piatok, 7 októbra, 2022

Nikel opäť zastavený ďalším 15% stropom nárastu na LME

  • Nikel vzrástol tento mesiac v Londýne o 53% po divokých výkyvoch
  • Pohyby cien vyvolávajú nepokoje naprieč komoditami

Nikel vzrástol o 15% na burzový limit v Londýne už druhý deň po sebe, čo vytvára nový tlak na držiteľov medvedích pozícií po bezprecedentnom stlačení pozícií nakrátko začiatkom tohto mesiaca, informoval Bloomberg.

Ceny vzrástli na 37 235 dolárov za tonu v ranom obchodovaní na Londýnskej burze kovov, takže trh zostal opäť uzamknutý po 15% skoku v stredu. Najnovší nárast predlžuje obdobie bezprecedentných nepokojov na trhu s niklom po tom, čo ceny na LME vzrástli o 250% počas dvoch obchodných stretnutí začiatkom marca počas stlačenia pozícií nakrátko (short sqeeze) zameraného na čínsku spoločnosť Tsingshan Holding Group Co., predtým, ako bol trh na týždeň pozastavený (tu).

Zatiaľ čo Tsingshan uzavrel dohodu so svojimi bankami (tu), aby sa vyhol ďalším výzvam na maržu (margin call), na trhu stále existuje veľký počet medvedích stávok, ktoré je potrebné uvoľniť – a v čase, keď rastú obavy zo ponuku.

“V konečnom dôsledku je pozícia nakrátko stále tam vonku a budú ju musieť uzavrieť,” povedal Michael Widmer, vedúci výskumu kovov v Bank of America Corp., telefonicky z Londýna. Prudké denné cenové pohyby budú pravdepodobne pokračovať “aspoň dovtedy, kým sa pozícia nakrátko nedostane z trhu”.

Ceny niklu znovu stúpajú na Londýnskej Burze Kovov; Zdroj: LME cez Bloomberg
Ceny niklu znovu stúpajú na Londýnskej Burze Kovov; Zdroj: LME cez Bloomberg

Keď ceny niklu začiatkom marca vzrástli, LME zasiahla, aby pozastavila obchodovanie a zrušila obchody v hodnote miliárd dolárov (tu), čo vyvolalo zúrivú kritiku mnohých obchodníkov a investorov. Trh sa po opätovnom otvorení prepadol a teraz klesol o približne 63% z rekordného maxima, ale tento mesiac vzrástol o 53%.

Najnovší nárast prichádza po tom, čo sa obchodovanie tento týždeň len čerstvo obnovilo. Nižšie ceny prilákali kupujúcich po štyroch dňoch obmedzení pohybu, keď sa trh znovu otvoril z týždenného pozastavenia.

Nikel tiež vzrástol na maximálny denný limit na Šanghajskej Futures burze ešte pred tým – sledujúc nočný zisk v Londýne – napriek zakalenému krátkodobému výhľadu dopytu v dôsledku obmedzení covid-19 v Číne.

Obchodovanie sa stáva čoraz nelikvidnejším na LME, pričom mnohí investori sa snažia zlikvidovať svoje pozície v dôsledku bezprecedentnej volatility niklu.

Prudké cenové pohyby tiež vyvolávajú nepokoje na širších komoditných trhoch a niektorí z popredných svetových fyzických obchodníkov varovali (tu), že výzvy na dodatkové úhrady (margin call) ich nútia znížiť svoju aktivitu, vyháňajú likviditu z trhov a zhoršujú cenové výkyvy.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

DTC prichytené pri podvádzaní s cennými papiermi

DTC neprerozdelilo dividendové akcie spoločnosti Gamestop (GME), a namiesto toho klamalo vo forme, akou ku korporátnej akcii majú pristupovať ostatní.

Londýnska burza kovov zažíva exodus obchodníkov

Otvorené pozície v LME klesli od 8. marca o viac ako 8%. Približne 6 miliárd dolárov niklových pozícií bolo vyplatených za dva týždne.

najnovšie