pondelok, 24 júna, 2024

Pokles cien nehnuteľností vo Švédsku dosahuje dvojciferné hodnoty, na čele s domami

  • Ceny švédskeho bývania v septembri medzimesačne klesli o 2,8 %
  • Riziko, že náklady na energie zhoršia pokles v severskej krajine

Prepad švédskeho trhu s bývaním sa minulý mesiac prehĺbil na najväčší od finančnej krízy, pričom ceny rodinných domov sa dostávajú pod čoraz väčší tlak, kým kupujúcich odrádzajú vyššie náklady na energie.

Najväčší severský trh s nehnuteľnosťami, ktorý bol počas pandémie jedným z najhorúcejších, teraz patrí medzi indikátory globálneho ochladenia trhu s bývaním v čase agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk, ktoré sa snažia bojovať proti prudkému rastu spotrebiteľských cien. Pokles cien bývania z marcového maxima dosiahol minulý mesiac 11,2 %, čo je najväčší pokles od globálnej finančnej krízy, keď ceny ustúpili o 12,6 % v priebehu ôsmich mesiacov.

Podľa spoločnosti Valueguard, ktorá údaje zostavuje, švédsky index cien nehnuteľností na bývanie HOX klesol už šiesty mesiac a v septembri oproti augustu sa znížil o 2,8 %.

Riksbank minulý mesiac prognózovala pokles od vrcholu do konca roka o 18 %, čo bolo do veľkej miery v súlade s odhadmi najväčších komerčných bánk. Pokles urýchľuje inflácia, ktorá minulý mesiac dosiahla ďalšie tridsaťročné maximum napriek rekordne vysokému zvýšeniu nákladov na pôžičky zo strany švédskej centrálnej banky.

“V súčasnosti sa korekcia zameriava predovšetkým na ceny rodinných domov,” uviedol v e-mailovom komentári Henrik Freudenthal, hovorca maklérskej spoločnosti Svensk Fastighetsformedling. “Samozrejme, ovplyvňujú ju obavy z prevádzkových nákladov pri očakávaných vysokých nákladoch na elektrinu v tejto zime.”

Ceny rodinných domov, ktoré počas krízy Covid-19 získali najviac, v septembri klesli o 3,3 %, zatiaľ čo ceny bytov sa znížili o 1,9 %.

Švédsky pokles je porovnateľný s 12,6-percentným prepadom z maxima na Novom Zélande a takmer 9-percentným poklesom v Kanade. Danske Bank A/S začiatkom tohto mesiaca uviedla, že neočakáva krach švédskeho bývania, pričom predpokladá, že ceny domov sa posunú “o ďalších 10 %” späť na úroveň z leta 2020.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

Spoločnosť BlackRock bola najatá na predaj cenných papierov skrachovaných bánk v hodnote 114 miliárd USD

Spoločnosť BlackRock Inc. bola najatá ako poradca, aby pomohla vláde USA zorganizovať predaj cenných papierov v hodnote 114 miliárd USD.

najnovšie