piatok, 7 októbra, 2022

Inflácia v USA sa zrýchlila na 8,5%, čo zvyšuje tlak na Fed

  • Spotrebiteľské ceny vzrástli oproti februáru o 1,2%, z toho polovicu kvôli benzínu
  • Jedlo, prístrešie, letenky zostávajú zvyšované počas celkového zdražovania

Spotrebiteľské ceny v USA vzrástli v marci najviac od konca roka 1981, čo podčiarklo bolestivo vysoké životné náklady a posilnilo tlak na Federálny rezervný systém, aby ešte agresívnejšie zvýšil úrokové sadzby, informoval Bloomberg.

Index spotrebiteľských cien sa medziročne zvýšil o 8,5% po medziročnom náraste o 7,9% vo februári, ukázali v utorok údaje ministerstva práce Spojených Štátov. Široko sledovaný ukazovateľ inflácie vzrástol o 1,2% oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo je najväčší nárast od roku 2005.

Náklady na benzín spôsobili polovicu mesačného nárastu, zatiaľ čo potraviny boli tiež značným prispievateľom, zatiaľ čo Američania platili viac za zeleninu, mäso a mliečne výrobky.

Spotrebiteľské ceny v USA sa zvýšili na úroveň z 80tych rokov minulého storočia; Zdroj: Bloomberg
Spotrebiteľské ceny v USA sa zvýšili na úroveň z 80tych rokov minulého storočia; Zdroj: Bloomberg

Bez započítania volatilných potravín a energetických zložiek sa takzvaná jadrová inflácia zvýšila o 0,3 % oproti predchádzajúcemu mesiacu a o 6,5 % oproti predchádzajúcemu roku, a to z veľkej časti v dôsledku najväčšieho poklesu cien ojazdených vozidiel od roku 1969 a spomalenia rastu cien v iných kategóriách tovaru.

Štátne dlhopisy vzrástli a dolár vymazal skorší rast, aby oslabil po tom, čo údaje ukázali, že jadrová inflácia vzrástla menej, ako sa predpokladalo. Index S&P 500 sa otvoril vyššie.

Ceny ojazdených áut, ktoré boli už mesiace hnacou silou vyššej inflácie tovarov, v marci klesli o 3,8 %, čo bol druhý po sebe idúci mesačný pokles. Ceny nových áut medzitým mierne vzrástli.

Údaje sú “vítaným oddychom od pretrvávajúceho prudkého rastu jadra v poslednej dobe a náklady na palivo sa zdajú byť zmiernené v reakcii na nedávne zníženie cien ropy,” uviedol Sal Guatieri, hlavný ekonóm BMO Capital Markets.

“Zdá sa však, že potraviny, nájomné a niekoľko ďalších položiek zostávajú problematické a konajú tak, že spomaľujú očakávaný pokles inflácie v nasledujúcom roku.”

Marcové CPI predstavuje to, čo mnohí ekonómovia očakávajú, že bude vrcholom súčasného inflačného obdobia (tu), zachytávajúc vplyv rastúcich cien potravín a energií po ruskej invázii na Ukrajinu.

Zatiaľ čo Fed otvoril dvere pre zvýšenie úrokových sadzieb o pol percentuálneho bodu, inflácia pravdepodobne v blízkej dobe neustúpi k cieľu centrálnej banky vo výške 2% – najmä vzhľadom na vojnu, obmedzenie pohybu kvôli covid-19 v Číne a väčší dopyt po službách, ako je cestovanie.

Americký prezident Joe Biden sa dostal pod paľbu kritiky za to, že nedokázal udržať ceny, zatiaľ čo Američania platia za palivo a potraviny. Inflácia v širšom zmysle skomplikuje snahy demokratov udržať si tesné rezervy v Kongrese v strednodobých voľbách, ktoré sa budú konať koncom tohto roka.

Zároveň sa zvyšujú riziká (tu), že inflácia uvrhne ekonomiku do recesie (tu). Rastúci zbor ekonómov predpovedá (tu), že aktivita sa zníži buď preto, že spotrebiteľské výdavky klesajú v reakcii na vyššie ceny, alebo Fed bude nadmerne korigovať svoju snahu dohnať infláciu. Väčšina však stále očakáva rast ekonomiky.

