utorok, 5 decembra, 2023

Putin žiada rubľovú platbu za plyn, eskaluje energetický boj

  • Rusko je pripravené zadržať dodávky, nechce eurá ani doláre
  • Ceny plynu v Európe po správach vzrástli o viac ako 30 %

Rusko plánuje požadovať platby v rubľoch za nákup zemného plynu od európskych krajín, čím prehĺbi svoju patovú situáciu so Západom a potenciálne zhorší najhoršiu energetickú krízu v Európe od 70. rokov 20. storočia.

Ceny plynu vzrástli o viac ako 30% po tom, čo prezident Vladimír Putin nariadil centrálnej banke, aby vyvinula mechanizmus na platby rubľom za zemný plyn do týždňa, na stretnutí so svojou vládou.

Putinov krok ukázal rastúcu ochotu oboch strán využívať ruské dodávky energie ako zbraň v boji medzi Moskvou a Západom o vojnu na Ukrajine. Špecifiká novej dohody neboli bezprostredne jasné, ale tým, že požaduje platby v rubľoch, Putin v podstate núti európske spoločnosti, aby priamo podporovali jeho menu po tom, čo bola poslaná do voľného pádu sankciami uvalenými na ruskú ekonomiku. Rubeľ v stredu voči doláru posilnil o 7 %, čím znížil svoje straty v tomto roku na 23 %.

Nemecko, najväčší nákupca ruského plynu (tu), uviedlo, že oznámenie o platbách rubľa je porušením zmlúv a krajina bude hovoriť so svojimi európskymi partnermi o tom, ako reagovať, uviedol minister hospodárstva Robert Habeck. Taliansko, druhý najväčší zákazník Gazpromu PJSC, ruského štátneho exportného monopolu, uviedlo, že nie je naklonené platiť za ruský plyn v rubľoch, pretože by to mohlo pomôcť Putinovi oslabiť európsky sankčný režim.

“Môj názor je, že zaplatíme v eurách, pretože platenie v rubľoch by bolo spôsobom, ako sa vyhnúť sankciám, takže si myslím, že naďalej platíme v eurách,” povedal ekonomický poradca premiéra Maria Draghiho Francesco Giavazzi na fóre Bloomberg Capital Market Forum v Miláne.

Pre verejné služby, ktoré nakupujú plyn od Gazpromu, by požiadavka platiť v rubľoch mohla viesť k sporom a rokovaniam o zmluvách, čo by mohlo narušiť plynulé dodávky plynu do regiónu. Európa získava približne 40 % plynu z Ruska a už túto zimu zápasí s dopadmi rekordných cien. Nemeckí energetickí giganti Uniper SE a RWE AG to odmietli komentovať, rovnako ako talianska spoločnosť Eni SpA.

“Ak Gazprom odmietne dodať plyn, keď kupujúci zaplatia svoje faktúry v pôvodnej zmluvnej mene, zvyčajne v eurách, kupujúci môžu predložiť prípad na arbitráž,” povedal Anise Ganbold, analytik spoločnosti Aurora Energy Research.

Európska referenčná hodnota plynu vzrástla až o 34% po Putinovej požiadavke, vyšplhala sa až na 132,74 eura za megawatthodinu a znovu vyvolala divokú rally cien. Opatrenie, ktoré sa vzťahuje na krajiny považované za “nepriateľské”, zahŕňa USA, Veľkú Britániu a všetkých členov Európskej únie.

“Rozhodol som sa prejsť na platby v rubľoch za naše dodávky zemného plynu do takzvaných nepriateľských štátov,” povedal Putin v stredu.

“Nepriateľské” štáty predstavovali približne 70% príjmov Gazpromu z vývozu v roku 2021 vo výške približne 69 miliárd dolárov, uviedol Dmitrij Polevoy, ekonóm spoločnosti Locko Invest so sídlom v Moskve. Akékoľvek zmeny platobných postupov by mohli “dočasne ovplyvniť” objem vývozu plynu z Ruska, povedal.

