streda, 17 apríla, 2024

USA ochránia vklady v bankách, aby zabránili kríze po krachu SVB

  • Opatrenia plne zabezpečia ochranu peňazí všetkých vkladateľov SVB, tvrdí USA
  • Fed vytvoril program na poskytovanie úverov proti zábezpeke založenej v nominálnej hodnote

Americké úrady sa v nedeľu snažili potlačiť obavy o zdravie finančného systému po krachu banky Silicon Valley a zaviedli novú poistku pre banky, ktorá je podľa predstaviteľov Federálneho rezervného systému dostatočne veľká na ochranu vkladov v krajine.

Ministerstvo financií, Federálny rezervný systém a Federálny úrad pre poistenie vkladov spoločne oznámili tieto snahy (tu), ktorých cieľom je posilniť dôveru v bankový systém po tom, ako zlyhanie SVB vyvolalo obavy z vedľajších účinkov. Obavy sa rozšírili v nedeľu, keď štátne regulačné orgány zatvorili newyorskú banku Signature Bank (tu).

Regulačné orgány rýchlo konali na viacerých frontoch, aby obmedzili potenciálne následky:

  • FDIC uviedol, že SVB vyrieši spôsobom, ktorý “plne ochráni všetkých vkladateľov”. Podobne budú odškodnení aj “všetci vkladatelia” spoločnosti Signature.
  • Fed tiež oznámil nový “program termínovaného financovania bánk”, ktorý ponúka bankám jednoročné úvery za jednoduchších podmienok, než aké zvyčajne poskytuje.
  • Fed tiež zmierňuje podmienky poskytovania úverov prostredníctvom svojho diskontného okna, hlavného nástroja priameho poskytovania úverov.

Vysokopostavený predstaviteľ ministerstva financií upozornil, že v podobnej situácii ako SVB a Signature sa zrejme nachádzajú aj ďalšie banky, a preto sa regulačné orgány zamerali predovšetkým na zabezpečenie toho, aby vkladatelia z radov podnikov a domácností dostali náhradu za svoje vklady. To môže pomôcť zabrániť ďalšiemu hromadnému vyberaniu vkladov z bánk, ktoré by mohlo zvýšiť riziko recesie v čase, keď Fed naďalej zvyšuje úrokové sadzby s cieľom obmedziť infláciu.

Pobočka First Republic Bank v New Yorku. Fotograf: Fotograf: Jeenah Moon/Bloomberg
Pobočka First Republic Bank v New Yorku. Fotograf: Fotograf: Jeenah Moon/Bloomberg

Kroky regulačných orgánov na posilnenie amerického finančného sektora viedli v pondelok na začiatku obchodovania v Ázii k rastu futures na americké akcie a štátne dlhopisy, zatiaľ čo investori na tieto kroky reagovali. Kontrakty na index S&P 500 vzrástli o 1,2 % od 10:02 v Tokiu. Akcie bánk sa minulý týždeň prepadli najviac od šoku z pandémie v marci 2020.

Americké regulačné orgány zdôraznili, že daňoví poplatníci nebudú znášať náklady na ochranu vkladov SVB a Signature, a predstavitelia ministerstva financií a Fedu odmietli myšlienku, že banky sú zachraňované – čo poukazuje na potenciálnu politickú citlivosť víkendových krokov. Regulačné orgány uviedli, že akcionári a niektorí držitelia nezabezpečených dlhov prídu o peniaze, zatiaľ čo manažment bol prepustený.

Prezident Joe Biden v nedeľu večer vo vyhlásení uviedol, že toto riešenie “chráni amerických zamestnancov a malé podniky a udržiava náš finančný systém v bezpečí”.

Pre Fed bude krach dvoch silných regionálnych bánk skúškou ich odhodlania pri rozhodovaní o ďalšom postupe v oblasti sadzieb. Predseda Jerome Powell ešte minulý týždeň otvoril dvere k opätovnému zvýšeniu sadzieb o 50 bázických bodov na zasadnutí Fedu 21. a 22. marca. Finančné ruiny však môžu zvýšiť latku pre takýto krok.