Tovary a Služby

Správa ukázala, že inflácia tovarov zostala zvýšená, zatiaľ čo služby pokračovali v raste. Medziročne sa inflácia tovaru bez potravín, energií a ojazdených vozidiel v marci zvýšila o 8,1 %, čo je najviac od roku 1981. Ceny potravín sa oproti februáru zvýšili o 1 %.

Ceny bytov a dodávok pre domácnosti vzrástli oproti februáru o 1% po tom, ako v posledných mesiacoch stále rástli. Index pre nábytok a prevádzku vyskočil o 10,1% oproti predchádzajúcemu roku, čo je najviac od roku 1975.

Náklady na služby sa medziročne zvýšili o 5,1%, čo je najväčší nárast od roku 1991. Ceny leteniek vzrástli v marci o rekordných 10,7 % oproti predchádzajúcemu mesiacu. Náklady na prístrešie, ktoré zahŕňajú nájomné a hotelové pobyty, vzrástli druhý mesiac o 0,5%.

Inflácia v USA podľa podielu zvýšenia; Zdroj: Bloomberg
Inflácia v USA podľa podielu zvýšenia; Zdroj: Bloomberg

Vojna na Ukrajine, ktorá sa začala koncom februára, viedla k prudkému nárastu cien energií pre obavy, že prerušenie ruskej ropy a plynu natiahne už aj tak napäté dodávky. Správa CPI ukázala, že ceny energií vzrástli v marci o 11% oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo je najviac od roku 2005, zatiaľ čo ceny benzínu vyskočili o 18,3%, čo je najväčší nárast od roku 2009.

Poznámka Winky Ak sa pozrieme na ten graf, tak je vidno, že inflácia začala ešte v 2021, nie až počas vojny.

Popri tom ceny plynu začali v posledných týždňoch klesať, čiastočne kvôli klesajúcemu dopytu v Číne, kde je niekoľko veľkých miest pod prísnymi obmedzeniami kvôli kovidu. Ak bude pokles pretrvávať, naznačovalo by to, že ceny energií budú mať v apríli menší vplyv na infláciu.

Napriek tomu sa predpokladá, že inflácia zostane do konca roka blízko 6 % (tu), čo udrží tlak na predsedu Fedu Jeroma Powella a jeho kolegov. Očakáva sa, že centrálna banka zvýši úrokové sadzby o pol bodu na svojom ďalšom zasadnutí v máji – a možno aj na jednom alebo viacerých stretnutiach po tom – a zároveň bude pokračovať v plánoch na zníženie svojej súvahy (tu).

Američania tiež zápasia s tým, že mzdy nedržia krok s infláciou, aj keď zamestnávatelia zvyšujú mzdy, aby prilákali a udržali pracovníkov. Priemerné hodinové zárobky očistené o infláciu klesli v marci oproti predchádzajúcemu roku o 2,7 %, čo je už 12. pokles po sebe, ukázali v utorok samostatné údaje.

Poznámka Winky – Ešte dodatok. Krajiny (aj EÚ a USA) postupne upravujú vzorec inflácie tak, aby sa nezdala až taká hrozná. V prípade že by sme počítali infláciu tak ako v roku 1980, vyzerala by takto:

Inflácia v USA podľa aktuálneho vzorca v porovnaním so vzorcom s roku 1980; Zdroj: shadowstats.com
Inflácia v USA podľa aktuálneho vzorca v porovnaním so vzorcom s roku 1980; Zdroj: shadowstats.com
SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

DD: Hyperinflácia prichádza – Finále hry o dolár

Hĺbková analýza (DD) finančného trhu, jeho cycklov, a potencionálnych nebezpečí. História, jej podobnosť s prítomnosťou, a budúcnosť.

Putin žiada rubľovú platbu za plyn, eskaluje energetický boj

Rusko je pripravené zadržať dodávky, nechce eurá ani doláre. Ceny plynu v Európe po správach vzrástli o viac ako 30 %.

najnovšie