sobota, 24 februára, 2024

Šéf singapurskej centrálnej banky vyzýva na zdržanlivosť pri devízových intervenciách

  • Spomalenie globálnej ekonomiky zmierni inflačné tlaky: Menon
  • Dolár je “zďaleka” dominantnou svetovou menou, tvrdí šéf MAS

Bloomberg informoval, že podľa šéfa singapurskej centrálnej banky juhovýchodná Ázia odviedla “slušnú prácu”, keď umožnila trhom absorbovať niektoré šoky z agresívneho sprísňovania menovej politiky USA a zároveň zabezpečila, aby sa oslabenie meny nevymklo spod kontroly.

“Vracia sa to k nájdeniu správnej rovnováhy medzi tým, aby sme nechali oslabovať výmenný kurz, aby absorboval šok; aby sme s ním nebojovali, aby sme príliš nebojovali s pohybmi na trhu,” povedal výkonný riaditeľ Singapurského menového úradu Ravi Menon v rozhovore pre Haslinda Amina z Bloomberg Television.

Centrálne banky sa zároveň musia “oprieť do vetra” a nasadiť časť svojich devízových rezerv, ako to už spravili, aby sa im situácia nevymkla z rúk. “Keď sa výmenný kurz pohybuje príliš rýchlo a príliš ďaleko, môže sa stať veľa vecí” vrátane zneistenia dôvery, povedal.

Štyri z najväčších ekonomík juhovýchodnej Ázie – Indonézia, Thajsko, Filipíny a Malajzia – zápasia v tomto roku s viac ako 8-percentným znehodnotením svojich mien, čo si vynútilo aktívne intervencie a zvýšenie kľúčových sadzieb s cieľom čiastočne obmedziť importovanú infláciu. Podľa Menona krajiny zvládajú situáciu dobre a fundamenty sú v súčasnosti silnejšie ako pred piatimi rokmi, pričom vyzval kolegov, aby zostali ostražití.

“Ak sa dolár bude zhodnocovať oveľa rýchlejšie ako teraz, potom áno, musíme byť znepokojení,” povedal Menon.

Na Filipínach predstavitelia signalizovali, že budú konať, aby zabránili “prelomeniu hranice 60” pesos za dolár, čím prakticky nakreslili čiaru v piesku. Inde, vrátane Japonska a Indie, úradníci nasadzujú miliardy dolárov na ochranu svojich mien pred silným dolárom v súvislosti s prudkým zvyšovaním sadzieb Federálneho rezervného systému.

Devízové zásoby v juhovýchodnej Ázii zaznamenali tento rok prudký pokles; Zdroj: Bloomberg
Devízové zásoby v juhovýchodnej Ázii zaznamenali tento rok prudký pokles; Zdroj: Bloomberg

Singapur tento mesiac už piatykrát od októbra 2021 sprísnil menovú politiku s cieľom bojovať proti inflácii >tu<, ktorá podľa neho zostane zvýšená až do roku 2023. Najnovšia tlač ukázala, že jadrové ceny, ktoré sú preferovaným ukazovateľom MAS, sa v septembri opäť zrýchlili na najrýchlejšie tempo za takmer 14 rokov >tu<, pričom prudko vzrástli náklady na základné potraviny a rekreáciu >tu<.

Napriek tomu je miera inflácie v celej Ázii mierna v porovnaní s USA, kde rast cien vyvolal “rýchlejšie a tvrdšie” sprísňovanie než v iných častiach sveta, povedal šéf MAS. Podľa jeho slov hrozí v budúcom roku spomalenie rastu a riziko recesie najmä v USA, Spojenom kráľovstve a Európe, zatiaľ čo sa svet bude vyrovnávať s dôsledkami zvyšovania sadzieb. Napriek tomu existuje aj svetlá stránka.

“Vzhľadom na to, kde sa nachádza inflácia, nie je spomalenie globálnej ekonomiky úplne zlou vecou,” povedal Menon. “Je to dobrý spôsob, ako zmierniť tieto inflačné tlaky. Za predpokladu, že spomalenie bude mierne, krátke a plytké.”

Ďalšie zaujímavosti z rozhovoru

  • Dolár zostáva “zďaleka” dominantnou svetovou menou, ku ktorej sa nič nepribližuje, takže označiť tento trend, pri ktorom sa v regionálnom obchode viac používajú miestne meny, za de-dolarizáciu “je príliš silné slovo”.
  • “Nemyslím si, že by sme sa mohli zbaviť skutočnosti, že 60 – 80 % rezerv centrálnych bánk je držaných v amerických dolároch. Americký dolár je na druhej strane 90 % každého devízového obchodu na svete. To len dokazuje, aké silné je postavenie dolára”
  • Menon sa chystá hostiť približne 60 000 ľudí na singapurskom FinTech festivale 2. – 4. novembra >tu<, ktorý bude prvým osobným stretnutím od roku 2019. Na festivale sa uskutočnia panely s vedúcimi predstaviteľmi verejného a súkromného bankovníctva a podnikania vrátane spoluzakladateľa spoločnosti Grab Anthonyho Tana, guvernéra centrálnej banky Kene Patricka Njorogeho, generálneho riaditeľa spoločnosti Binance Changpenga Zhaoa a Melindy French Gatesovej
SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Turecko sprísňuje pravidlá devízových vkladov v rámci nového kroku na podporu líry

Turecká centrálna banka v piatok sprísnila predpisy, ktoré odrádzajú banky od držania cudzej meny, zatiaľ čo líra sa dostáva pod tlak.

Krachy, ktoré sa skrývajú pred očami, pália kupujúcich na rozvíjajúcich sa trhoch

Bolívijské a ekvádorské dlhopisy boli začiatkom roka 2023 najvyššie za posledné mesiace. Ceny sa prepadli v dôsledku politických a hospodárskych nepokojov.

najnovšie