pondelok, 24 júna, 2024

JPMorgan tvrdí, že pôžičky od Fedu zabezpečia likviditu vo výške 2 biliónov USD

  • Program financovania Fedu má zvrátiť vplyv sprísňovania: JPM
  • Podľa stratégov najväčšie banky nástroj pravdepodobne nevyužijú

Podľa JPMorgan Chase & Co. môže program núdzových úverov Federálneho rezervného systému dodať do bankového systému USA až 2 bilióny USD a zmierniť tak krízu likvidity, informoval Bloomberg.

“Využitie programu termínovaného financovania bánk zo strany Fedu bude pravdepodobne veľké,” napísali v stredu v správe pre klientov stratégovia pod vedením Nikolaosa Panigirtzogloua v Londýne. Hoci je nepravdepodobné, že by program využili najväčšie banky, predpokladané maximálne využitie tohto nástroja sa blíži k 2 biliónom USD, čo je nominálna hodnota dlhopisov v držbe amerických bánk mimo piatich najväčších, uviedli.

Americké úrady vytvorili program začiatkom tohto mesiaca po krachu troch veriteľov s cieľom zabrániť výpredaju štátneho dlhu s cieľom získať finančné prostriedky. Dvojročné výnosy štátnych dlhopisov tento týždeň klesli o viac ako 60 bázických bodov v súvislosti so špekuláciami, že Fed budúci týždeň vynechá zvyšovanie úrokových sadzieb, keďže sa snaží stabilizovať bankový sektor.

Hoci v americkom bankovom systéme sú stále rezervy v hodnote 3 biliónov USD, značnú časť z nich držia najväčšie banky, napísali stratégovia JPMorgan. Slabšiu likviditu spôsobilo kvantitatívne sprísňovanie zo strany Fed-u a tiež zvyšovanie sadzieb, ktoré vyvolalo presun bankových vkladov do fondov peňažného trhu, uviedli.

Program termínovaného financovania bánk by mal byť schopný dodať do bankového systému dostatok prostriedkov na zníženie nedostatku rezerv a zvrátenie sprísňovania, ku ktorému došlo v uplynulom roku, napísali stratégovia JPMorgan.

Fed bude informovať o využívaní programu na agregovanej báze každý týždeň pri zverejňovaní údajov o svojej bilancii, uviedla centrálna banka vo svojom vyhlásení tento týždeň.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie