piatok, 29 septembra, 2023

Powell je pripravený podporiť pol bodové zvýšenie v máji, ak to bude potrebné

  • Šéf Fedu tvrdí, že obmedzenie vysokej inflácie je najvyššou prioritou pre rok 2022
  • Riziko vojny tlačí inflačné očakávania príliš vysoko

Predseda Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell uviedol, že centrálna banka je pripravená zvýšiť úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu na svojom najbližšom zasadnutí, ak to bude potrebné, pričom použije agresívnejší tón smerom k obmedzeniu inflácie, než použil len pred niekoľkými dňami, informoval Bloomberg.

Tvorcovia politík zvýšili referenčnú úrokovú sadzbu o štvrť bodu na svojom zasadnutí minulý týždeň – čím ukončili dva roky takmer nulových nákladov na pôžičky – a signalizovali ďalších šesť zvýšení tohto rozsahu v tomto roku na základe strednej projekcie. Powell naznačil, že pol bodové zvýšenie môže byť na stole, keď sa tvorcovia politík najbližšie zídu 3.-4. mája, ako aj na ďalších zasadnutiach.

“Ak dospejeme k záveru, že je vhodné postupovať agresívnejšie zvýšením sadzby federálnych fondov o viac ako 25 bázických bodov na stretnutí alebo stretnutiach, urobíme tak,” povedal Powell v prejave s názvom “Obnovenie cenovej stability” národnej asociácii pre podnikovú ekonomiku.

Po jeho oficiálnych poznámkach sa moderátor opýtal Powella, či v máji niečo bráni politikom v zvýšení o pol bodu, čo by bolo prvé zvýšenie tohto rozsahu od roku 2000.

“Čo by nám zabránilo? Nič” Zhrnul a zapríčinil smiech v publiku. Dodal, že takéto rozhodnutie nebolo prijaté, ale pripustil, že je to možné, ak je to odôvodnené prichádzajúcimi údajmi.

Bodová predpoveď Fedu; Zdroj: Bloomberg
Bodová predpoveď Fedu; Zdroj: Bloomberg

“Moji kolegovia a ja možno dospejeme k záveru, že budeme musieť postupovať rýchlejšie a ak áno, urobíme to,” povedal.

Powell bol v pondelok viac jastrabí ako na tlačovej konferencii po minulotýždňovom stretnutí, čo naznačuje, že ak bude inflácia naďalej horúca, uprednostnil by agresívnejšie tempo sprísňovania. Minulý týždeň musel hovoriť za rozsah názorov medzi 16 tvorcami politík, ktorí sú v súčasnosti vo Federálnom výbore pre otvorený trh.

Trhy si vypočuli posolstvo predsedu a prudko sa posunuli v reakcii, čo poslalo výnosy štátnych dlhopisov vyššie, zatiaľ čo investori zvýšili stávky, že Fed v máji zvýši úrokové sadzby o pol bodu, aby čelil najhorúcejšej inflácii za 40 rokov.

Ekonómovia Goldman Sachs Group na čele s Janom Hatziusom vnímali tieto komentáre ako jastrabí signál a teraz očakávajú (tu), že Fed zvýši úrokové sadzby o 50 bázických bodov na svojich májových aj júnových politických stretnutiach, po ktorých bude v druhej polovici roka nasledovať štyri zvýšenia o 25 bázických bodov.

“Nechce predsedať ďalšej epizóde, kde boli príliš pomalí na to, aby konali,” povedal Derek Tang, ekonóm L.H. Meyer vo Washingtone. “Snaží sa dostať pred dianie. V júni sme sa prikláňali k pol bodovému zvýšeniu, ale tento prejav by ho mohol posunúť na máj.”

Očakáva sa, že miera dosiahne v roku 2023 2,8%, čo je nad rámec takzvanej neutrálnej sadzby okolo 2,4%, ktorá nezrýchli ani nespomalí hospodársku aktivitu.

“A ak zistíme, že musíme sprísniť nad rámec spoločných neutrálnych opatrení a reštriktívnejšieho postoja, urobíme to tiež,” povedal Powell.

Šéf Fedu, ktorý zopakoval a vysvetlil mnohé zo svojich kľúčových pripomienok z minulotýždňovej tlačovej konferencie, povedal, že ruská invázia na Ukrajinu zhoršuje inflačné tlaky zvýšením cien potravín, energií a iných komodít “v čase už aj tak príliš vysokej inflácie”.

Povedal, že centrálne banky sa zvyčajne pozerajú na cenové šoky spôsobené udalosťami. Tentokrát to však nemusí byť typické.

“Zvyšuje sa riziko, že dlhšie obdobie vysokej inflácie by mohlo posunúť dlhodobé očakávania nepríjemne vyššie, čo zdôrazňuje potrebu, aby výbor urýchlene konal, ako som opísal,” povedal.

Inflačné riziko

Komentáre naznačujú, že Powell vidí ešte vyššiu infláciu ako väčšie riziko pre ekonomiku ako akékoľvek krátkodobé spomalenie vyplývajúce zo spotreby v dôsledku nákladov na palivo a rastúcej neistoty.

Powell označil ekonomiku za “veľmi silnú” a v dobrej pozícii na zvládnutie vyšších úrokových sadzieb (tu). Predstavitelia Fedu minulý týždeň predpovedali hospodársky rast na úrovni 2,8% , ale ruská invázia na Ukrajinu vrhla do ich výhľadu nové riziko.

Diskusie o tom, kedy a ako rýchlo začať likvidovať svoju súvahu vo výške 8,9 bilióna dolárov, stále prebiehajú, hovoria tvorcovia politík, ale rozhodnutie sa očakáva čoskoro. Na túto tému Powell zopakoval komentár z minulotýždňovej tlačovej konferencie a povedal, že opatrenia na zníženie súvahy “by mohli prísť už na našom ďalšom stretnutí v máji, aj keď to nie je rozhodnutie, ktoré sme už urobili.”

Šéf Fedu uviedol, že tvorcovia politík už nepreberajú výraznú úľavu v otázkach dodávateľského reťazca a budú hľadať “skutočný pokrok” v oblasti inflácie, aby usmerňovali rozhodnutia o úrokových sadzbách.

Napriek agresívnemu tónu Powellových poznámok povedal, že zostáva optimistický, pokiaľ ide o mäkké pristátie ekonomiky na určitú udržateľnú mieru rastu.

“Bežný” výskyt

“Mäkké, alebo podobné mäkkým boli pristátia v americkej menovej histórii relatívne bežné,” povedal. “Ponáhľam sa dodať, že nikto neočakáva, že zavedenie mäkkého pristátia bude v súčasnom kontexte jednoduché – v súčasnom kontexte je veľmi málo jednoduché.”

“To, čo hovorí, je: “Som úplne ochotný podstúpiť riziko prevalcovania ekonomiky, aby som znížil infláciu,” povedal Roberto Perli, vedúci výskumu globálnej politiky v Piper Sandler & Co. “Jeho práca je uľahčená v tom, že všetok politický tlak je v prospech zvýšenia úrokových sadzieb.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Regulačné orgány zabavujú First Republic Bank a predávajú jej aktíva spoločnosti JPMorgan

Regulačné orgány v pondelok zabavili First Republic Bank a predali jej aktíva spoločnosti JPMorgan Chase & Co

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

najnovšie