piatok, 7 októbra, 2022

Nemecko brzdí úsilie EÚ o rozšírenie obmedzení SWIFTu pre Rusko

  • Berlín a ďalší sú proti opatreniam týkajúcim sa ropy a prístavov
  • V reakcii na ruské útoky hrozí vytvorenie rozkolu

Nemecko sa stalo hlavnou prekážkou rozšírenia sankcií Európskej únie voči Rusku tým, že sa zameralo na najväčšiu banku v krajine a jej energetický sektor, informoval Bloomberg.

Berlín je vedúcou mocnosťou, ktorá odoláva snahám o pridanie Sberbank PJSC na zoznam ruských finančných inštitúcií odrezaných od SWIFT – systému bankových správ, ktorý stojí za veľkou časťou globálneho obchodu – podľa viacerých diplomatov oboznámených s touto záležitosťou a dokumentmi, ktoré videl Bloomberg.

Sberbank, ktorá vlastní približne polovicu ruských retailových vkladov, bola vylúčená z pôvodného zoznamu bánk (tu), ktoré boli odstránené zo systému SWIFT v rámci rozhodnutia chrániť transakcie súvisiace s energiou, ale výzvy na posilnenie sankcií zo strany členských štátov v strednej a východnej Európe vzrástli, pretože Rusko zintenzívňuje útoky na Ukrajinu.

Z dokumentov vyplýva, že Nemecko opakovane vyzývalo na opatrnosť v súvislosti s týmto krokom počas diplomatických stretnutí, ktoré sa uskutočnili v posledných dňoch, a to aj medzi ministrami. Kancelár Olaf Scholz tiež verejne vystúpil a vyzval na obmedzenie sankcií, ktoré by mohli mať vplyv na energetiku.

Tento týždeň povedal, že je proti prerušeniu dodávok z Ruska (tu), pričom dodávky ropy a plynu označil za “zásadne významné” pre európsku ekonomiku a dal jasne najavo, že pokračujúci dovoz energie je “vedomím rozhodnutím”.

Podiel ruského zemného plynu importovaného z Ruska za rok 2020; Zdroj: Eurostat cez Bloomberg
Podiel ruského zemného plynu importovaného z Ruska za rok 2020; Zdroj: Eurostat cez Bloomberg

Postoj Nemecka riskuje, že vytvorí rozkol v kľúčovom aspekte úsilia spojencov potrestať Kremeľ za jeho vojnu proti Ukrajine. Americký prezident Joe Biden v utorok oznámil, že USA zakážu dovoz ruských fosílnych palív vrátane ropy (tu), čo je krok, ktorý čiastočne zodpovedá kroku Spojeného kráľovstva (tu).

Po prekvapujúcom prísľube Nemecka dodávať zbrane Ukrajine a urýchľovať výdavky na obranu si krajina opäť vyslúžila kritiku (tu), pretože sa snaží chrániť svoju ekonomiku, ktorá sa spolieha na Rusko s viac ako polovicou svojich dodávok plynu a viac ako tretinou svojej ropy.

“Nemecko urobilo hrdinský skutok? Nie, robíte príliš málo,” napísal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v komentári pre denník Welt (tu).

Nemeckí predstavitelia si uvedomujú, že tlak na cielené dodávky energie by sa mohol zvýšiť, ale sú opatrní, pokiaľ ide o eskaláciu napätia v súčasnosti a vidia túto pozíciu podporovanú inými členskými štátmi, podľa ľudí oboznámených s myslením vlády.

Minister financií Christian Lindner uviedol, že prebiehajú diskusie o dodatočných finančných sankciách a nič nemožno vylúčiť.

Jeden z diplomatov EÚ povedal, že ďalšie významné západoeurópske vlády, vrátane Talianska, sa prikláňajú ku kroku so SWIFTom, ak by existovala jednotná pozícia. Toto opatrenie podporujú aj vysokopostavení predstavitelia EÚ, uviedol jeden z nich.

Ďalší úradník uviedol, že technické práce na Sberbanke a SWIFTe pokračujú. Gazprombank je ďalším subjektom, ktorý bol doteraz oslobodený od tohto opatrenia.

Sberbank a VTB majú dokopy viac ako 50% všetkého ruského bankového majetku; Zdroj: Banki.ru cez Bloomberg Intelligence
Sberbank a VTB majú dokopy viac ako 50% všetkého ruského bankového majetku; Zdroj: Banki.ru cez Bloomberg Intelligence

Nemecko tiež vyjadrilo obavy v súvislosti s pokročilými návrhmi na obmedzenie prístupu do prístavov s argumentom, že toto opatrenie by mohlo zasiahnuť obchod s tovarom, ktorý nebol sankcionovaný, uviedli diplomati EÚ a jeden z dokumentov.

Nemecko a ďalšie krajiny sú tiež proti tomu, aby EÚ nasledovala USA a Spojené kráľovstvo v zákaze dovozu ropy z Ruska. Európske krajiny sa viac spoliehajú na ruské palivá ako USA a vlády sú znepokojené vplyvom na podniky a spotrebiteľov, ktorí už teraz zaostávajú za rastúcimi cenami.

Ropa v stredu pokračovala v raste nad 126 dolárov za barel (tu). Futures v New Yorku vzrástli o viac ako 35% od invázie na Ukrajinu. Rusko je podľa Európskej komisie zdrojom viac ako štvrtiny dovozu ropy do Európy (tu).

V rámci stratégie na odstavenie kontinentu od ruskej energie exekutíva EÚ poznamenala (tu), že existuje viac potenciálnych alternatív pre dodávky ropy a uhlia ako pre plyn, kde Rusko poskytuje viac ako 40% celkovej spotreby EÚ. Pre Nemecko je situácia ešte extrémnejšia.

Nemecko získava takmer dve tretiny svojho zemného plynu z Ruska; Zdroj: Eurostat cez Bloomberg
Nemecko získava takmer dve tretiny svojho zemného plynu z Ruska; Zdroj: Eurostat cez Bloomberg

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire tento týždeň poznamenal, že pôvodné rozhodnutie vylúčiť niektoré ruské banky zo systému SWIFT bolo odsúhlasené všetkými 27 členskými štátmi EÚ, berúc do úvahy rôzne úrovne závislosti od ruského plynu.

Francúzsko ako súčasný držiteľ predsedníctva EÚ koná ako sprostredkovateľ a verejne nezaujalo stanovisko.

Zatiaľ čo Sberbank a ruská centrálna banka boli spočiatku ušetrené, “všetky možnosti sú na stole,” povedal tento týždeň pre televíznu stanicu BFM TV. “Všetky rozhodnutia sú účinné, ak sa prijímajú v európskej jednote.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Putin žiada rubľovú platbu za plyn, eskaluje energetický boj

Rusko je pripravené zadržať dodávky, nechce eurá ani doláre. Ceny plynu v Európe po správach vzrástli o viac ako 30 %.

Obchodníci s akciami sa pripravujú na chaotické opätovné otvorenie ruského trhu

Cudzinci majú zakázané predávať, predaj nakrátko je zakázaný. Skrátené štvorhodinové obchodovanie bude pre 33 spoločností.

najnovšie