pondelok, 30 januára, 2023

Nemecká inflácia nečakane stúpa, čo zvyšuje tlak na ECB

  • Spotrebiteľské ceny v októbri vzrástli o 11,6 %; mediánový odhad bol 10.9 %
  • Údaje boli nad odhadmi analytikov aj v Taliansku a Francúzsku

Bloomberg informoval, že nemecká inflácia sa tento mesiac nečakane zrýchlila, čím nadviazala na trend, ktorý už bol zaznamenaný vo Francúzsku a Taliansku a ktorý zvýši tlak na Európsku centrálnu banku, aby zvýšila úrokové sadzby aj napriek hroziacej recesii.

Spotrebiteľské ceny v najväčšej európskej ekonomike vzrástli oproti predchádzajúcemu roku o 11,6 % – čo výrazne prevyšuje všetky odhady v prieskume agentúry Bloomberg, ktorého mediánová prognóza bola 10,9 %. Porovnateľné miery boli naposledy zaznamenané začiatkom 50. rokov minulého storočia v západnom Nemecku.

Nemecké spotrebiteľské ceny stúpli oveľa viac, ako sa očakávalo; Zdroj: Bloomberg
Nemecké spotrebiteľské ceny stúpli oveľa viac, ako sa očakávalo; Zdroj: Bloomberg

Inflácia v Taliansku sa medzitým vyšplhala na 12,8 %, čím výrazne prekonala všetky odhady. Očakávania prekonalo aj Francúzsko, ktoré zaznamenalo nárast o 7,1 %. Španielsko bolo jedinou veľkou krajinou eurozóny, v ktorej sa cenové tlaky zmiernili. Údaje za 19-členný blok sa očakávajú v pondelok.

Údaje pravdepodobne podporia nadšenie ECB, ktorá sa snaží čeliť inflácii, ktorá je päťkrát vyššia ako jej 2-percentný cieľ. Úradníci vo štvrtok zdvojnásobili hlavnú úrokovú sadzbu na 1,5 %, čo je najvyššia hodnota za viac ako desať rokov, pričom v piatok sa viacerí vyslovili za razantnejšie kroky, keď sa tvorcovia politiky v decembri zídu poslednýkrát v tomto roku, aby stanovili náklady na pôžičky.

Šéf litovskej centrálnej banky Gediminas Simkus napríklad povedal, že ďalší krok ECB musí byť “zásadný”, hoci francúzsky predstaviteľ Francois Villeroy de Galhau uviedol, že úradníci nie sú povinní zachovať zvýšenie o 75 bázických bodov, ku ktorému došlo na posledných dvoch zasadnutiach.

ECB môže byť povzbudená tým, že Nemecko sa v treťom štvrťroku nečakane vyhlo poklesu ekonomiky. No hoci by to malo v tom istom období udržať rast eurozóny ako celku, pokles spôsobený infláciou a energetickou krízou sa zdá byť túto zimu takmer nevyhnutný.

Volkswagen zápasí s nákladovými tlakmi v dôsledku problémov v dodávateľskom reťazci a nesplnil očakávania zisku, pričom predpokladá, že dodávky v tomto roku budú stagnovať namiesto toho, aby vzrástli o 10 %. Spoločnosť Covestro AG, výrobca polymérov a vysokoúčinných plastov, tento týždeň znížila svoje prognózy po tom, čo vyššie náklady na energie a slabé objednávky spôsobili pokles príjmov.

Bundesbank vidí, že nemecká produkcia sa túto zimu “výrazne” zníži, a prezidentka ECB Christine Lagardeová uviedla, že Rada guvernérov nezabúda na riziko recesie v širšej eurozóne.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Prečo QT núti ECB prehodnotiť páky menovej politiky

Veľkosť súvahy môže rozhodnúť o tom, ktorá sadzba ECB bude riadiť trhy. Na výber je medzi súčasným systémom dolnej hranice alebo predchádzajúcim koridorom.

Európa sa pripravuje na prudký a náhly obrat v oblasti nehnuteľností

Dlžníci čelia kríze, zatiaľ čo ohodnotenia klesajú a poskytovanie úverov sa sprísňuje. Nové pravidlá a zmeny na trhu môžu spôsobiť prudký, ale krátky pokles.

najnovšie