Rusko musí prestať používať “kompromitované meny” pri transakciách so zemným plynom ako odvetu za americké a európske sankcie, povedal Putin podľa prepisu zverejneného na webovej stránke Kremľa. “Je celkom jasné, že nemá zmysel dodávať náš tovar do Európskej únie, do USA a prijímať platby v dolároch, eurách, iných menách,” povedal.

Do týždňa

Približne 58 % hrubého predaja plynu Gazpromu v zahraničí bolo v treťom štvrťroku minulého roka v eurách, podľa najnovšieho prospektu dlhopisov výrobcu. Ďalších 39% bolo v amerických dolároch. Tlačové oddelenie Gazpromu odmietlo komentovať, či jeho dlhodobé dohody o dodávkach umožňujú prechod na platby rubľom.

“Gazprom bude musieť požiadať kupujúcich, aby súhlasili so zmenou platobných podmienok v zmluvách,” povedal Trevor Sikorski, vedúci oddelenia zemného plynu, uhlia a uhlíka v spoločnosti Energy Aspects Ltd. “Znovu otvára zmluvy a kupujúci by mohli požiadať napríklad o kratšie podmienky.”

OMV AG uviedla, že jej zmluvy o dodávkach zemného plynu s Ruskom nestanovujú platby v rubľoch a rakúska energetická spoločnosť bude naďalej platiť v eurách až do zmeny zmluvy, povedal Alfred Stern, generálny riaditeľ, v rozhovore pre rakúsku televíziu Puls 24.

Rusko začiatkom tohto mesiaca oznámilo zoznam 48 štátov, ktoré sú považované za nepriateľské (tu). Zahŕňali USA, Japonsko, všetky členské štáty Európskej únie, Švajčiarsko a Nórsko. Výsledkom je, že väčšina ruského vývozu plynu teraz smeruje do “nepriateľských” krajín.

Putin nariadil svojej vláde, aby nariadila Gazpromu, aby začal pracovať na potrebných zmenách súčasných zmlúv, a dodal, že neexistuje žiadny plán na zmenu cenových vzorcov – iba meny platieb.

“Chcem zdôrazniť, že Rusko bude určite pokračovať v dodávkach zemného plynu v súlade s objemami a cenami a cenovými mechanizmami stanovenými v existujúcich zmluvách,” povedal Putin.

Pre niektorých kupujúcich by mohol byť prechod na rubeľ uskutočniteľný.

“To nie je žiadne nebezpečenstvo pre dodávky, skontrolovali sme, v Bulharsku je protistrana, ktorá môže realizovať transakciu v rubľoch,” povedal štátny distribútor Bulgargaz EAD a klient Gazpromu. “Očakávame všetky druhy akcií na pokraji neobvyklých, ale tento scenár bol prediskutovaný, takže neexistuje žiadne riziko pre platby podľa existujúcej zmluvy.”

Počas prvých 15 marcových dní Gazprom vyviezol v priemere 500 miliónov kubických metrov denne do krajín mimo bývalého Sovietskeho zväzu (tu), vrátane krajín EÚ, Číny a Turecka. Z celkového počtu tokov do Európy bolo v priemere 384 miliónov metrov kubických denne, ukázali údaje výrobcu.

“Myslím, že platba v rubľoch by mohla byť možná, ak by európska banka mohla získať spoluprácu s ruskou, neschválenou bankou, ale to by mohlo byť nepríjemné,” povedal Jonathan Stern, výskumný pracovník Oxfordského inštitútu pre energetické štúdie.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Jadrová inflácia v eurozóne dosahuje rekordné hodnoty, čo podporuje dôvody na zvýšenie sadzieb ECB

Spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 6,9 %, jadrová inflácia o 5,7 %. Tvorcovia sadzieb ECB sa zamerali na základné cenové trendy.

OPEC+ šokujúco znížil objem produkcie o milión barelov denne

Nečakaný krok pred pondelkovým zasadnutím ministrov. Celkový objem záväzkov OPEC+ na zníženie spotreby je teraz 3,66 milióna barelov denne.

najnovšie