streda, 24 júla, 2024

Klesajúce trhy vzdorujú vládnym zásahom na Taiwane a v Kórei

  • Akcie, meny v Kórei a na Taiwane sa tento rok prepadli
  • Obe krajiny zaviedli obmedzenia predaja nakrátko a stabilizačné fondy

Bloomberg informoval, že dve ázijské ekonomiky s vysokým podielom technologických spoločností, Južná Kórea a Taiwan, čelia ťažkej úlohe v snahe zastaviť straty v týchto krajinách, ktoré už tak patria k najhoršie hospodáriacim aktívam na svete v tomto roku. Obzvlášť tvrdo ich zasiahlo spomalenie globálneho rastu a obmedzenia týkajúce sa čipov zo strany USA.

Úrady zintenzívňujú opatrenia vrátane zavedenia obmedzení predaja nakrátko >tu<, pripravujú fondy na stabilizáciu trhu na nákup aktív a intervenujú na menových trhoch, čo pripomína začiatky pandémie. Kórea obnovuje nákupy podnikových dlhopisov >tu<, zatiaľ čo výnosy prudko rastú a riziko zlyhania sa rozširuje.

Zatiaľ čo trhy všade na svete zaznamenali prudké pohyby v reakcii na zrýchľujúcu sa infláciu, agresívne zvyšovanie sadzieb centrálnymi bankami a prudký rast dolára, Južná Kórea a Taiwan sa spomedzi veľkých ekonomík javia ako obzvlášť zraniteľné. Obe krajiny sú z hľadiska rastu veľmi závislé od vývozu a ich rast ovplyvňuje globálny dopyt po čipoch. K ich problémom sa pridáva aj vplyv nových obmedzení zo strany USA na dodávateľské reťazce spojené s čínskym polovodičovým priemyslom >tu<.

Intervencie pokles nezastavili. Taiwanský akciový benchmark klesol od aktivácie podporného fondu v polovici júla približne o 8 % a kórejské akcie sa za posledné dva mesiace prepadli o 11 %, čiže akciové indexy na oboch trhoch klesli v tomto roku o viac ako 25 %. Kórejský won a taiwanský dolár tiež patria k najväčším stratám na svete voči zelenej bankovke od začiatku roka.

“Cieľom týchto stabilizačných opatrení je získať dostatok času, kým sa technologický cyklus dostane na dno a zahraniční investori sa vrátia,” povedal Wai Ho Leong, stratég spoločnosti Modular Asset Management. “Obrat na trhoch je iná záležitosť.”

Problémy s čipmi

V súvislosti s týmito nepriaznivými faktormi znížili analytici svoje odhady zisku pre kórejské spoločnosti SK Hynix Inc. a Samsung Electronics Co. na najnižšiu úroveň za viac ako dva roky.

Hoci výrobcovia čipov získali od USA súhlas na to >tu<, aby si ešte jeden rok mohli objednávať americké zariadenia pre svoje čínske závody, okolo ich obchodných modelov panujú obavy, keďže USA sa snažia obmedziť sebestačnosť Číny a pokrok vo vojenských kapacitách.

Recesijné prostredie na Západe a čínska politika nulovej tolerancie COVIDu majú tiež reťazové účinky. Taiwanská centrálna banka varovala pred “vážnymi hospodárskymi problémami” v roku 2023, zatiaľ čo Južná Kórea zaznamenala najdlhšiu sériu obchodných deficitov od ázijskej finančnej krízy >tu<.

“V najbližšom období zostávame opatrní pri ázijských akciách – najmä pri akciách alebo akciových trhoch, ktoré sú vystavené vonkajšiemu rastu – ako je Kórea” a firmy vyrábajúce technologický hardvér, napísali stratégovia spoločnosti Nomura Holdings Inc. vrátane Chetana Setha v nedávnej poznámke. Najväčšiu váhu na indexoch Kospi a Taiex majú spoločnosti Samsung a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.

Dlhopisová pochmúrnosť

Obnovenie činnosti kórejského stabilizačného fondu pre dlhopisy v hodnote 1,1 miliardy dolárov, ktoré bolo oznámené len niekoľko týždňov po zriedkavom zlyhaní pri splácaní komerčných cenných papierov developerom zábavného parku Legoland Korea v provincii Gangwon >tu<, môže mať obmedzený vplyv, vzhľadom na to, že celkový trh je oveľa väčší a výnosy naďalej rastú. Napriek tomu môže fond podnietiť ostatných, aby ho nasledovali, ak budú úverové trhy naďalej slabé.

“Kórea môže byť len prvou z radu úverových intervencií v Ázii v súvislosti s vyšším rizikom finančných nehôd,” napísali v poznámke stratégovia spoločnosti DBS Group Holdings Ltd. vrátane Chang Wei Lianga a Philipa Weeho.

Výnosy z krátkodobých úverov v Kórei prudko vzrástli; Zdroj: Bloomberg
Výnosy z krátkodobých úverov v Kórei prudko vzrástli; Zdroj: Bloomberg

Kórea a Taiwan nie sú v podpore trhov osamotené. Japonsko intervenovalo na menovom trhu >tu<, aby zastavilo pokles jenu, ale nedokázalo zabrániť prepadu meny na 32-ročné minimum. Čína zmierňuje obmedzenia na nákupy podielových fondov, aby podporila svoj klesajúci akciový trh.

“Dlhá zima”

Je isté, že klesajúce ocenenia v Kórei a na Taiwane sú pre niektorých atraktívne a mohli by vyvolať krátkodobé úľavy. Zahraniční investori tento mesiac 13 dní po sebe zháňali kórejské akcie a banka Morgan Stanley patrí k tým, ktorí vyzývajú na ukončenie slabej výkonnosti ázijských technologických akcií, vzhľadom na to, že väčšinu rizík považuje za ocenenú.

Iní zostávajú skeptickí, že ekonomiky závislé od vývozu sa v dohľadnom čase oživia, a niektorí uprednostňujú ázijské trhy, ktoré sú podporované silným domácim dopytom a oživením cestovného ruchu, ako napríklad India a Indonézia.

“Bude to dlhá zima – tieto podporné opatrenia pravdepodobne nebudú stačiť,” povedal Ken Peng, vedúci investičnej stratégie pre Áziu v súkromnobankovej divízii Citigroup Inc. s odkazom na opatrenia kórejských a taiwanských úradov. “Na oživenie si pravdepodobne budeme musieť počkať, kým USD dosiahne svoj vrchol a preklopí sa, pravdepodobne vtedy, keď sa očakáva oživenie rastu mimo USA.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

FINRA uložila spoločnosti UBS Securities pokutu 2,5 milióna USD za 73 000 “nekrytých” predajov nakrátko

K porušeniam došlo v rokoch 2009 až 2018. Americký SEC nedávno uložil spoločnosti UBS Securities a 14 ďalším maklérom pokutu vo výške 125 miliónov USD.

Spoločnosť First Republic pozastavuje vyplácanie dividend z prioritných akcií

First Republic Bank v piatok uviedla, že pozastaví vyplácanie štvrťročných peňažných dividend z prioritných akcií.

najnovšie