streda, 17 apríla, 2024

Lagardeová hovorí, že ECB musí zabezpečiť, aby inflácia dosiahla 2 %

  • Prezidentka ECB tvrdí, že inflácia v eurozóne je príliš vysoká
  • Lagardeová hovorí v rozhovore pre lotyšský denník Delfi Bizness

Bloomberg informoval, že prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová uviedla, že vrchol súčasného cyklu zvyšovania úrokových sadzieb musí zabezpečiť, aby sa inflácia v strednodobom horizonte vrátila k dvojpercentnému cieľu.

Bez toho, aby spresnila úroveň tzv. koncovej sadzby, Lagardeová uviedla, že náklady na prijaté úvery musia po minulotýždňovom druhom zvýšení sadzieb o 75 bázických bodov za sebou ďalej rásť >tu<.

“Cieľ je jasný a ešte sme ho nedosiahli,” povedala v rozhovore pre lotyšskú internetovú stránku Delfi Bizness, ktorý bol zverejnený v utorok.

Slabší rast, silnejšia inflácia; Zdroj: Eurostat cez Bloomberg
Slabší rast, silnejšia inflácia; Zdroj: Eurostat cez Bloomberg

Inflácia v 19-člennej eurozóne dosiahla v októbri rekordnú úroveň 10,7 % >tu<, čím prekonala odhady analytikov aj napriek tomu, že hospodársky rast sa oslabil a mnohí predpovedajú pokles počas zimy, kým Rusko zníži dodávky energií.

Lagardeová uznala, že pravdepodobnosť recesie sa zvýšila, varovala však pred nebezpečenstvom nezasiahnutia do krotenia inflácie a stabilné ceny označila za “základ hladko fungujúceho hospodárstva, v ktorom profitujú všetci”.

“Inflácia je v celej eurozóne stále príliš vysoká,” povedala. “Čím dlhšie zostane inflácia na tejto vysokej úrovni, tým väčšie je riziko, že sa rozšíri do celej ekonomiky. Potom aj spotrebitelia a podniky začnú v budúcnosti očakávať vyššiu infláciu, a to je nebezpečné.”

Kým rastúce úrokové sadzby zvyšujú účty za hypotéky a poškodzujú podnikových dlžníkov, Lagardeová uviedla, že banky sú v silnejšej pozícii, ako boli v období pred krízou v roku 2008. Aj napriek tomu však “nesmieme pripustiť sebauspokojenie,” povedala.

Limity modelu

Počas súčasného poklesu životných nákladov musia vlády dbať na to, aby bola akákoľvek fiškálna pomoc dočasná a zameraná na tých, ktorí ju najviac potrebujú, uviedla Lagardeová.

Členka Výkonnej rady Isabel Schnabelová medzitým pre nemecké rádio Deutschlandfunk Kultur povedala, že ECB sa snaží “dostať pod kontrolu dynamiku inflácie”, pričom hlavným nástrojom sú úrokové sadzby.

Zároveň uviedla, že ekonomické modely, ktoré ECB používa na prognózovanie rastu cien, majú v čase, keď sa mení geopolitická situácia a mechanizmus svetového obchodu, svoje limity.

“Nie je to tak, že by sme boli presvedčení, že každý predpoklad v modeli je dokonalý – neustále sa snažíme modely zlepšovať,” povedala Schnabelová. “Musíte však poznať aj ich limity.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

Európske banky zvyšujú objem obchodov s úvermi na mieru s cieľom znížiť riziko

Významné prevody rizika používané na odbremenenie od úverového rizika. Poradcovia a investori tvrdia, že aktivita SRT v 1. štvrťroku je nezvyčajne vysoká.

najnovšie