sobota, 18 mája, 2024

Lagardová z ECB bagatelizuje obavy zo stagflácie eurozóny

  • Ruská vojna na Ukrajine bude mať “dôsledky” pre rast
  • Fiškálna pomoc pre rast energetiky by mala byť cielená, hovorí Lagardeová

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová bagatelizovala obavy zo stagflácie eurozóny napriek tomu, že ruská invázia na Ukrajinu začala zaťažovať ekonomiku a zároveň ďalej podnecovala už aj tak rekordné zisky spotrebiteľských cien, informoval Bloomberg.

Vojna bude mať “dôsledky” pre rast, zatiaľ čo inflácia sa zrýchľuje a dôvera je poškodená, povedala Lagardeová na pondelňajšej konferencii v Paríži. Pre centrálne banky je ťažké udržať cenovú stabilitu bez toho, aby to poškodilo aktivitu, povedala.

Na otázku o riziku stagflácie Lagardeová uviedla, že “aj v najhoršom scenári, so sekundárnymi účinkami, s bojkotom plynu a benzínu a zhoršením vojny, ktorá by trvala dlho – dokonca aj v týchto scenároch máme rast o 2,3%.”

“V súčasnosti nevidíme prvky stagnácie,” povedala.

Tieto poznámky nasledujú po prekvapujúcom kroku ECB z tohto mesiaca urýchliť tempo, akým odstraňuje stimuly v snahe skrotiť rekordnú infláciu – napriek ekonomickým rizikám vyplývajúcim z konfliktu.

Vojna na Ukrajine by mohla výrazne zvýšiť inflačné tlaky. Prepodveď inflácie podľa ECB; Zdroj: ECB cez Bloomberg
Vojna na Ukrajine by mohla výrazne zvýšiť inflačné tlaky. Predpoveď inflácie podľa ECB; Zdroj: ECB cez Bloomberg

Oslabením spojenia medzi ukončením nákupov aktív a začiatkom zvyšovania úrokových sadzieb, úradníci tvrdia, že ECB zvýšila svoj manévrovací priestor – tému, ktorú Lagardeová v pondelok zvýraznila.

Zatiaľ čo niektorých potešila pridaná flexibilita, iní boli zasiahnutý jastrabím tónom, pričom holandský Klaas Knot povedal, že v roku 2022 sú možné dve zvýšenia rekordne nízkych sadzieb. Predtým, ako Lagardová prehovorila, peňažné trhy v pondelok priniesli stávky na zvýšenie a teraz vsádzajú na dve do decembra (tu).

Lagardová odmietla diskutovať o nastavení menovej politiky ECB, ale pripustila, že sa nebude pohybovať rovnakým tempom ako USA, kde Federálny rezervný systém minulý týždeň odštartoval to, čo má byť cyklus zvyšovania sadzieb.

Zopakovala, že Európa a USA nie sú v rovnakej fáze hospodárskeho cyklu, pričom eurozóna je tiež viac vystavená vojne hneď za jej hranicami.

“Sme v rôznych vesmíroch, v inej fáze cyklu, s rôznymi východiskovými bodmi,” povedala Lagardeová. “My v eurozóne sme v záporných sadzbách, zatiaľ čo USA sa nikdy nedostali pod nulu.”

Vplyv vojny na Ukrajine na HDP a infláciu vo svete; Zdroj: Organization for Economic Cooperation and Development cez Bloomberg
Vplyv vojny na Ukrajine na HDP a infláciu vo svete; Zdroj: Organization for Economic Cooperation and Development cez Bloomberg

S centrálnymi bankami, ktoré sú obmedzené v ich schopnosti obmedziť náklady na energiu, majú vlády väčšiu povinnosť zasiahnuť. OECD minulý týždeň odhadla, že cielené fiškálne zvýšenie o 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) by mohlo pomôcť zmierniť hospodárske dôsledky vojny bez toho, aby to podporilo cenové tlaky.

Lagardeová vyzvala vlády, aby boli zamerané na menej bohaté domácnosti, čo sa podľa nej v niektorých krajinách doteraz nestalo.

“Všetky krajiny sú v procese zavádzania plánov, ktoré, bohužiaľ, nie sú veľmi cielené, ktoré poskytujú všeobecnú podporu dodatočným výdavkom na energiu, s ktorými budú občania konfrontovaní,” povedala. “Mám veľké pochybnosti o tom, že fiškálne úsilie bude neutrálne.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

Európske banky zvyšujú objem obchodov s úvermi na mieru s cieľom znížiť riziko

Významné prevody rizika používané na odbremenenie od úverového rizika. Poradcovia a investori tvrdia, že aktivita SRT v 1. štvrťroku je nezvyčajne vysoká.

najnovšie