streda, 24 júla, 2024

Analýza: UBS pohlcuje Credit Suisse a vrhá tieň na Švajčiarsko

UBS Group sa stáva jedinou globálnou bankou vo Švajčiarsku vďaka štátom podporovanej záchrane svojej menšej banky Credit Suisse, čo je riskantná stávka, ktorá zvyšuje závislosť švajčiarskej ekonomiky od jediného veriteľa, informoval Reuters.

Tento bezprecedentný krok (tu), ktorý bol oznámený v nedeľu neskoro večer v Zürichu, zavŕšil preteky regulačných orgánov s časom, aby zabránili zrúteniu svetových trhov. Švajčiarsko sa zaviazalo poskytnúť viac ako 160 miliárd frankov (173 miliárd USD) vo forme pôžičiek a záruk na podporu novej skupiny, čím sa chráni pred ďalšími rizikami ohrozujúcimi veriteľa.

Táto transakcia – prvá záchrana globálnej banky od finančnej krízy v roku 2008 – poskytuje UBS obrovský vplyv a zbavuje ju jej hlavného konkurenta. Zmení sa tým bankové prostredie vo Švajčiarsku, kde sú pobočky Credit Suisse a UBS roztrúsené všade, niekedy len niekoľko metrov od seba.

Obaja veritelia sú už desaťročia piliermi svetových financií. Tieto dve systémovo najvýznamnejšie banky v oblasti svetových financií majú v krajine, ktorej hospodárstvo je silne závislé od financií, aktíva v celkovej hodnote až 140 % švajčiarskeho hrubého domáceho produktu.

Po finančnom krachu v roku 2008 sa politici zaviazali, že už nikdy nebudú zachraňovať banky. Záchrana Credit Suisse, zorganizovaná z verejných peňazí, ukazuje pretrvávajúcu zraniteľnosť bánk a to, ako sa ich problémy môžu rýchlo odraziť na ich domovskej krajine.

Zároveň však odstraňuje konkurenta z Wall Street, keďže UBS plánuje zredukovať veľkú časť investičnej banky Credit Suisse.

“Za normálnych okolností by som povedal, že je to pre UBS absolútne fantastická dohoda,” povedal Johann Scholtz, akciový analytik spoločnosti Morningstar, ktorá sa zaoberá európskymi bankami v Amsterdame. “V súčasnom prostredí je to trochu komplikovanejšie, pretože na trhoch je všeobecne veľa neistoty.”

ZVRAT V OSUDOCH

Krátko po tomto vyhlásení centrálne banky vrátane Federálneho rezervného systému, Európskej centrálnej banky a Bank of Japan oznámili >tu<, že posilnia dolárové swapové linky, čím pomohli upokojiť investorov, ktorí boli otrasení otrasmi v bankovom sektore. Krach dvoch amerických bánk a prepad akcií Credit Suisse vyvolali na trhoch v uplynulom týždni šokové vlny.

UBS zaplatí za 167-ročnú Credit Suisse 3,2 miliardy USD a prevezme najmenej 5,4 miliardy USD strát z likvidácie jej portfólia derivátov a iných rizikových aktív. Trhová hodnota Credit Suisse bola v piatok na konci obchodovania približne 8 miliárd USD.

Držitelia dlhopisov Credit Suisse dodatočného kapitálu Tier 1 budú vyplatení a v kontroverznom kroku sa dostanú na druhé miesto po držiteľoch akcií, ktorí dostanú aspoň časť akcií UBS.

Pre banky to znamená radikálny zvrat osudu. Počas veľkého finančného krachu to bola UBS, a nie Credit Suisse, ktorá potrebovala štátnu podporu.

V uplynulom roku sa osudy týchto bánk výrazne rozišli. UBS dosiahla v roku 2022 zisk 7,6 miliardy USD, zatiaľ čo Credit Suisse stratila 7,9 miliardy USD. Akcie Credit Suisse sa oproti predchádzajúcemu roku prepadli o 74 %, zatiaľ čo akcie UBS sa relatívne nezmenili.

UBS sa stáva nesporným globálnym lídrom v správe peňazí pre bohatých, pričom vedúce postavenie UBS v Číne teraz dopĺňa sila Credit Suisse vo zvyšku Ázie, najrýchlejšie rastúceho regiónu. UBS si tiež ponechá klenot v korune Credit Suisse, domácu banku.

“V minulosti, keď sa diskutovalo o dohode medzi Credit Suisse a UBS, bola sporným bodom koncentrácia, najmä na domácom trhu,” povedal Scholtz zo spoločnosti Morningstar. “Je to zároveň najstabilnejšia časť podnikania, ktorá generuje pomerne veľa hotovosti. Ak UBS nebude musieť urobiť IPO, mohlo by pre ňu mať zmysel, aby si ju ponechala, je tu veľa synergií.”

UBS tiež vyradí veľkého konkurenta v oblasti obchodovania s cennými papiermi. UBS dosiahla príjmy vo výške 7,1 miliardy USD z nákupu a predaja akcií, mien a dlhopisov. Credit Suisse dosiahla v minulom roku približne 3,2 miliardy USD.

STÁLE ŠVAJČIARSKE

Zánik Credit Suisse bol ranou pre povesť švajčiarskeho bankovníctva a vyvolal šok vo svetových financiách.

Ministerka financií Karin Kellerová-Sutterová na tlačovej konferencii, na ktorej oznámila dohodu, obhajovala záchranu a povedala, že je to dobré pre majiteľov účtov Credit Suisse vrátane nej. Uviedla, že aj ona má v banke UBS svoje účty. Možnosť výberu banky sa čoskoro skončí.

“Toto riešenie má riziká,” pripustila a zľahčovala akékoľvek obavy týkajúce sa veľkosti novej banky, pričom tvrdila, že akákoľvek alternatíva riešenia problémov Credit Suisse predstavuje riziko “nenapraviteľných hospodárskych otrasov”.

Po jej pravici sediaci predseda predstavenstva UBS Colm Kelleher povedal, že nová skupina bude zbavená rizík, ako napríklad investičného bankovníctva, aby zodpovedala konzervatívnej kultúre UBS.

“Nová UBS zostane pevná ako skala,” povedal.

Predseda predstavenstva Credit Suisse Axel Lehmann bol naopak skleslý, keďže sa ukázalo, že jeho banka sa nedokáže spamätať zo série škandálov a strát (tu). Koncom minulého roka špekulácie, že banka skrachuje, prinútili klientov stiahnuť desiatky miliárd, čo spečatilo jej osud.

Nedeľu označil za “historický, smutný deň”.

Zamestnanci v centrále v Zürichu sa pripravujú na masívne prepúšťanie, pričom 10 000 pracovných miest môže byť ohrozených, uviedli v sobotu zdroje agentúry Reuters.

Napriek tomu to pre UBS nebude úplne jednoduché.

Banka čelí rizikám spojeným s dokončením transakcie, možným súdnym sporom a regulačné orgány môžu od veriteľa v budúcnosti požadovať viac kapitálu, uviedli analytici spoločnosti Jefferies.

Podľa nich bude manažment rozptýlený touto transakciou mnoho mesiacov, možno rokov.

“Zmeníme sa, ale nie až tak veľmi,” povedal výkonný riaditeľ UBS Ralph Hamers, ktorý povedie nový bankový gigant. “Stále budeme Švajčiari.”

SourceReuters

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie