ktorý spája pevninskú Čínu s Hongkongom a globálnymi trhmi, dosiahli na konci augusta 301,5 miliardy jüanov (42 miliárd USD), čo je o 34 % viac ako mesiac predtým a 19-násobne viac ako v marci.

“Všetky typy aktív tento rok klesajú, s výnimkou niekoľkých produktov peňažného typu viazaných na americký dolár,” povedal Liu Yaolong, marketingový manažér spoločnosti GaoTeng Global Asset Management, ktorá takéto fondy propaguje čínskym investorom.

Čoraz populárnejšie sú aj schémy založené na kvótach, ktoré umožňujú prístup pobrežných investorov na zahraničné trhy a produkty.

Úpisy do schémy pre kvalifikovaných domácich inštitucionálnych investorov (Qualified Domestic Institutional Investor – QDII) sa za osem mesiacov do augusta zvýšili o 80 % na 322,8 mld. podielových listov.

Prieskum, ktorý nedávno zverejnila banka HSBC, tiež ukázal, že 85 % investorov, ktorí majú peniaze v zahraničných produktoch prostredníctvom cezhraničnej schémy Wealth Management Connect Scheme, plánuje v nasledujúcich 12 mesiacoch investovať viac.

Zadné cesty

Známky nezaznamenaných tokov sa zisťujú ťažšie a údaje o “chybách a opomenutiach” v národných účtoch nie sú presvedčivé. Presun peňazí je tiež veľmi zložitý, zatiaľ čo obmedzenia cestovania kvôli COVIDu-19 pridávajú ku kontrole kapitálu ďalšiu vrstvu.

Napriek tomu môže migrácia poskytnúť zámienku na presun hotovosti a sprostredkovatelia zaznamenali nárast dopytov na štúdium.

Údaje poradenskej spoločnosti Education International Cooperation ukázali, že od januára do júla vzrástol počet otázok o štúdiu v Hongkongu o 41,5 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka.

Rodinné kancelárie v zahraničí sa tiež môžu stať centrami globálneho investovania. Podľa singapurského menového úradu bolo v minulom roku v Singapure otvorených približne 300 nových rodinných kancelárií.

Podľa čínskojazyčných novín Lianhe Zaobao v Singapure tvorili investori z Hongkongu, Macaa a provincie Guangdong 44 % novozaložených rodinných kancelárií v Singapure za prvé štyri mesiace tohto roka, čo je viac ako 39 % za celý rok 2021.

Nákup poistných produktov v Macau, kde zostáva otvorená hranica s pevninou, bol ďalším populárnym vedľajším kanálom, ktorý podľa neoficiálnych informácií zaznamenáva obnovený záujem. Produkty, ktoré nakupujú návštevníci z pevniny, sú zvyčajne denominované v amerických dolároch, čím sa zabezpečujú proti slabému jüanu a prinášajú atraktívny dlhodobý výnos.

Zúčastnení agenti tvrdia, že okrem oslabujúcej meny sú faktormi aj pretrvávajúce výluky a neistota na čínskom trhu s nehnuteľnosťami. Ak by pretrvávali, otvorenie čínskych hraníc by mohlo uvoľniť nové toky a predaj meny.

“Nebudem tvrdiť, že znehodnotenie renminbi je jediným spúšťačom,” povedal agent poisťovne AIA, ktorý si želal zostať v anonymite, keďže táto téma je citlivá. Očakávajú, že po opätovnom otvorení hongkonských a pevninských hraníc dôjde k náporu na hongkonské produkty.

SourceReuters

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

Čína už piaty mesiac rozširuje zlaté rezervy v centrálnej banke

Objem aktív v Ľudovej banke vzrástol na viac ako 2 000 ton. Vzácny kov dosiahol tento týždeň najvyššiu hodnotu za viac ako rok.

najnovšie