sobota, 18 mája, 2024

Vysokorýchlostný obchodník Simplex bol varovaný kvôli potenciálne zneužívanej stratégii obchodovania s opciami

The Wall Street Journal informoval, že Finra upozorňuje firmu, že “signalizácia” môže byť v rozpore s pravidlami trhu, čo ju núti stiahnuť sa z obchodovania s individuálnymi investormi.

Simplex, chicagská spoločnosť zaoberajúca sa vysokorýchlostným obchodovaním, sa stiahla z lukratívneho podnikania v oblasti spracovania príkazov individuálnych investorov na opcie po tom, ako dostala varovanie od regulačného orgánu na Wall Street v súvislosti s potenciálne zneužívajúcou obchodnou stratégiou.

Regulačný úrad pre finančný priemysel oznámil spoločnosti Simplex, že táto stratégia – ktorú obchodníci nazývajú “signalizácia” – zrejme porušuje trhové pravidlá, uviedli ľudia oboznámení so záležitosťou.

Signalizácia je spôsob, akým si obchodná firma môže monopolizovať tok opčných príkazov individuálnych investorov (tu) a zároveň vylúčiť konkurenčné firmy, ktoré by tiež mohli chcieť tieto príkazy vykonať. Je to v podstate spôsob, ako obísť pravidlá na amerických opčných trhoch, ktoré vyžadujú, aby sa všetky príkazy posielali na burzy, aby o ich vykonanie mohlo súťažiť viacero hráčov na trhu.

Niektoré opčné burzy uviedli, že signalizácia by mohla byť formou manipulácie s trhom. Vedenie spoločnosti Simplex sa domnieva, že firma neurobila nič nezákonné, uviedli títo ľudia.

Zachytením toku opčných príkazov jednotlivých investorov by si spoločnosť Simplex mohla ponechať všetky zisky z obchodovania s nimi a nerozdeľovať sa o výnosy s konkurenciou. Spoločnosť Simplex je tvorcom trhu s opciami, čo znamená, že obchoduje s opčnými kontraktmi počas celého dňa a zarába peniaze tým, že nakupuje za o niečo nižšiu cenu, než za akú predáva.

Pre tvorcov trhu je atraktívne plniť objednávky individuálnych investorov, pretože títo investori pravdepodobne nemajú lepšie znalosti o pohyboch cien ako samotní tvorcovia trhu. Drobní investori majú tiež tendenciu obchodovať s menej aktívnymi opčnými kontraktmi s veľkými spreadmi medzi nákupnou a predajnou cenou (tu), čo vytvára príležitosti na zisk pre tvorcov trhu.

Kontrola spoločnosti Simplex prichádza v čase, keď regulačné orgány skúmajú, ako maklérske spoločnosti a firmy zaoberajúce sa elektronickým obchodovaním spracúvajú obchody individuálnych investorov.

V polovici októbra spoločnosť Matrix Executions – firma prepojená so spoločnosťou Simplex, ktorá spracováva opčné príkazy pre retailové maklérske spoločnosti – podľa ľudí informovaných o tomto rozhodnutí nečakane oznámila maklérom, aby znížili objem príkazov, ktoré posielajú spoločnosti Matrix. Matrix niektorým maklérom povedal, aby znížili tok objednávok o 99 %, uviedli títo ľudia.

Z dokumentov vyplýva, že Matrix ešte v septembri spracovával opčné obchody pre maklérov, ako sú E*Trade, Tastytrade a Webull. Väčšinovým vlastníkom spoločnosti Matrix je spoločnosť Simplex.

Zástupcovia spoločností Matrix a Simplex sa odmietli vyjadriť.

Obchodníci s opciami uviedli, že si začiatkom tohto roka začali všímať, že niektorá firma alebo firmy sa zaoberajú niečím, čo sa javí ako signalizačná stratégia.

Obchodníci jedného veľkého tvorcu trhu s opciami uviedli, že si všimli vzorec, podľa ktorého sa maloobchodný pokyn zverejnil na burze opcií a takmer okamžite sa zrušil. Potom sa v priebehu približne dvoch milióntin sekundy zverejnil ďalší pokyn – identický s prvým, len s mierne odlišnými cenovými podmienkami. Potom, skôr než by mohla zareagovať iná firma, niekto by sa prihlásil a obchodoval by proti novej objednávke.

Obchodníci veľkého tvorcu trhu, ktorí sa o svoju analýzu podelili s denníkom The Wall Street Journal, uviedli, že tento vzorec sa opakoval až 15 000-krát denne a pretrvával celé mesiace. Dospeli k záveru, že konkurent sa zapojil do signalizačnej stratégie, pričom si odovzdával informácie medzi dvoma časťami toho istého podniku, ktoré by mali udržiavať vzťahy na princípe nezávislosti.

Opčné burzy zverejnili sériu varovaní pred "vopred dohodnutým obchodovaním" a "signalizáciou blížiacich sa príkazov".
Foto: Scott Olson/Getty Images cez The Wall Street Journal
Opčné burzy zverejnili sériu varovaní pred “vopred dohodnutým obchodovaním” a “signalizáciou blížiacich sa príkazov”.
Foto: Scott Olson/Getty Images cez The Wall Street Journal

Veľkí americkí tvorcovia trhu s opciami majú často tzv. veľkoobchodnú jednotku, ktorá prijíma príkazy pre maloobchodných maklérov a má regulačnú povinnosť usilovať sa o čo najlepšie realizácie pre klientov.

Prvý, rýchlo zrušený pokyn bol zrejme signálom z jednotky veľkoobchodníka, ktorý upozornil jej pridružené oddelenie tvorcov trhu, aby sa pripravilo na prichádzajúci pokyn.

Podľa obchodníkov s opciami sa o tomto modeli dozvedelo niekoľko tvorcov trhu a sťažovali sa burzám. Jeden z tvorcov trhu vyjadril obavy Komisii pre cenné papiere a burzy a Finre, rozrušený, pretože stratégia signalizácie ho stála peniaze a zdala sa byť nezákonná, uviedol jeden z týchto obchodníkov. Hovorkyňa SEC sa odmietla vyjadriť.

Hovorca Finra sa vo svojom vyhlásení priamo nezaoberal varovaním spoločnosti Simplex, ale zdôraznil dôležitosť pravidla regulátora o najlepšej realizácii.

“Vo svojej podstate pravidlo Finry vyžaduje, aby firmy smerovali príkazy zákazníkov na trhy s najvýhodnejšími podmienkami pre tieto príkazy, a táto hlavná zásada platí rovnako na trhoch s opciami ako na trhoch s akciami a pevnými výnosmi,” povedal.

Hoci je spoločnosť Simplex v porovnaní s tvorcami trhu, ako sú Citadel Securities a Susquehanna International Group LLP, malá, rýchlo rastie. Časť jej rastu pochádza z využívania platby za tok príkazov – praxe, pri ktorej vysokorýchlostní obchodníci platia maklérom za právo vykonávať príkazy malých investorov (tu). Podľa výskumnej spoločnosti Alphacution spoločnosť Simplex v júni na základe takýchto dohôd zobchodovala 16 miliónov opčných kontraktov, čo je viac ako 2 milióny v rovnakom mesiaci minulého roka.

Keďže sa obchodníci sťažovali na stratégiu signalizácie, opčné burzy zverejnili sériu varovaní pred “vopred dohodnutým obchodovaním” a “signalizáciou blížiacich sa príkazov”. Napríklad 27. júla spoločnosť Nasdaq vo svojom upozornení uviedla (tu), že by mohla vyšetrovať a viesť disciplinárne konanie v súvislosti s takýmito schémami. Podobné upozornenia nasledovali v auguste a septembri od spoločností BOX Options LLC, Cboe Global Markets Inc. a Miami International Holdings Inc. Nasdaq, BOX, Cboe a Miami International sa odmietli vyjadriť.

Obchodníci veľkého tvorcu trhu uviedli, že záhadný obchodný model sa zastavil v polovici októbra.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

FINRA uložila spoločnosti UBS Securities pokutu 2,5 milióna USD za 73 000 “nekrytých” predajov nakrátko

K porušeniam došlo v rokoch 2009 až 2018. Americký SEC nedávno uložil spoločnosti UBS Securities a 14 ďalším maklérom pokutu vo výške 125 miliónov USD.

Spoločnosť First Republic pozastavuje vyplácanie dividend z prioritných akcií

First Republic Bank v piatok uviedla, že pozastaví vyplácanie štvrťročných peňažných dividend z prioritných akcií.

najnovšie