pondelok, 30 januára, 2023

Ropa strieľa na 130 dolárov popri šanci na zákaz ruskej ropy

  • USA zvažujú zákaz dovozu z Ruska bez Európy
  • Cena ropy Brent vzrástla o 18% na otvorenom trhu predtým, ako znížila polovicu týchto ziskov

Ropa prudko vzrástla v Ázii – vyskočila až o 18% na začiatku obchodovania – po správach, že USA diskutovali o zákaze dovozu ruskej ropy, ktoré vyvolali šokové vlny cez už aj tak zvýjajúci sa trh, uviedol Bloomberg.

Brent rýchlo znížil približne polovicu týchto ziskov, aby sa obchodoval v blízkosti 130 dolárov za barel, čo je úroveň, ktorá stále zhoršuje obavy z veľkého inflačného šoku pre globálnu ekonomiku. Bidenova administratíva zvažuje (tu), či zakáže dovoz ruskej ropy do USA bez účasti spojencov v Európe, aspoň spočiatku, podľa dvoch ľudí oboznámených s touto záležitosťou.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken cez víkend pre televíziu NBC povedal, že Biely dom vedie “veľmi aktívne diskusie” so svojimi európskymi spojencami o zákaze (tu), na sprísnenie ekonomického tlaku na prezidenta Vladimira Putina. USA doteraz odolávali obmedzeniam na dovoz ruskej ropy kvôli obavám z vplyvu rastúcich cien na spotrebiteľov (tu), ale väčšina kupujúcich ju odmieta kupovať, čo viedlo k embargu vo všetkom zmysle okrem názvu (tu).

Dramatický štart

Ropa vystrelila po informáciách o možnom embragu zo strany USA; Zdroj: Bloomberg
Ropa vystrelila po informáciách o možnom embragu zo strany USA; Zdroj: Ice cez Bloomberg

Cena ropy Brent sa v pondelok obchodovala v rozmedzí 16,34 USD za barel, čo je najrozsiahlejšia zaznamenaná, ale krátka extrémna volatilita, keď West Texas Intermediate v roku 2020 klesol pod nulu, keď sa trh prispôsoboval možnosti, že približne 8% svetového dovozu ropy bude chýbať dlhšie. JPMorgan Chase & Co. uviedla, že globálna referenčná hodnota by mohla ukončiť rok na úrovni 185 USD za barel, ak bude ruská ponuka naďalej narušená, zatiaľ čo jeden hedžový fond uviedol, že 200 USD je možné tiež (tu).

Šok z rastúcich cien ropy a iných komodít sa prehnal trhmi a vyvolal poplach v centrálnych bankách. Rupia patrila medzi najväčších porazených z mien v Ázii pre obavy, že Reserve Bank of India bude musieť zvýšiť svoju prognózu inflácie, ale má malý priestor na sprísnenie menovej politiky (tu).

“Máme pred sebou veľa zvratov a obratov,” povedal Mike Müller, šéf Vitol Group pre Áziu, v nedeľu v podcaste (tu), ktorý produkoval dubajský konzultant a vydavateľ Gulf Intelligence. “Aj keď si myslím, že svet už oceňuje skutočnosť, že na západnej pologuli bude neschopnosť prijať vážne množstvo ruskej ropy, nemyslím si, že sme ešte všetko ocenili,” dodal.

Výkyvy ropy Brent zatienili tie, ktoré postihli globálnu finančnú krízu v roku 2008 a pokles dopytu vyvolaný pandémiou koronavírusu. Obchodníci, prepravcovia, poisťovatelia a banky sú čoraz opatrnejší pri prijímaní alebo financovaní nákupov ruských barelov, zatiaľ čo sa snažia zorientovať vo finančných sankciách.

V súčasnosti prebieha úsilie o zvýšenie ponuky. Dvaja vysokopostavení americkí predstavitelia sa stretli s členmi vlády venezuelského prezidenta Nicolása Madura v Caracase, aby diskutovali o globálnych dodávkach ropy a väzbách krajiny na Rusko. Irán medzitým dosiahol pokrok smerom k dohode so svetovými mocnosťami o svojom jadrovom programe (tu), čo by mohlo pripraviť pôdu pre zrušenie sankcií na teheránsku ropu do tretieho štvrťroka.

V znepokojujúcejších správach pre dodávky však producent OPEC Líbya uviedla, že jej produkcia ropy klesla pod 1 milión barelov denne kvôli domácej politickej kríze.

Backwardácia ropy Brent, trhová štruktúra, kde sú skoré barely drahšie ako neskoršie, vzrástla na 5,64 USD za barel, čo poukazuje na rastúcu obavu z krátkodobých dodávok. V piatok to bolo 3,77 USD.

WTI pokračuje v raste. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken signalizoval Bidenovej administratíve a jej spojencom, že diskutujú o embargu na ruskú ropu, čo by mohlo ohroziť už aj tak vyhrievaný trh s ropou, ktorý by ešte viac volatilný. Bloomberg Daybreak: Ázia
WTI pokračuje v raste. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken signalizoval Bidenovej administratíve a jej spojencom, že diskutujú o embargu na ruskú ropu, čo by mohlo ohroziť už aj tak vyhrievaný trh s ropou, ktorý by ešte viac volatilný. Bloomberg Daybreak: Ázia

Saudská Arábia zvýšila ceny svojich hlavných ropných zmesí pre všetky regióny po náraste ropných futures (tu), čo zvýšilo náklady rafinérií, ktoré môžu byť nútené znížiť sadzby spracovania, ak by sa ziskové marže znížili. Kráľovstvo zvýšilo ceny svojej ropy Arab Light pre dodávky do Ázie na budúci mesiac na 4,95 USD za barel nad referenčnou hodnotou, ktorú používa. To je najväčšie zväčšnie od roku 2000.

Medzinárodný menový fond (MMF) cez víkend varoval, že vojna, ako aj následné sankcie uvalené na Rusko, budú mať “vážny vplyv” na globálnu ekonomiku. “Zatiaľ čo situácia zostáva veľmi plynulá a výhľad je predmetom mimoriadnej neistoty, ekonomické dôsledky sú už teraz veľmi vážne,” uviedol veriteľ so sídlom vo Washingtone.

“S nárastom geopolitického napätia, neistoty a úzkosti by bolo dosť ťažké presne odhadnúť vrchol tejto rally,” povedal John Driscoll, zakladateľ JTD Energy Services v Singapure. “Počas finančnej krízy v rokoch 2008-2009 sa po deštrukcii dopytu pohybovala okolo 150 dolárov za barel,” ale tento nárast je poháňaný ponukou a môže poslať ceny nad túto úroveň, povedal.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Kazaks z ECB hovorí, že teraz nie je možné určiť vrchol sadzieb

Úrokové kroky sa môžu zmenšiť, ak budú doplnené inými opatreniami. Kazaks hovorí, že prvý štvrťrok by bol vhodným časom na spustenie QT.

Lagardeová hovorí, že ECB musí zabezpečiť, aby inflácia dosiahla 2 %

Prezidentka ECB tvrdí, že inflácia v eurozóne je príliš vysoká. Lagardeová hovorí v rozhovore pre lotyšský denník Delfi Bizness.

najnovšie