streda, 24 júla, 2024

Kórejská úverová kríza sa šíri, dlhopisy sa nevykupujú prvýkrát od roku 2009

  • Spoločnosť Heungkuk Life odkladá splatenie dolárových večných dlhopisov
  • Cenné papiere po oznámení odkladu klesli na rekordné minimum

Bloomberg informoval, že juhokórejská poisťovňa urobila nezvyčajný krok a odložila odkupovanie večných dlhopisov, čo je prvý takýto prípad pre emitentov v krajine od roku 2009, ktorý prispieva k náznakom krízy na miestnom úverovom trhu.

Spoločnosť Heungkuk Life Insurance Co. odloží uplatnenie kúpnej opcie na svoje dolárové večné dlhopisy z 9. novembra s odvolaním sa na trhové podmienky, ktoré ju prinútili odložiť plánovanú emisiu cenných papierov, ktorou by sa dlhopisy splatili, uviedol jej hovorca. Spoločnosť plánuje uplatniť kúpnu opciu, ktorú môže využiť raz za šesť mesiacov, v budúcnosti po vydaní dolárových cenných papierov.

Kórea sa snaží zabrániť tomu, aby kolaps na úverovom trhu vyvolal širšiu nákazu po tom, ako miestne podnikové dlhopisy zažili za posledné tri mesiace jeden z najprudších výpredajov vôbec. Situácia sa zhoršila po zriedkavom zlyhaní komerčných cenných papierov developera zábavného parku Legoland Korea koncom septembra. Širší výpredaj bol jedným z najhorších na ázijských trhoch s miestnou menou v rámci globálneho poklesu fixných výnosov v tomto roku (tu).

Pokles hodnoty večného dlhopisu spoločnosti Heungkuk Life, ktorá odložila možnosť odkúpenia; Zdroj: Bloomberg
Pokles hodnoty večného dlhopisu spoločnosti Heungkuk Life, ktorá odložila možnosť odkúpenia; Zdroj: Bloomberg

Mimoriadne alarmujúci je vývoj výnosov z miestnych komerčných cenných papierov, ktoré spoločnosti používajú na získavanie prostriedkov na krátkodobé platby, ako sú napríklad mzdy, a ktoré sa vyšplhali na 13-ročné maximum. Medzitým sa spready z vyhraných podnikových dlhopisov zvýšili na najvyššiu úroveň prinajmenšom od roku 2010. Kórejské zahraničné dlhopisy, ktoré sa v Ázii považovali za relatívne bezpečnú stávku, tiež zaznamenávajú nárast výnosových prémií.

Otrasy na kórejskom úverovom trhu pokračujú aj po tom, ako sa úrady vrhli do akcie v snahe potlačiť ich už v zárodku. Predstavili balík pomoci pre úverové trhy v hodnote 50 biliónov wonov (35 miliárd USD), zatiaľ čo Bank of Korea rozširuje škálu dlhopisov, ktoré bude akceptovať ako kolaterál. A bankový regulátor minulý týždeň uviedol, že finančné inštitúcie začnú platiť 3 bilióny wonov do fondu na stabilizáciu úverových trhov.

Výnosy krátkodobých úverov v Kórei napriek politickým krokom naďalej rastú; Zdroj: Bloomberg
Výnosy krátkodobých úverov v Kórei napriek politickým krokom naďalej rastú; Zdroj: Bloomberg

Na kórejskom úverovom trhu však zatiaľ nedošlo k rozsiahlemu zlyhaniu po tom, čo developer nezaplatil. Absolútna úroveň výnosov v Kórei je stále nižšia ako v mnohých iných krajinách a výpredaje na niektorých iných trhoch s dolárovými dlhopismi vo svete boli v poslednom čase ešte prudšie.

Cena cenných papierov spoločnosti Heungkuk Life v hodnote 500 miliónov USD s ratingom Baa3 od agentúry Moody’s Investors Service a BBB- od agentúry Fitch Ratings klesla v utorok na rekordné minimum po tom, ako bolo investorom oznámené, že odkúpenie bude odložené, vyplýva z údajov agentúry Bloomberg. Investori zvyčajne predpokladajú, že takéto dlhopisy budú splatené pri prvej možnej príležitosti, takže odklad odkupu dlhu má tendenciu poškodiť jeho cenu.

Žiadny kórejský emitent neodložil uplatnenie možnosti splatenia dlhopisov od roku 2009, keď Woori Bank odložila odkúpenie svojich podriadených dlhopisov. V celosvetovom meradle ide o nezvyčajnú udalosť, ktorá môže spôsobiť otrasy na trhu, ako sa to stalo, keď španielsky veriteľ Banco Santander SA vynechal opciu na odkúpenie v roku 2019.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

FINRA uložila spoločnosti UBS Securities pokutu 2,5 milióna USD za 73 000 “nekrytých” predajov nakrátko

K porušeniam došlo v rokoch 2009 až 2018. Americký SEC nedávno uložil spoločnosti UBS Securities a 14 ďalším maklérom pokutu vo výške 125 miliónov USD.

Spoločnosť First Republic pozastavuje vyplácanie dividend z prioritných akcií

First Republic Bank v piatok uviedla, že pozastaví vyplácanie štvrťročných peňažných dividend z prioritných akcií.

najnovšie