streda, 24 júla, 2024

Obchodníci s akciami sa pripravujú na chaotické opätovné otvorenie ruského trhu

  • Cudzinci majú zakázané predávať, predaj nakrátko je zakázaný
  • Skrátené štvorhodinové obchodovanie bude pre 33 spoločností

Ruský akciový trh sa po mesačnom zatvorení čiastočne otvorí , čo bola najdlhšia prestávka od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991. Otázkou je, čo bude cenová akcia skutočne naznačovať na prísne obmedzenom trhu, ktorý mnohí považujú za netestovateľný (tu), informoval Bloomberg.

Keď sa obchodovanie obnoví vo štvrtok o 9:50 v Moskve na skrátené štvorhodinové zasadnutie, bude aktívnych iba 33 akcií, vrátane niektorých z najväčších spoločností v krajine, ako sú Gazprom PJSC a Sberbank PJSC. Cudzinci však nebudú môcť predávať akcie v zákaze, ktorý má trvať do 1. apríla, a predaj nakrátko nebude povolený.

“Väčšinu trhu tvorili medzinárodní investori, takže neschopnosť cudzincov predávať sa nepremietne do skutočného trhu,” povedal Malcolm Dorson, správca peňazí v Mirae Asset Global Investments LLC v New Yorku. “Vzhľadom na to, že krajina opustila väčšinu relevantných referenčných hodnôt, môže existovať tlak na nútený predaj od kohokoľvek, kto sleduje index. Tento prvý krok obmedzuje potenciálnu volatilitu, ktorá by mohla pochádzať z prvého dňa obchodovania za niekoľko týždňov.”

Odkedy sa akcie naposledy obchodovali v Rusku 25. februára po invázii na Ukrajinu, krajina sa stala globálnym vyvrheľom – najviac sankcionovaným národom na svete, s rozpadávajúcou sa menou a očakávaným dvojciferným poklesom produkcie. Pridanie nekontrolovateľnej inflácie a dokonca aj séria agresívnych opatrení vlády na stabilizáciu miestnych trhov nemusí stačiť na prekonanie predajného tlaku.

Ruský prezident Vladimír Putin sa v stredu pokúsil podporiť potápajúci sa rubeľ tým, že požadoval platby v miestnej mene za nákup zemného plynu od “nepriateľských” krajín (tu).

“Toto je typický príklad toho, ako ďalej izolovať Rusko spôsobom, ako zlepšiť miestny trh,” povedal Iskander Lutsko, hlavný investičný stratég ITI Capital v Moskve. “Kým nedostaneme uznesenie o geopolitike, tieto druhy iniciatív veci len zhoršujú.”

Po začatí ruskej invázie na Ukrajinu sa ruské akcie prepadli najviac v histórii; Zdroj: Bloomberg
Po začatí ruskej invázie na Ukrajinu sa ruské akcie prepadli najviac v histórii; Zdroj: Bloomberg

Charlie Wilson, ktorý spravuje približne 1,3 miliardy dolárov v Thornburg Investment Management v Santa Fe v Novom Mexiku a držal ruské akcie až do februára, zdieľal podobný názor.

“Mnohí investori sa dostali do Ruska prostredníctvom GDR kótovaných na burze v Spojenom kráľovstve a všetci sa dostali na nulu,” povedal. “Je pravdepodobné, že bude existovať určitá vládna podpora pre akcie a očakávam, že obchodovanie bude obmedzené do značnej miery na domácich investorov, ktorí nemusia mať globálnu perspektívu situácie.”

Štandardné ističe ruského akciového trhu budú na mieste. Ak by sa index MOEX Russia v priebehu 10 minút pohyboval o viac ako 15%, obchodovanie by sa zastavilo a nahradilo by sa diskrečnou aukciou. Jednotlivé akcie budú mať 20%-nú hranicu. Aktívne budú len akcie, ktoré majú primárne kótovanie v Rusku, čo znamená, že Yandex NV, TCS Group Holding Plc, Ozon Holdings Plc a ďalšie spoločnosti s hlavnými kótovaniami v zahraničí nebudú obchodované.

Ruské cenné papiere kótované v Anglicku stratili takmer všetku svoju hodnotu; Zdroj: Bloomberg
Ruské cenné papiere kótované v Anglicku stratili takmer všetku svoju hodnotu; Zdroj: Bloomberg

Napriek maximálnemu úsiliu ruských regulačných orgánov bude pravdepodobne aj obmedzené opätovné otvorenie akciového trhu chaotické. Globálne depozitné potvrdenky pre ruské spoločnosti klesli o viac ako 95% predtým, ako boli minulý mesiac zastavené. Európske spoločnosti s expozíciou voči krajine stratili trhovú hodnotu viac ako 100 miliárd dolárov od nárastu vojnových rizík (tu). A globálne indexy odstránili akcie národa zo svojich meradiel (tu).

Rusko oprášilo svoju príručku akcií z finančného kolapsu v roku 2008, pričom vláda sa na začiatku mesiaca zaviazala minúť ekvivalent 10 miliárd dolárov na nákup akcií, keď sa obchodovanie obnoví. Celková trhová kapitalizácia MOEX indexu pred jeho zatvorením bola 357 miliárd dolárov.

Keďže až dve tretiny aktív centrálnej banky v cudzej mene sú zmrazené na medzinárodnej úrovni, aby potrestali Rusko za inváziu, nie je jasné, ako bude vláda schopná pristupovať k týmto finančným prostriedkom a konvertovať ich, aby podnietila trh.

Okrem exodu zahraničných investorov čelí Putin kríze na svojom vlastnom dvore. Vysoko uznávaná guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina sa po invázii na Ukrajinu snažila odstúpiť (tu), ale prezident jej povedal, aby zostala. A len tento týždeň dlhoročný ekonomický reformátor Anatolij Čubajs odstúpil z funkcie Putinovho klimatického vyslanca a opustil krajinu (tu), podľa ľudí oboznámených so situáciou.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

FINRA uložila spoločnosti UBS Securities pokutu 2,5 milióna USD za 73 000 “nekrytých” predajov nakrátko

K porušeniam došlo v rokoch 2009 až 2018. Americký SEC nedávno uložil spoločnosti UBS Securities a 14 ďalším maklérom pokutu vo výške 125 miliónov USD.

Spoločnosť First Republic pozastavuje vyplácanie dividend z prioritných akcií

First Republic Bank v piatok uviedla, že pozastaví vyplácanie štvrťročných peňažných dividend z prioritných akcií.

najnovšie