pondelok, 30 januára, 2023

Európske toky zemného plynu z Ruska sa zvyšujú, sankcie nezasiahnu energetiku ani swift

  • Referenčné futures po štvrtkovom náraste klesli až o 28%
  • USA obhajujú rozhodnutie neuvaliť sankcie na ruský energetický sektor

Bloomberg informoval, že európske ceny zemného plynu zastavili rekordnú rally, keďže ruské toky na kontinent sa zvýšili a americké sankcie zamerané na Moskvu vynechali energetický sektor.

Referenčné futures klesli až o 28% po štyroch po sebe idúcich dňoch ziskov. Vo štvrtok vzrástli ceny až o 62%, čo je najviac od roku 2005, uprostred neistoty, ako by ruská invázia na Ukrajinu ovplyvnila dodávky.

Konflikt – najhoršia bezpečnostná kríza v Európe od konca druhej svetovej vojny – poukázal na krízu dodávok energie na kontinente, ktorá prebieha už mesiace v dôsledku nízkych zásob plynu. Rusko je najväčším dodávateľom plynu v Európe a poskytuje viac ako tretinu potrieb regiónu. Približne tretina z týchto zásielok prechádza cez Ukrajinu.

Rusko posilnilo toky cez Ukrajinu do takmer normálu; Zdroj: Bloomberg
Rusko posilnilo toky cez Ukrajinu do takmer normálu; Zdroj: Bloomberg

Energetické spoločnosti si objednávajú viac paliva na základe dlhodobých zmlúv s Gazprom PJSC. Je to preto, že obchody sú ocenené takým spôsobom, že ruský dovoz je teraz lacnejší ako spotový plyn obchodovaný v európskych uzloch. Vývoj nasledoval po mesiacoch obmedzeného ruského vývozu.

“Mesačné kontrakty Gazpromu boli po celý rok ‘mimo hodnoty'(OTM), čím sa vývoz udržal na nízkej úrovni,” uviedli analytici BCS Global Markets. “To sa včera zmenilo, keď ceny vyskočili a dopyt po ruskom plyne prudko vzrástol a v najbližších dňoch by mohol ďalej rásť.”.

Gazprom zopakoval, že tranzit plynu cez Ukrajinu prebieha normálne a tranzit sa zvyšuje v súlade so žiadosťami klientov. Zatiaľ čo ruské toky cez Ukrajinu sa vrátili k úrovniam dohodnutým v tranzitných zmluvách, kľúčový plynovod do Nemecka cez Poľsko nedoručuje do Európy žiadny plyn.

Najnovšie sankcie

Ukrajinský minister zahraničných vecí predtým povedal, že Kyjev bol zasiahnutý “hroznými” raketovými útokmi (tu), keď sa ruské jednotky tlačili bližšie k hlavnému mestu. Spojené štáty a Veľká Británia predstavili nové kolo sankcií zameraných na ochromenie ruskej ekonomiky.

Európska únia tiež podporila rozsiahly sankčný balík s cieľom obmedziť prístup Ruska do európskeho finančného sektora a obmedziť kľúčové technológie. Poznámka Winky – Nemecko však zablokovalo prerušenie spojenia so swift systémom, a iných ťažkých konsekvencií.

Bidenova administratíva však obhajovala svoje rozhodnutie neschváliť ruský energetický sektor ako cieľ, pričom jeden úradník uviedol, že sa zdráha narušiť oblasť, “kde má Rusko systémový význam v globálnej ekonomike”.

“Neurobíme nič, čo by spôsobilo neúmyselné narušenie toku energie, keďže globálne hospodárske oživenie stále prebieha,” povedal novinárom v Bielom dome zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť Daleep Singh.

Vývoz ruského plynu cez Ukrajinu vo štvrtok vyskočil takmer o 38 % a podľa údajov ukrajinského prevádzkovateľa siete sa v piatok zvýši približne o 24 %.

“Domnievame sa, že riziko obmedzenia dodávok ruského plynu pod jeho zmluvný záväzok je obmedzené, pokiaľ nedôjde k ďalšej podstatnej eskalácii krízy,” uviedli analytici JPMorgan Chased & Co Vincent Ayral a Javier Garrido.

Holandské futures na plyn, európska referenčná hodnota, sa do 9:49 v Amsterdame obchodovali o 27 % nižšie na úrovni 97,88 eura za megawatthodinu. Nemecké futures na elektrinu budúci mesiac sa obchodovali o 25% nižšie za 222 eur za megawatthodinu. Ceny uhlia klesli, zatiaľ čo uhlík išiel hore.

Financovanie obchodu

Konflikt vykazuje prvé známky potláčania obchodu s životne dôležitými surovinami, pretože peniaze, ktoré mažú tok všetkého od ropy po pšenicu, začínajú vysychať.

Niektoré európske banky začali zavádzať obmedzenia na financovanie obchodu s komoditami spojené s Ruskom a Ukrajinou, čím zvýšili tlak na obchodníkov, ktorí už aj tak hľadali dodatočné úvery a pripravovali sa na tvrdé západné sankcie voči Moskve.

“Európa už čelí veľkému protivetru zo svojho účtu za energiu,” uviedli analytici Citigroup. “Je jasné, že pohyb cien sa rýchlo presunie k prídelu dopytu od marginálneho spotrebiteľa; máme podozrenie, že nie sme ďaleko od toho, aby sme zistili, kto sú tí okrajoví spotrebitelia.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Poľsko si vybralo USA a Westinghouse pre prvú jadrovú elektráreň

Dohoda sa bude týkať prvých troch reaktorov: vysoký predstaviteľ USA. Rozhodnutie posilniť vzťahy medzi USA a Poľskom uprostred vojny na Ukrajine.

Prvý nemecký terminál na skvapalnený zemný plyn plánuje rozšírenie o potrubia NS2

Kapacity FSRU sú už plne rezervované na roky dopredu. Projekt využíva jedno potrubie Nord Stream a plánuje aj Nord Stream 2.

najnovšie