pondelok, 24 júna, 2024

Rastúci dolár škodí ostatným menám. Centrálne banky zasahujú.

The New York Times informoval, že zvyšovanie úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom znepokojuje svetové trhy a podnecuje ostatné centrálne banky, aby podporili svoje domáce meny.

Vlády na celom svete sa snažili stabilizovať svoje meny a brániť svoje ekonomiky pred rýchlym zvyšovaním úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému, ktoré naklonilo situáciu v prospech dolára. Ich úsilie poukazuje na vzájomnú prepojenosť globálneho finančného systému i na jeho zraniteľnosť.

Fed v tomto roku päťkrát zvýšil úrokové sadzby a očakáva sa, že pristúpi k ďalším krokom, vzhľadom na to, že inflácia v Spojených štátoch zostáva vysoká. Zvyšovanie sadzieb zvýšilo výnosy, ktoré sa ponúkajú investorom nakupujúcim americké aktíva, čo prilákalo peniaze do Ameriky a posilnilo dolár. Keďže americká ekonomika má v porovnaní so zvyškom sveta pevnejšie základy, investori, ktorí sa obávajú globálneho poklesu, tiež nalievajú peniaze do najväčšej svetovej ekonomiky, čo ešte viac posilňuje dolár.

V dôsledku toho sa meny ostatných krajín – ktoré sa navzájom oceňujú – oslabili, čo narušilo trhy v niektorých z najväčších ekonomík sveta, od Japonska a Číny až po Indiu a Veľkú Britániu.

Fed “posilňuje americký dolár, čím obmedzuje schopnosť ostatných svetových centrálnych bánk účinne stabilizovať svoje ekonomiky,” uviedla Seema Shah, hlavná globálna strategička spoločnosti Principal Asset Management.

Časť vplyvu krokov Fedu na ostatné regióny je ekonomická. Slabšia mena znamená, že dovoz potravín, energií a iných tovarov stojí krajinu viac. To zvyšuje domácu infláciu, poškodzuje domácnosti a môže prispieť ku globálnemu poklesu.

Prudký nárast hodnoty dolára tiež sťažil splácanie úverov zahraničným dlžníkom, ktorí majú dlhy v americkej mene. A keďže investori presúvali hotovosť z vlastných krajín do Spojených štátov, výnosy zahraničných štátnych dlhopisov, ktoré vyjadrujú náklady na pôžičky pre zahraničné vlády, sa zvýšili.

Investorov a tvorcov politík však trápi aj ďalší problém. Globálne trhy sú prepojené, ceny aktív na celom svete sú navzájom prepojené. A tak zvyšovanie amerických úrokových sadzieb vyvolalo prudké zmeny v globálnych menách, dlhopisoch a akciách, čo spôsobilo, že trhy reagovali náhle a súčasne.

Sídlo Čínskej ľudovej banky v Pekingu. Oficiálne Čína napriek miernemu znehodnocovaniu svojej meny zatiaľ priamo nezasiahla na jej ochranu; Zdroj: Tingshu Wang/Reuters
Sídlo Čínskej ľudovej banky v Pekingu. Oficiálne Čína napriek miernemu znehodnocovaniu svojej meny zatiaľ priamo nezasiahla na jej ochranu; Zdroj: Tingshu Wang/Reuters

“Fed tlačil finančné trhy jedným smerom veľmi rýchlo,” povedala Claudia Sahmová, zakladateľka spoločnosti Sahm Consulting a bývalá ekonómka Federálneho rezervného systému. “Trhy potrebujú čas, aby sa prispôsobili.”

Pre amerických politikov predstavujú ruiny na svetových finančných trhoch výzvu: inflácia je vysoká a potrebuje skrotiť, ale riešenie – prudké zvýšenie úrokových sadzieb – začína narúšať finančný systém natoľko, že niektorí analytici varujú, že by sa to mohlo zvrhnúť na záchvat vážnej nestability. Fed však neprejavil veľkú ochotu rýchlo zmeniť kurz. Očakáva sa, že budúci týždeň sadzby opäť zvýši a neskôr v tomto roku a v roku 2023 ich bude ďalej zvyšovať.

To viedlo mnohé centrálne banky k prijatiu opatrení na posilnenie hodnoty domácej meny. Centrálne banky držia rezervy zahraničných mien a dlhopisov, aby sa chránili pred náhlym alebo bolestivým poklesom hodnoty vlastnej meny. Tieto rezervy sa zvyčajne držia v hlavných medzinárodných menách, ako je americký dolár, britská libra a euro.

V tomto roku sa tieto rezervy znížili, pretože väčšina mien okrem dolára oslabila. Rezervy sa zmenšili aj preto, že krajiny predávali doláre na nákup vlastných mien, aby ich podporili. Klesli aj ceny dlhopisov, pretože rastúce úrokové sadzby znamenajú, že investori môžu nájsť vyššie výnosy inde.

Presné údaje sa získavajú ťažko a v jednotlivých krajinách sa líšia, takže je ťažké zistiť úplný rozsah vládnych intervencií na menových trhoch na celom svete.

V septembri japonská vláda vynaložila takmer 20 miliárd USD na nákup vlastnej meny >tu< a >tu<, aby zastavila jej rýchly pokles, čo bola jej prvá intervencia tohto druhu od roku 1998. Podľa analytikov táto akcia čiastočne znížila volatilitu na trhu, jej účinky však boli krátkodobé a mena naďalej klesala.

Minulý týždeň japonský jen klesol na najslabšiu úroveň voči doláru od roku 1990, pričom za celý rok sa prepadol o viac ako 23 %, než sa nakrátko prudko vrátil späť. To viedlo k špekuláciám obchodníkov, že vláda opäť intervenovala >tu<. Japonská vláda to oficiálne nepotvrdila.

Menové intervencie zverejnili Južná Kórea, Taiwan, Filipíny, Vietnam, Malajzia a Thajsko.

Indická centrálna banka od marca predáva svoje dolárové rezervy a spätne nakupuje rupie. Za rok do augusta nakúpila späť rupie v hodnote 43 miliárd USD. Jej mena klesla v tomto roku voči doláru približne o 10 %.

“Svetová ekonomika sa nachádza v oku novej búrky,” uviedol vo svojom poslednom mesačnom vyhlásení guvernér indickej rezervnej banky Shaktikanta Das >tu<.

Pred Bombajskou burzou cenných papierov v Bombaji, India. Rupia klesla tento rok voči doláru približne o 10 %; Zdroj: Rafiq Maqbool/Associated Press
Pred Bombajskou burzou cenných papierov v Bombaji, India. Rupia klesla tento rok voči doláru približne o 10 %; Zdroj: Rafiq Maqbool/Associated Press

Väčšine krajín, ktoré zasiahli v snahe zastaviť prepad svojich mien, sa podarilo len znížiť jeho tempo, povedal Brad Setser, vedúci pracovník Rady pre zahraničné vzťahy a bývalý poradca Bidenovej vlády. “Bolo veľmi ťažké zastaviť tlak, ktorý vytvoril Fed,” povedal Setser.

Oficiálne Čína napriek miernemu znehodnocovaniu svojej meny zatiaľ priamo nezasiahla na jej ochranu, a to jednak z dôvodu sily jüanu v porovnaní s ostatnými ázijskými menami, jednak preto, že vláda zaviedla politiku národnej banky, ktorej cieľom je podporiť hodnotu jüanu >tu<.

“Je trochu nejasné, čo sa tam deje,” povedal Issa zo spoločnosti TD Securities a poznamenal, že Čína umožňuje, aby hodnota jüanu voči doláru klesala viac ako zvyčajne >tu<. “Je čoraz ťažšie riadiť oslabenie meny voči takému silnému doláru.”

Zatiaľ čo mnohé krajiny využívali na intervencie hotovostné rezervy, niektoré predávali americké vládne dlhopisy. Keďže sa znižuje stav devízových rezerv, existuje riziko, že krajiny začnú agresívnejšie predávať štátne dlhopisy. Bankári uviedli, že Čína, Japonsko a India v posledných týždňoch predávali štátne dlhopisy, aby pomohli podporiť svoje meny.

Keď zahraniční investori v roku 2020 predávali štátne dlhopisy vo veľkých objemoch, ceny amerických štátnych dlhopisov sa rozkolísali spôsobom, ktorý investorov podnietil k rýchlemu zbaveniu sa vlastných držaných štátnych dlhopisov, pričom súbor vysoko zadlžených stávok založených na typických cenových modeloch nečakane oslabil. Kým zahraniční predstavitelia a hedžové fondy predávali štátne dlhopisy, normálne obchodovanie sa narušilo, čo prinútilo Fed nakupovať dlhopisy v obrovskom rozsahu, aby obnovil riadne fungovanie najdôležitejšieho trhu s dlhom na svete.

Otázkou pre Spojené štáty je, či sa im rastúci kurz dolára nevráti tým, že zníži dopyt po americkom štátnom dlhu – buď tým, že sa bude viac predávať, alebo tým, že na trhu so štátnymi dlhopismi bude menej kupujúcich. Už teraz je ťažšie ako zvyčajne nájsť kupcov pre americké dlhopisy a stiahnutie zahraničných vládnych investorov by mohlo túto situáciu ešte zhoršiť.

“Je to tu a teraz: Všetci sa obávajú devízových intervencií,” povedal George Goncalves, vedúci oddelenia americkej makro stratégie v japonskej banke MUFG.

Britský dlhopisový trh už zažil záchvat intenzívnej dysfunkcie, ktorý si vynútil dočasnú intervenciu Bank of England po návrhu vlády na zníženie výdavkov a daní, ktorý vystrašil investorov. Aj keď príčina rozpadu bola jednorazová, niektorí poukazovali na túto epizódu ako na znak toho, že podmienky sú napäté, aby sa zlomili pri prvom náznaku problémov >tu<.

A restaurant in Tokyo. The yen’s decline has been painful for Japan, making goods and services more expensive; Source: Noriko Hayashi for The New York Times
A restaurant in Tokyo. The yen’s decline has been painful for Japan, making goods and services more expensive; Source: Noriko Hayashi for The New York Times

Trhliny sa začali objavovať aj na iných dlhopisových trhoch. Južná Kórea v obave z úverovej krízy zdvojnásobila objem podnikových dlhopisov >tu<, ktoré je ochotná nakupovať prostredníctvom štátnych bánk.

Japonská centrálna banka je na rozdiel od väčšiny svojich globálnych partnerov naďalej odhodlaná udržiavať nízke sadzby, nakoľko sa snaží stimulovať infláciu. Túto politiku je však ťažké dodržiavať, keď Fed zvyšuje úrokové sadzby, čím zaťažuje svoju menu, ale zároveň zvyšuje výnosy japonských dlhopisov tým >tu<, že zvyšuje náklady na pôžičky.

Bank of Japan nedávno nakúpila viac vlastných štátnych dlhopisov, aby udržala výnosy svojich dlhopisov na nízkej úrovni. Nadmerne veľké vládne držby však znamenali, že niekedy uplynuli dni bez akéhokoľvek obchodovania so štátnym dlhom, čo je znakom krehkosti trhu.

Existuje aj ďalšie riziko. Hoci Japonsko je naďalej odhodlané držať úrokové sadzby na nízkej úrovni, aspoň zatiaľ, na trhu sa objavujú špekulácie, že by v budúcom roku mohlo začať umožňovať rast domácich výnosov, čím by odlákalo svojich domácich investorov od Spojených štátov. To by malo význam pre americké a svetové trhy, keďže japonskí investori boli v minulosti veľkým nákupcom štátnych dlhopisov.

“To, čo by mohlo na budúci rok skutočne spôsobiť problémy na trhoch s americkými štátnymi dlhopismi, je, ak Japonsko dovolí, aby sa jeho výnosy zvýšili,” povedal Greg Peters, investičný riaditeľ spoločnosti PGIM Fixed Income a bývalý poradca amerického ministerstva financií. “V takomto prostredí by ste videli skutočný predaj štátnych dlhopisov a nákup japonských štátnych dlhopisov.”

Organizácia Spojených národov vyzvala na väčšiu globálnu koordináciu centrálnych bánk, aby sa predišlo celosvetovým dôsledkom zvyšovania úrokových sadzieb. Domáce centrálne banky však nie sú zodpovedné za globálnu ekonomiku, ale len za svoju vlastnú.

Svetové finančné trhy budú pravdepodobne aj naďalej do konca roka nepokojné.

“Je veľa dôvodov na obavy,” povedal pán Goncalves.

Pozmámka Winky – Popis príčin tejto situácie, aj to čo sa bude diať sme popísali v preklade blogu: Strange Things II. Diel: Triffinova dilema a Dolárový mliečny kokteil >tu<, ktorý bol založený na práci: DD: Hyperinflácia prichádza – Finále hry o dolár >tu<

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

Turecko sprísňuje pravidlá devízových vkladov v rámci nového kroku na podporu líry

Turecká centrálna banka v piatok sprísnila predpisy, ktoré odrádzajú banky od držania cudzej meny, zatiaľ čo líra sa dostáva pod tlak.

najnovšie