Náklady na sprísňovanie menovej politky

V širšom zmysle krach SVB ukázal náklady na najagresívnejšiu sprísňovaciu kampaň Fedu od začiatku 80. rokov. Veriteľ vložil peniaze do dlhodobejších dlhopisov, ktorých trhová hodnota klesla, keď výnosy prudko vzrástli. Náklady SVB na financovanie medzitým prudko vzrástli, kým Fed neustále zvyšoval svoju referenčnú sadzbu.

“Hoci Fed chce prísnejšími finančnými podmienkami obmedziť agregátny dopyt, nechce, aby k tomu dochádzalo nelineárnym spôsobom, ktorý sa môže rýchlo vymknúť spod kontroly,” napísal Michael Feroli, hlavný ekonóm americkej banky JPMorgan Chase & Co. v správe pre klientov. “Ak skutočne použili správny nástroj na riešenie rizík finančnej nákazy (to ukáže čas), potom môžu použiť aj správny nástroj na ďalšie riešenie inflačných rizík – vyššie úrokové sadzby.”

JPMorgan ponechala svoju prognózu zvýšenia sadzieb zo strany Fedu o štvrť percentuálneho bodu v marci.

Počas Powellovho dvojdňového svedectva pred Kongresom minulý týždeň SVB nepadla ani raz – čo hovorí o náhlosti krachu. Ide o druhé najväčšie zlyhanie americkej banky v histórii po banke Washington Mutual v roku 2008. Nasledovalo niekoľko frenetických dní, počas ktorých jej dlhoroční zákazníci z radov technologických startupov stiahli vklady.

Sídlo banky Silicon Valley v Santa Clare v Kalifornii. Fotograf: Philip Pacheco/Bloomberg
Sídlo banky Silicon Valley v Santa Clare v Kalifornii. Fotograf: Philip Pacheco/Bloomberg

Ministerka financií Janet Yellenová uviedla, že opatrenia prijaté v nedeľu ochránia “všetkých vkladateľov”, čím naznačila pomoc tým, ktorých účty presahujú typickú hranicu 250 000 USD pre poistenie FDIC.

Predstavitelia Fedu na brífingu uviedli, že ich nový nástroj bol použitý na základe núdzovej právomoci Fedu, ktorá umožňuje zavedenie rozsiahleho programu za “neobvyklých a naliehavých okolností”, čo si vyžaduje súhlas ministerstva financií. Rada guvernérov Fedu ho schválila jednomyseľne.

Ministerstvo financií “sprístupní až 25 mld. dolárov z Fondu na stabilizáciu výmenných kurzov ako zábezpeku” pre program financovania bánk, ale Fed neočakáva, že tieto prostriedky bude čerpať, uviedli predstavitelia.

V rámci nového programu, ktorý poskytuje pôžičky na obdobie do jedného roka, sa zábezpeka bude oceňovať v nominálnej hodnote alebo 100 centov za dolár. To znamená, že banky môžu získať väčšie úvery ako zvyčajne na cenné papiere, ktoré majú nižšiu hodnotu – napríklad štátne dlhopisy, ktorých hodnota klesla, keď Fed zvýšil úrokové sadzby.

Za normálnych okolností v rámci hlavného úverového programu Fedu, známeho ako diskontné okno, Fed zvyčajne požičiava peniaze s diskontom oproti aktívam poskytnutým ako kolaterál, čo je prax známa ako haircut. Fed uviedol, že na úvery v rámci diskontného okna, ktoré sú až 90-dňové, sa teraz budú vzťahovať rovnaké marže na kolaterál ako na novú linku bankového financovania.

Program núdzových úverov Fedu je “priznaním nielen systémového rizika, ale aj toho, že riziká sú také neobvyklé a naliehavé, že nevyužitie tejto likvidity by mohlo spôsobiť finančnú krízu,” povedal Peter Conti-Brown, docent na Wharton School na Pensylvánskej univerzite.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie