sobota, 24 februára, 2024

Ropa sa tlačí vyššie kvôli hrozbe pre ruské toky

  • Moskva sa vyhla energetickým sankciám a zakázu swiftu
  • Futures na WTI vzrástli približne o 3 % po tom, ako vo štvrtok vystrelili nad 100 USD

Bloomberg informoval, že ropa v ázijskom obchodovaní vzrástla pre obavy, že finančné sankcie voči Rusku môžu obmedziť globálne dodávateľské reťazce palív po divokom obchodovaní, v ktorom ceny vzrástli o viac ako 9% predtým, ako sa vzdali ziskov.

Ropa Brent sa vo štvrtkovom dramatickom obchodovaní vyšplhala okolo 3 % po tom, ako sa v jednom momente dostala nad 105 USD za barel. Futures vyrovnali väčšinu tohto pokroku, keď americký prezident Joe Biden dal jasne najavo, že západné mocnosti nie sú ochotné obetovať svoje vlastné ekonomiky, aby penalizovali Moskvu za jej inváziu na Ukrajinu.

Divoká jazda

Prudké zmeny cien ropy po ruskom útoku; Zdroj: Bloomberg
Prudké zmeny cien ropy po ruskom útoku; Zdroj: Bloomberg

USA uvalili na Rusko najprísnejšie sankcie, zatiaľ čo jeho tanky a vojaci sa priblížili k ukrajinskému hlavnému mestu. Uviedli, že obmedzenia na zúčtovanie meny budú zahŕňať financovanie prevodom výnosov z budúcich platieb za energiu, ktoré sú pre Moskvu kľúčovým zdrojom príjmov. Biden tiež povedal, že Rusko nebude vylúčené z medzinárodnej bankovej siete Swift, pretože Európa je proti tomu, ale niektorí európski veritelia napriek tomu znižujú expozíciu voči Ukrajine a Rusku v hrozbe pre úverové linky nevyhnutné pre obchod (tu).

“Počiatočné obavy, že ropa by sa dostala do akýchkoľvek sankcií voči Rusku, sa zmiernili, čo viedlo k tomu, že ceny sa stiahli zo včerajšej rally,” povedal Daniel Hynes, hlavný komoditný stratég spoločnosti Australia & New Zealand Banking Group Ltd. “Avšak strmé zľavy ponúkané pre ruskú ropu stále nedostávajú ponuky. To naznačuje, že stále môžu existovať určité problémy s dodávkami, ak banky nedokážu uľahčiť obchod v krátkodobom horizonte.”

Ceny

  • Cena americkej ropy WTI s dodávkou v apríli o 11:39 Singapúrskeho času stúpla o 2,9 % na 95,46 USD po tom, čo sa vo štvrtok usadila o 0,8% vyššie.
  • Budúco-mesačné futures vzrástli za celý týždeň o 4,8 %.
  • Aprílová cena brentu stúpla o 2,7 % na 101,77 USD za barel po tom, ako v predchádzajúcom obchodovaní uzavrela na úrovni 2,3 %, keď dosiahla 105,79 USD/barel, čo bolo najviac od 8. augusta 2014.

Ruská invázia na Ukrajinu vystrašila globálny trh s ropou, ktorý bol už teraz nebezpečne napätý kvôli neschopnosti dodávok držať krok s oživením dopytu z pandémie. Biden uviedol, že USA spolupracujú s ďalšími veľkými krajinami na koordinovanom uvoľnení rezerv. Každý takýto predaj by však musel byť veľmi veľký, aby mal významný vplyv na ceny.

Japonsko a Austrália naznačili, že by mohli byť súčasťou uvoľnenia medzinárodných rezerv, ale Čína uviedla, že nemá v úmysle okamžite zasiahnuť na trhoch s ropou. Hovorca Pekingu uviedol, že takýto krok zváži až vtedy, keď sa geopolitická situácia stabilizuje (tu).

Zásoby ropy v Cushingu v Oklahome pokračovali v poklese a klesli na najnižšiu úroveň od septembra 2018, ukázali údaje zverejnené vo štvrtok. Zásoby v centre sa rýchlo blížia ku kritickým úrovniam a mohli by pripraviť pôdu pre ďalšie zvyšovanie futures, pretože je to miesto dodania pre referenčný kontrakt v USA.

Existuje riziko, že ropa stúpne na 125 dolárov za barel, ak bude potrebné zničiť dopyt, aby sa vyvážila situácia na trhu, uviedla Goldman Sachs Group. Nedávna rally ohrozuje vyhliadky na jadrovú dohodu s Iránom (tu), ktorá by zvýšila globálne dodávky, pretože výrobca má prístup k vyšším peňažným tokom z rekordne vysokých predajov do Číny, uviedli analytici vrátane Jeffreyho Currieho.

Ropa Brent je stále hlboko v backwardácii, čo poukazuje na nervozitu investorov v súvislosti s napätou situáciou v oblasti dodávok. Cena americkej ropy WTI s rýchlym rastom na úrovni 3,58 USD za barel v porovnaní s 1,82 USD pred dvoma týždňami. Zľava WTI na brent je zatiaľ v blízkosti rekordu z apríla 2020, čo môže motivovať obchodníkov, aby preskúmali arbitrážne príležitosti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Rusko oznámilo, že v marci znížilo ťažbu ropy o 700 000 barelov denne

Vláda sa zaviazala znížiť objem výroby o 500 000 barelov. Údaje ministerstva energetiky sa nezhodujú s vývozom po mori, prevádzkou rafinérií.

OPEC+ šokujúco znížil objem produkcie o milión barelov denne

Nečakaný krok pred pondelkovým zasadnutím ministrov. Celkový objem záväzkov OPEC+ na zníženie spotreby je teraz 3,66 milióna barelov denne.

najnovšie